VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Do súťaže Dedina roka 2017 sa zapojilo celkovo deväť obcí z východného Slovenska, šesť z Prešovského samosprávneho kraja, tri z Košického.
V súťaži sa prezentujú obce svojou jedinečnosťou a úspešnými projektmi.
Komisia vyhodnocuje súťaž v jednotlivých okruhoch a súťažných kategóriách, kde zohľadňuje napríklad hospodárenie obce, plánovanie, rozvoj turizmu, vzhľad obce, ale aj aktivity starostlivosti o životné prostredie a podobne.
Ako hostiteľ či hospodár
Ocenenie získalo šesť obcí z východu v piatich kategóriách.
Dedina ako hospodár získali Spišské Tomášovce z okresu Spišská Nová Ves, ktoré nedávno oslávili svoje 800. výročie.
Ocenenie získala obec za dynamický ekonomický a spoločenský rozvoj obce.
Obec Čirč a Nižný Hrušov (Vranov nad Topľou) získali ocenenie Dedina ako partner za budovanie a udržiavanie partnerstiev na rôznych úrovniach.
Obec Čirč z okresu Stará Ľubovňa zároveň dosiahla prvenstvo v internetovom hlasovaní.
Komisia ohodnotila titulom Dedina ako hostiteľ obec Vinné (Michalovce), ktorá naplno využíva svoj potenciál v prospech rozvoja cestovného ruchu.
Škriatkovský chodník
Miklušovce z okresu Prešov získali prvenstvo v kategórii Dedina ako maľovaná za vzhľad dediny s dôrazom na detail.
„V obci máme exteriérovú galériu, kde sú na veľkých kameňoch maľované motívy, maľované lavičky, maľované koše. Plochy, ktoré sú v obci betónové, sú vymaľované dedinským motívom, čím si našu obec skrášľujeme. Máme aj rozprávkový chodník škriatka Mikluša, ktorý má dĺžku približne 4 kilometre a sú tam takisto maľované výjavy, ktoré sú veľmi zaujímavé pre deti,“ povedala starostka obce Miklušovce Mária Čuchtová.
Naplno v malej dedine
Za súdržnosť a zanietenosť obyvateľov v udržiavaní tradičnej dedinskej pospolitosti získala Nižná Voľa z okresu Bardejov titul Dedina ako pospolitosť.
Do súťaže sa obec prihlásila s heslom „Aj v malej dedine sa dá žiť naplno“.
„Obec Nižná Voľa bola do súťaže prihlásená na znak vďaky všetkým jej občanom, ktorí zasvätili svoj život aktivitám v udržiavaní tradičnej vidieckej krajiny, jednak v jej revitalizácii po ničivej povodni, aby sa obec znova dostala do príťažlivej podoby, či po stránke udržiavania tradičnej ľudovej kultúry, zvykov, spolkovej činnosti pre ich zachovanie mladšími generáciami – budúcnosti našej obce,“ informoval starosta obce Nižná Voľa Marcel Kaščák.
Komisii prezentovali svoje aktivity, medzi nimi aj taktické cvičenie dobrovoľného hasičského zboru, športové turnaje či varenie poľovníckeho guľáša.
Členov komisie zapojili aj do tradičných vidieckych činností ako ručná kosba a hrabanie sena v tradičnom pracovnom odeve.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári