PREŠOV. Hneď tri výročia si počas víkendu pripomenú predstavitelia Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (VD ECAV) na dvojdňovom podujatí Svetlo poznania a sila vyznania.
Za účasti biskupov ECAV, predstaviteľov ďalších cirkví a samospráv si pripomenú 500. výročie reformácie, 350. výročie postavenia prešovského Evanjelického kolégia a 330. výročie od skončenia Prešovských jatiek.
Môžu darovať aj krv
Ako informoval dozorca CZ ECAV Prešov Miroslav Čurlík, v súvislosti s tým pripravil Biskupský úrad VD ECAV program, ktorý v sobotu 21. októbra otvorí Reformačná kvapka krvi, počas ktorej môžu záujemcovia v spolupráci s Transfúznou stanicou SR prísť darovať svoju krv od 7:30 do 11:00 v priestoroch veľkej zasadačky Starého kolégia.
Žiaci a študenti Evanjelickej spojenej školy v Prešove potom popoludní vystúpia s hudobno-dramatickým pásmom spojeným s duchovným slovom.
Pripravená je aj odborná prednáška riaditeľa Evanjelickej spojenej školy v Prešove Mariána Damankoša, po ktorej bude nasledovať večerné objavovanie pamätihodností Starého kolégia.
Kus prešovskej histórie
V nedeľu po slávnostných službách Božích, so začiatkom o 9. hodine, pri evanjelickom kostole sv. Trojice zasadia Strom reformácie.
Následne sa zhromaždenie presunie na spoločnú modlitbu k pamätníku obetí Caraffových súdov na rohu Starého kolégia.
Na pamätnej výstave vo Veľkej zasadačke budú potom návštevníkom sprístupnené archívne listiny súvisiace s Kolégiom, reformáciou a Caraffovými súdmi, ale aj historické mince a náhľad vzácnych kníh z kolegiálnej knižnice.
Informačné panely v skratke priblížia reformačné hnutie. Slávnostný obed v dvorane kolégia bude spojený aj s oslavou 50. narodenín biskupa Slavomíra Sabola.
Program podujatia ukončí divadelné predstavenie Krvavý trón v prešovskom Kine Scala so začiatkom o 17:00.
„Na pozadí historických udalostí Prešovských jatiek predstavenie približuje hrdinstvo a príbeh lásky generála Juraja Ottlíka, evanjelického zemana z Horných Ozoroviec, ktorý len o vlások unikol poprave vedenej generálom Antóniom Caraffom,“ priblížil Čurlík.
Prešovské jatky

Prešovskými jatkami nazvali mimoriadny súd pod vedením cisárskeho generála Antónia Caraffu, ktorý pred 330 rokmi odsúdil na smrť 24 mešťanov a zemanov z Prešova a okolia.
Všetkých obvinili z vykonštruovanej účasti na príprave sprisahania, mučili ich a nakoniec krutým spôsobom popravili.
S popravami začali 5. marca 1687. Udalosti v meste pripomína pamätník umiestnený na rohu Evanjelického kolégia.
Súsošie venované obetiam Prešovských jatiek - krvavého súdu, je na Hlavnej ulici už od roku 1908.
Pomník obetiam Caraffovho súdu, ktorého autorom je Béla Markupp, bol financovaný zo zbierky iniciovanej profesorským zborom Evanjelického kolégia.
Na pomníku je znázornený hrdý zeman pred popravou, ktorého nezlomili ani kruté výsluchy a mučenie. Za ním stojí kat s mečom, čakajúci na svoju obeť.
Väčšina ľudí si pritom túto plastiku zamieňa s generálom Caraffom, no táto postava symbolizuje 24 mučených a popravených obetí, ktorých mená sú na tabuli pod postavou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári