Tomáš Rečičár. Poslednú sedmičku v Skopje bezpečne premenil. (Autor: TANPO)
Ján Leško|22. sep 2017 o 00:00

Vyhral nad Vardarom, zatiaľ len polčas.

SKOPJE/PREŠOV. Vardar Skopje, to je v súčasnosti hádzanárska svetová extratrieda. Po športovej stránke i zázemím, ktoré má na svoju činnosť vytvorené.

Nádherná hala Jane Sandanski, v ktorej hrávajú zápasy muži aj ženy Vardaru, je súčasť úžasne vybaveného viacúčelového komplexu s hotelom, obchodmi, reštauráciami.

To všetko len umocňuje podmienky, aké sú pre činnosť tohto macedónskeho klubu vytvorené.

V domovskom stánku aktuálneho víťaza Ligy majstrov naostatok hrali hádzanári Tatrana Prešov v rámci stretnutia štvrtého kola nadnárodnej SEHA Gazprom ligy.

V minulej o sedemnásť, teraz len o štyri

Výsledok tohto duelu, v ktorom rola favorita bola jasná, už športová verejnosť pozná.

Trinásťnásobný slovenský majster, ktorému stále citeľne chýba zranený líder tímu Oliver Rábek, síce v macedónskej metropole nebodoval, no s Vardarom Skopje uhral výsledok, ktorý by iste brali aj renomovanejšie svetové kluby.

Tím prešovského trénera Slavka Golužu prehral len o štyri góly.

Aký to obrovský rozdiel. Veď v predošlej sezóne pod taktovkou iného trénera prehral v tej istej hale rozdielom sedemnástich gólov...

Pravda je, že ani jedno z mužstiev nenastúpilo v optimálnom zložení.

Vardar napokon hral bez bývalého hráča Tatrana, dvestosedemnásťcentimetrového „Drobčeka“ Dajnisa Kristopansa, ktorý sa v Prešove za šesť rokov vypracoval na mimoriadne žiadaného hádzanára.

Zo Slovenska prestúpil do bieloruského Brestu a odtiaľ po dvoch rokoch do víťazného tímu Ligy majstrov Vardar Skopje. S niektorými bývalými spoluhráčmi z Tatrana sa Dajnis zvítal v hoteli.

Po predzápasovej rozcvičke ale do diania na ihrisku nezasiahol. Pre určité problémy s kolenom ho tréner Vardaru šetril.

V hosťujúcom tíme sa do dresu síce navliekol tiež ľavoruký Alexej Peskov, ale vraj pre bolesti slabín zápas s Vardarom presedel na lavičke.

Tomáš Rečičár sa nerozklepal

Miesto v zostave sa tak ušlo mladému talentu prešovského Tatrana Tomášovi Rečičárovi. Toho S. Goluža poslal do hry v druhom polčase a veru, na ihrisku sa nestratil.

Spokojnosť s jeho prístupom a predvedeným výkonom ocenil tréner Prešova tým, že „Rečiho“ ustanovil za exekútora pokutového hodu v samom závere stretnutia.

Prešovský mladík sa chopil aj tento šance a zo sedmičky upravil stav zápasu Vardar – Tatran na konečných 32:28 (18:11). V SEHA Gazprom lige to však nebol jeho prvý.

„Nejaké góly v nadnárodnej súťaži som dal aj v predošlom ročníku, avšak koľko, na to si narýchlo nespomeniem. Rozhodne to ale bol doteraz gól pre mňa s najvyššou hodnotou. Strelil som ho do siete víťaza Ligy majstrov a to sa iste cení. Mám z toho skvelý pocit,“ vychrlil zo seba krátko po stretnutí v Skopje T. Rečičár.

A pritom nezabudol dodať: „V prvom rade za šancu hrať v zápase proti takémuto renomovanému klubu i za tú šancu ísť na sedmičku tesne pred koncom vďačím trénerovi Slavkovi Golužovi. Keď ma poslal do hry, v prvom rade som sa snažil plniť jeho pokyny. Pravdu povediac, napriek tomu, že som naskočil do rozbehnutého zápasu, trému som nepocítil. To isté platilo v prípade sedmičky. Realizoval som ju tak, ako keby to bolo trebárs v dorasteneckom zápase. Nešpekuloval som, ani sa nerozklepal a vyšlo to. Zápas sme ale prehrali, avšak za výkon, hlavne po prestávke, sa naše mužstvo určite hanbiť nemusí. Práve naopak.“

Málo vídané, spokojnosť aj s prehrou

K faktu, že Tatran Prešov druhý polčas s Vardarom Skopje vyhral o tri góly, prispel aj kapitán tímu Radovan Pekár.

„Pravda je, že v predošlom ročníku sme na ihrisku Vardaru prehrali o sedemnásť gólov. Túto skutočnosť si ale nik z nás pred ostatným zápasom nepripomínal. Napokon, ani ja si podobné nevydarené zápasy rád nepripomínam. Tréner S. Goluža nás pripravoval na iný, na konkrétny zápas. Okrem iného vravel, že je to iná sezóna, iný zápas, iný Vardar. Každý z nás vedel, do akého súboja a s akým silným protivníkom ideme. Škoda, že azda prílišný rešpekt zo súpera v prvom polčase spôsobil pár stratených lôpt po nevynútených chybách. Vardar ich trestal ľahkými gólmi. V druhom polčase ale naše mužstvo dokázalo, že vie hrať, že netreba mať prílišný rešpekt. A to ani z takého súpera svetového mena, aké nesporne Vardar Skopje má. Celý zápas ako mužstvo vnímame však pozitívne. Pre nás je aj prehra poučná, každý z nás mal po záverečnom hvizde dobrý pocit. Otočili sme po prestávke nepriaznivé skóre, polčas dokonca vyhrali, čo sa iste Vardaru len tak nestáva. Všetci na takýto duel budeme spomínať, pretože v ňom z našej strany bolo i napriek konečnej prehre mnoho dobrých vecí, ktoré, verím že v najbližšom období, nejakým spôsobom zúročíme. Na takéto zápasy, na takýto výkon, akým sme sa prezentovali hlavne v druhom polčase v Skopje, je treba nadviazať a pokračovať v takomto trende naďalej, vo všetkých zápasoch, vo všetkých súťažiach, v ktorých Tatran Prešov štartuje.“

Nuž a najbližší súper úradujúceho majstra Slovenska bude v Slovnaft Handball Extralige túto nedeľu v Malackách miestny Strojár.