VRANOV n/T. Vodné dielo Veľká Domaša patrí medzi najväčšie vodné nádrže na Slovensku.
Situované je severne od Vranova nad Topľou na rieke Ondave.
Účelom vodného diela je akumulácia vody na zabezpečenie prietoku na priemyselné využitie, energetické využitie, sploštenie povodňových prietokov, umožnenie závlah v oblasti pod vodným dielom, využitie nádrže pre chov rýb, rekreačné využitie a šport.
Hlavné objekty vodného diela sú hrádza akumulačnej nádrže vysoká 35 metrov so združeným vtokovým objektom, bočným bezpečnostným priepadom a podpriehradovou špičkovou vodnou elektrárňou s dvomi kaplanovými turbínami inštalovaného výkonu 12,4 MW.
Súčasťou je akumulačná nádrž s celkovým objemom 185,5 mil. metrov kubických, vyrovnávacia nádrž a hrádza s haťou v Slovenskej Kajni.
Výstavba si vyžiadala vybudovať preložku štátnej cesty II/557 v dĺžke 17,2 km, lesomelioračné úpravy, nové poľné a lesné cesty v okolí nádrže.
Tiež úplné vysídlenie a asanovanie obcí Veľká Domaša, Dobrá nad Ondavou, Trepec, Kelča, Valkov, Petejovce.
Bolo treba zabezpečiť novú výstavbu pre viac ako 2500 obyvateľov.
Hrádzu dokončili v roku 1966
Stavenisko vodného diela bolo počas výstavby chránené larzenovou štetovnicovou stenou.
Pod jej ochranou sa založili betónové objekty v telese priehrady – vtokový objekt, prívodné potrubia vodnej elektrárne a dnového výpustu, obtoková štôlňa a spodná stavba vodnej elektrárne.
Po preložení rieky Ondavy do obtokovej štôlne sa pokračovalo vo výstavbe betónových objektov, pokračovala stavba vodnej elektráne, montovala sa strojovňa a kaplanové turbíny.
Rozvinulo sa sypanie zemnej hrádze.
Vroku 1965 bola dokončená hať vyrovnávacej nádrže v Slovenskej Kajni, v máji 1966 po dosiahnutí minimálnej prevádzkovej hladiny boli uvedené do skúšobnej prevádzky obidva agregáty vodnej elektrárne.
Vtoky do obtokovej štôlne boli definitívne zahradené v auguste 1966 a sypanie hrádze bolo ukončené v septembri 1966.

Rozvinuli sa rekreačné možnosti
Strojné vybavenie stavby zodpovedalo vtedajším možnostiam a poznatkom v oblasti vodohospodárskej výstavby.
Vodné dielo projektoval Hydroprojekt Bratislava, investorom bolo Riaditeľstvo vodohospodárskej výstavby Bratislava, technologickej časti Riaditeľstvo vodných elektrární Bratislava, výstavbu ako hlavný dodávateľ zabezpečil Váhostav Žilina.
Opancierovanie prívodných potrubí zabezpečili Vítkovické železiarne Ostrava, dodávateľom technologického zariadenia vodnej elektrárne bolo ČKD Blansko, hydrotechnického zariadenia ČKD Slaný.
Na stavbe pracoval rad odborníkov s bohatými skúsenosťami zo stavieb napr. vážských kaskád a popri nich veľa pracovníkov najmä robotníckych profesií z okolitých obcí.
Dnes sú v okolí nádrže rozvinuté rekreačné oblasti a a množstvo súkromných chát.
Začiatkom októbra si prevádzkovateľ vodného diela Povodie Bodrogu a Hornádu spolu s účastníkmi výstavby priamo na priehrade vodného diela Veľká Domaša pripomenú 50 rokov od ukončenia výstavby.
Autor: Ľubomír Kováčik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári