Prešov nepanikáril, počkal si. V Našiciach vyhral

Knižné dary. Prešovská župa i občania Prešova ich venovali slovenským rodákom v Chorvátsku. (Autor: TANPO)
Ján Leško|20. okt 2017 o 14:18

Víťazstvu Tatrana predchádzal dobrý skutok pre krajanov v Chorvátsku.

NAŠICE. Chorvátsky vicemajster má so slovenským majstrom v domácom prostredí nepriaznivú bilanciu.

V šiestom kole nadnárodnej SEHA ligy RK Nexe Našice vybehli na Tatran Prešov aktívnou a mimoriadne agresívnou obranou, ktorou hlavne v úvode slovenský tím zjavne zaskočili.

Prešovčania ešte na začiatku druhého polčasu doťahovali súperov náskok.

Našice však znovu odskočili na rozdiel štyroch gólov, no napokon pred vlastným publikom prehrali o štyri.

Tatran, hoci dlhšie prehrával, nepanikáril, trpezlivo vyčkával na svoje chvíle. Tie prišli v závere stretnutia aj vhodným premiešaním zostavy a taktickými ťahmi trénera Slavka Golužu.

K tomu treba podčiarknuť viaceré dobré individuálne výkony. Rozhodujúci pre úspech bol však tímový duch slovenského hádzanárskeho šampióna.

Doviezli vyše dvesto kníh

Zápasu v Našiciach predchádzal spoločenský počin súperiacich klubov v SEHA lige.

V tomto meste žije najpočetnejšia enkláva slovenskej menšiny v Chorvátsku. Sú tam dve slovenské základné školy, jedná stredná.

Tatran Prešov sa stretáva v nadnárodnej lige s Našicami už siedmy rok. A zakaždým tam nie sú ničím výnimočným debaty s ľuďmi so slovenskými koreňmi.

So sympatickou myšlienkou podporiť Chorvátsku národnú knižnicu sídliacu v historických priestoroch našického starobylého kaštieľa prišli predstavitelia RK Nexe Našice.

Na tú zareagoval Tatran Prešov a prostredníctvom generálneho manažéra Miroslava Benického zorganizoval darovanie vyše dvesto kníh v slovenskom jazyku knižnici v Našiciach.

Prešovský samosprávny kraj venoval časť z nich, ďalšie zozbierali fanúšikovia prešovskej hádzanej.

Slávnostný akt odovzdania knižných darov sa uskutočnil pár hodín pred samotným hádzanárskym stretnutím a niesol sa v zvlášť priateľskom duchu.

Butorac si svoje užil

Inak to už vyzeralo na palubovke počas zápasu Našice – Prešov. Súperi si už na ihrisku nedarovali nič.

Zápas o body bol tvrdý, neľútostný, s úspešnou prešovskou koncovkou. Tatran vyhral nad RK Nexe 27:23.

Poltuctom gólov k výhre slovenského majstra prispela chorvátska spojka v službách Prešova Bruno Butorac.

„Svoje som si na ihrisku užil, domáci to riadne pritvrdili. Hlavne spočiatku som mal veľmi ťažkú pozíciu. Súčasný tréner Nexe Našice Hrvoje Horvat bol štyri roky mojím trénerom v RK Dubrava Záhreb, odkiaľ som prestúpil do Tatrana. Moje herné činnosti pozná teda detailne. Vie, čo na mňa platí. Vedel som teda dobre, čo ma v Našicach čaká,“ povedal po stretnutí autor šiestich prešovských gólov B. Butorac.

„Takto aj bolo, neraz aj traja protihráči sa na mňa zavesili alebo ma poslali k zemi. Dostal som mnoho úderov, no podstatné je, že sme dokázali odpovedať v pravý čas gólmi a zápas sme vyhrali. Na občasnú bolesť sa po takejto výhre ľahko zabudne. Prehrávali sme už o štyri góly, no ani to nás nezlomilo. Tréner Goluža nás stále burcoval, veril, že obrat príde. Po prestávke sme zlepšili obranu, veď súper dal v druhom polčase len osem gólov. Výborné zákroky vytiahol najmä v záverečnej desaťminútovke Čupryna, dobre kontroval na krídle Tomáš Číp a na spojke Januš Lapajne. Výsledkom je naša prvá výhra v SEHA lige na súperovom ihrisku a tiež tretia pozícia v aktuálnej tabuľke pri rovnosti bodov za druhým Brestom. Dúfam, že po asociačnej prestávke budeme v nasadenom kurze pokračovať.“

V sobotu o 18. hodine sa začne v Tatran handball arene dohrávané stretnutie I. kola Slovnaft Handball Extraligy Tatran Prešov II – ŠKP Bratislava.

O súperovi rozhodne rozstrel

O súperovi hádzanárov Tatrana Prešov v 3. kvalifikačnom kole Pohára EHF mužov 2017/2018 rozhodne rozstrel zo značky pokutového hodu, ktorý určí postupujúceho z dvojice FH Hafnarfjördur (Isl.) – HC Petrohrad (Rus.).

Hádzanársky súd EHF vyriekol tento verdikt na základe protestu HC Petrohrad.

Ruská strana podala námietku, keďže po dvoch identických výsledkoch medzi oboma tímami (Hafnarfjördur vyhral doma 32:27 a Petrohrad v riadnom hracom čase na svojej palubovke tiež 32:27, pozn.) sa po zlyhaní delegovaných osôb – litovskí arbitri Tomas Barysas a Povilas Petrušis, delegát Kurt Roger Sjolund z Fínska – namiesto penaltového rozstrelu predlžovalo.

Predĺženie lepšie zvládli Islanďania (po ňom bol konečný výsledok 37:33 pre Petrohrad), ale z postupu sa dlho netešili. Hráči Hafnarfjörduru sa musia do Ruska vrátiť.

V súlade s platnými predpismi EHF je výsledok predĺženia anulovaný a o postupe jedného z tímov sa rozhodne v rozstrele.

Všetky náklady s jeho dodatočným uskutočnením bude znášať Európska hádzanárska federácia.

Podľa očakávania však rozhodnutie Hádzanárskeho súdu EHF nedalo bodku za týmto kurióznym prípadom.

Hafnarfjördur sa totiž vzápätí odvolal proti rozhodnutiu súdu prvej inštancie.