PREŠOV. Už niekoľko dní sa mladé rodiny v Prešove obávajú údajného navyšovania poplatkov za deti v materských školách.
Podľa návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o výške príspevkov na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach mali poplatky mesačne stúpnuť zo 40 na 60 eur u detí do 3 rokov a z 15 na 20 eur u detí starších ako 3 roky.
Otázku navyšovania otvoril poslanec Martin Ďurišin (Lepší Prešov): „Nikto nie je rád, ak dochádza k navyšovaniu, zvlášť, ak sa to týka mladých rodín. Budeme hľadať riešenie, ktorým získame viac peňazí, ale nie cestou zvyšovania školného.“
Poslanci: Nezaťažovať rodiny
Návrh tohto VZN, o ktorom poslanci na stredajšej tlačovej besede diskutovali, vnímali ako zlý z viacerých dôvodov, nebol podľa nich ani dostatočne odborne spracovaný.

„Tomuto VZN nebola venovaná náležitá pozornosť,“ zdôraznila poslankyňa Štefánia Andraščíková (nez.).
„Ako riešenie vidím navrhnúť nové VZN. Určite nebude zahŕňať zvyšovanie poplatkov pre rodičov a určite nebude znevýhodňovať školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta,“ povedal poslanec Juraj Hudáč (Smer-SD), ktorý v tejto veci spustil na webe elektronickú petíciu proti zvyšovaniu poplatkov.
Ako vysvetlil, túto formu zvolil namiesto papierovej petície aj vzhľadom na to, že je pri podpise možnosť komentára.
A práve tieto komentáre chce následne vyhodnocovať a komunikovať.
Radnica: Len pracovný návrh. Kde začal, tam i skončil
Návrh VZN, ktoré vzbudilo aktuálnu diskusiu, je však podľa radnice už rok starý.
„Materiál bol predložený 23. 9. 2016 ako pracovná verzia odboru školstva,“ vysvetlila hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.
Bolo to v čase, keď mal odbor školstva v kompetencii ešte vtedajší viceprimátor Ďurišin.
Ako povedala, šlo o „jedno z riešení, s ktorým sa primátorka nestotožnila. Mejlom zo 4. 10. 2016 bola pracovná verzia materiálu zastavená“.
Téma navyšovania poplatkov tak bola stopnutá už vlani.
(Ne)diskutujú?
Opäť zdôraznila, že materiál tak, ako je prezentovaný verejnosti, bol len návrhom na diskusiu s poslancami, odborníkmi, škôlkami a zariadeniami.
Nešlo teda o materiál predložený na rokovanie a následne na hlasovanie.
Poslanci, naopak, viackrát zdôraznili, že im chýba základná vec - komunikácia.
„Úrad za zatvorenými dverami rozhoduje o občanoch,“ konštatoval Rudolf Dupkala (nez.).
O jednom VZN rokujú, o druhom nie
Na pretrase boli dve VZN týkajúce sa školstva v Prešove – o určení výšky dotácie na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení a VZN o výške príspevkov na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach .
V stredu mali poslanci na mestskej rade prerokovať len jeden návrh VZN, a to ten o určení výšky dotácie na mzdy a prevádzku škôl.
„Nadväzujú na seba, ale nevylučujú, že jeden nemôže byť predložený bez druhého," povedala hovorkyňa Kmetóny Gazdová.
Zvyšovanie poplatkov sa z pracovného návrhu do podoby riadneho materiálu nikdy nedostalo, keďže sa prakticky „skončilo“ v roku 2016.
Naopak, VZN o určení výšky dotácií na mzdy prešlo štandardným procesom, teda cez komisie a mestskú radu a následne pôjde do mestského zastupiteľstva.
Podľa poslankyne Andraščíkovej však spolu súvisia
„Ak mesto stiahlo VZN o výške poplatkov, nemali by sme rokovať o dotáciách, lebo jedno súvisí druhým. V jednom sú peniaze a v druhom zvyšovanie poplatkov pre deti. Nie je dôvod ponáhľať sa a nevidím motív na to, že vedenie mesta tlačí tieto VZN v tomto čase do zastupiteľstva na schvaľovanie a bez diskusie,“ povedala poslankyňa Andraščíková.
Netreba vraj panikáriť
Majú byť teda rodičia v strehu?
„Rodičia prešovských detí sa nemusia báť, pretože momentálne nedochádza k žiadnemu zvyšovaniu,“ povedala Kmetóny Gazdová.
Prečo je na pretrase návrh z minulého roka, ktorý nie je materiálom na rokovanie a bol primátorkou zastavený, to radnica vníma ako jednu z foriem predvolebnej kampane pred voľbami do VÚC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári