PREŠOV. V Prešova sa v piatkový večer konala rekonštrukcia Prešovských krvavých jatiek, ktorú si prišlo pozrieť mnoho zvedavcov.
Prešovčania si tak pripomenuli historickú udalosť spred 330 rokov priamo na autentických miestach a nechýbalo ani popravisko a krutá poprava.
Historický odkaz si mohli diváci preniesť aj do súčasnosti.
Oživenie histórie
Pred prešovskou radnicou sa krátko po 19. hodine začala divadelná rekonštrukcia Prešovských jatiek a pokračovala k blízkosti súsošia Immaculaty, kde sa nachádzalo vtedajšie popravisko.

Tam prebehla verejná poprava, ktorú zahrali herci DJZ, skupina historického šermu Cohors, Prešovské dobrovoľnícke centrum, študenti Gymnázia na Konštantínovej a žiaci ZUŠ Jána Pöschla a ZŠ Kúpeľná.
Oživenie histórie takouto formou si pochvaľovali aj viacerí zúčastnení.
„Vedeli sme, že Caraffove jatky boli tu v Prešove, vieme kde je ten pamätník, ale to, ako to prebehlo sme nevedeli. Takže je to dobré a ešte by mohli pripraviť aj ďalšie akcie. Nie každý študuje dejiny, takže ľudia to dostali do obrazu ako to bolo,“ povedali Valéria a Katka.
Predstavenie si prišiel pozrieť aj dväťročný Oliverov, ktorému sa najviac páčili kati.
Odkaz aj do dnešnej doby
Viacerí videli aj silný historický odkaz do dnešnej doby.

„Veľmi sa mi to páčilo, pretože túto históriu si treba pripomínať. Išlo hlavne o ten odkaz a posolstvo z dejín, ktoré je stále živšie v dnešnej dobe keď prebiehajú náboženské vojny, nevraživosť a robí sa veľa zla v mene Boha, čo je zlé. A tu sa tĺkli navzájom katolíci a evanjelici, čo je tiež veľmi zlé svedectvo. Takže toto si musíme pamätať aby sme sa vyvarovali takýmto veciam,“ povedal Miroslav Slanina.
Prešov si podľa neho v súčasnosti nesie znak tolerancie, čoho dôkazom je spolužitie ľudí rôznych vierovyznaní. V meste žijú rímokatolíci, gréckokatolíci, evanjelici, aj Židia.
Popravených bolo 24 mešťanov
V roku 1687 sa Prešovčania stali svedkami popravy 24 mešťanov a šľachticov z Prešova a širšieho okolia horného Uhorska.
Mimoriadny súd zriadil Generál Antonio Caraffa pre ich účasť na príprave sprisahania proti cisárovi Leopoldovi I.
Všetky obete mimoriadneho súdu boli protestanti.
Táto udalosť vošla do histórie mesta ako Prešovské jatky. Pripomína ho pamätník na budove prešovského evanjelického Kolégia.
V roku 1995 sa pri ňom modlil na znak zmierenia aj pápež Ján Pavol II. pri návšteve mesta. Urobil tak veľké gesto, ktoré dodnes majú Prešovčania v pamäti a úcte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári