PREŠOV. Akademikovi Dionýzovi Ilkovičovi (1907-1980), ktorý patril k zakladateľom polarografie, odhalili v areáli Pedagogickej a sociálnej akadémie v Prešove pamätnú tabuľu.
Narodil sa v Šarišskom Štiavniku v okrese Svidník, ale Prešov je jeho miestom stredoškolských štúdií.
Umiestnenie reliéfnej tabule je preto príznačné, v školskom roku 1923/1924 v tejto budove na vtedajšom Šafárikovom československom štátnom reálnom gymnáziu maturoval. Informoval o tom tlačový referent prešovskej radnice Milan Grejták.
Reliéfnu tabuľu vytvorila akademická sochárka Eva Potfajová-Ilkovičová.
Rovnica dostala jeho meno
Dionýz Ilkovič absolvoval vysokoškolské štúdium v Prahe na Karlovej univerzite, kde aj po skončení štúdia pôsobil v Chemickom ústave.
V tom čase uverejnil rovnicu, ktorá je vo vedeckom svete známa ako Ilkovičova rovnica. Vyučoval aj na rôznych pražských gymnáziách chémiu, fyziku a matematiku.
Grejták doplnil, že po rozdelení Československej republiky Ilkovič musel opustiť Prahu a vrátil sa na Slovensko.
Pôsobil v Bratislave, kde sa pustil do budovania technického vysokého školstva na Slovensku. Okrem toho prednášal a tvoril študijné materiály.
Jeho dvojdielna učebnica fyziky bola prvou modernou slovenskou vysokoškolskou učebnicou tohto predmetu a vyšla v niekoľkých vydaniach.
Ilkovič patril k žiakom a neskôr aj blízkym spolupracovníkom nositeľa Nobelovej ceny za chémiu (1959), pražského akademika Jaroslava Heyrovského.
Začiatkom päťdesiatych rokov vynaložil veľa úsilia na založenie Slovenskej akadémie vied (SAV) i Česko-slovenskej akadémie vied.
Po uzákonení SAV 18. júna 1953 ho vymenovali za riadneho člena - akademika SAV a stal sa jej vedeckým tajomníkom.
Stál pri zrode troch základných fyzikálnych pracovísk na Slovensku: Ústavu technickej fyziky SVŠT, Fyzikálneho ústavu Prírodovedeckej fakulty Slovenskej univerzity a Fyzikálneho ústavu SAV.
Najvýznamnejším výsledkom jeho vedeckej práce bolo odvodenie vzťahu medzi polarografickým difúznym prúdom, koncentráciou roztoku a charakteristikami kvapkovej ortuťovej elektródy, známeho ako Ilkovičova rovnica, ktorá je považovaná za základné pravidlo polarografie.
Jeho článok o tomto objave patrí dodnes vo svete k najcitovanejším slovenským vedeckým prameňom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári