PREŠOVSKÝ KRAJ. Do celoeurópskeho podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa zapojili aj všetky múzeá v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK).
Pre odborníkov, laikov i rodiny s deťmi sú pripravené zaujímavé podujatia, ktoré prebiehajú počas celého septembra.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, prvá aktivita v Prešovskom samosprávnom kraji sa uskutočnila už 31. augusta a posledná finišuje 15. októbra.
Ťažiskový týždeň však potrvá do 15. septembra.
Téma aktuálneho ročníka Dni európskeho kultúrneho dedičstva je Pamiatky a príroda: Krajina možností.
Krajské múzeum v Prešove na túto tému ponúka aktivity na viacerých miestach - v kaštieli a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou, v kaštieli v Stropkove, Zámutove i v Rákociho paláci v Prešove.
Čo vás čaká v múzeách
Okrem komentovaných prehliadok a výstav zameria pozornosť na stáleho obyvateľa historických pamiatok – na netopiera.
Vihorlatské múzeum v Humennom sa bude venovať odbornej verejnosti, no odštartuje aj zážitkové a objektové vyučovanie v oblasti regionálnych dejín.
V skanzene čaká na návštevníkov Slávnosť jabĺk, ale aj podujatie venované drevenému kostolíku sv. Michala Archanjela. Šarišské múzeum v Bardejove vo svojich priestoroch na Radničnom námestí bude lákať návštevníkov Obrazmi starého Bardejova, Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni svoje aktivity zacieli na školy a školákov, ktorým predstaví menej všedným spôsobom prácu múzejníkov.
Múzeum v Kežmarku si pripomenie 360. výročie Imricha Tökölyho medzinárodnou konferenciou, ale i vyučovacími hodinami naplánovanými počas celého septembra.
Podtatranské múzeum v Poprade má v programe komentované prehliadky vo svojej pobočke, v mestskej pamiatkovej rezervácii v Spišskej Sobote.
Múzeum A. Warhola v Medzilaborciach zase pripraví rozprávanie o vplyvoch byzantskej kultúry v diele Andyho Warhola a workshop zameraný na maľovanie byzantských ikon.
Fakty
Dni európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) sú podujatím, ktoré vzniklo z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie.
Slovenská republika sa pripojila k usporiadateľom DEKD v roku 1993.
Koná sa každý rok v mesiaci september v 49 štátoch Európy.
„Jeho základným poslaním je sprístupniť bežne neprístupné pamiatky, ukázať ich v inom svetle a prehĺbiť záujem verejnosti o kultúrne dedičstvo a jeho ochranu,“ uviedla Jeleňová.
Podrobný program o podujatiach v Prešovskom kraji je k dispozícii na webovej stránke kraja www.po-kraj.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári