ONDAVKA. Slovenský klasik Ján Chalupka voľakedy povedal, že kdekoľvek na Slovensku zapichneš palicu, tam je kocúrkovo.
V prípade malej obce Ondavka v slovensko-poľskom pohraničí by sa určite nemýlil.
Obec v Bardejovskom okrese s 18 obyvateľmi je jedinou na Slovensku, kde sú dlhodobo nefunkčné oba samosprávne orgány – starosta aj obecné zastupiteľstvo.
Nedávno sa tu mali konať doplňujúce voľby na starostu a poslancov. Už siedme.
Ale nekonali. Lebo nikto nekandidoval. Patovú situáciu môže vyriešiť len zmena legislatívy.
Skaza až po zánik úradu
Ondavka, povedané slovami klasika, ostala v hanbe. Bývalý dlhoročný starosta Andrej Kurimský ju doviedol na psí tridsiatok.
Obec zažila rok bezvládia, hrozbu nútenej správy, prišla o obecný majetok, má zablokovaný účet, čelí desiatim exekúciám a exekútor dokonca siahol na obecné pozemky pod cintorínom.
Dlžoby sa vyšplhali na necelých 28-tisíc eur, v obci nesvieti verejné osvetlenie, nevynáša sa odpad, obyvatelia neplatia miestne dane a poplatky.
Budovu obecného úradu predali v dražbe. „Starosta a poslanci sa 1. 1. 2015 vzdali funkcie. A 15. 4. 2015 obecný úrad Ondavka zanikol. Čo bude ďalej, ukáže určitý čas. Toto je posledná správa obecnej kronikárky,“ čítame v obecnej kronike.
Prenesený výkon štátnej správy za obec prevzal Okresný úrad v Bardejove.
Výkon samosprávy je však v Ondavke nemožný, keďže za obec nemá kto konať, ani rozhodovať o použití podielových daní.
Aby bolo na výplaty
Starosta Kurimský býval v Bardejove, do rodičovského domu v obci chodieval len párkrát do týždňa.

„Po nástupe do funkcie bral plat 10 300 Sk, jeho zástupca 800, sesternica sekretárka 400, otec poslanec 300. Neodvádzal sociálne ani zdravotné odvody, neplatil daňovému úradu. Aby mal každý mesiac na výplatu,“ hovorí súčasný zastupujúci starosta Andrej Marčišin (80), ktorý v minulosti niekoľko rokov stál na čele Miestneho národného výboru (MsNV).
V 2005 roku už obec dlhovala rôznym inštitúciám 335 000 korún. „Dlhovala dokonca pekárňam,“ zdôrazňuje.
Exstarosta pred súdom
O rok neskôr Okresný súd v Bardejove starostu Kurimského uznal vinným z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a uložil mu ročný podmienečný trest.
„Trestný rozkaz nadobudol právoplatnosť 14. júla 2006. V novembrových komunálnych voľbách opäť kandidoval a vyhral. Nikto nechce veriť, že také veci sa mohli diať,“ krúti hlavou pán Marčišin.
Narastanie dlžôb a nedodržiavanie povinností pri ozdravnom režime vyústili do zablokovania účtov.
Obec tak prišla o podielové dane vo výške približne 270 eur mesačne. Starosta Kurimský sa začiatkom roku 2012 funkcie vzdal. Neskôr tak urobil aj jeho zástupca.
V obci na vyše roka zavládlo bezvládie.
Úradoval vo vlastnom dome
Až na jar 2013 sa po doplňujúcich voľbách ujal funkcie starostu Andrej Marčišin.
„Išiel som do toho takpovediac na prechodné obdobie, aby sme preklenuli čas do riadnych volieb na konci roka 2014,“ zdôrazňuje.
Úradoval doma v prerobených priestoroch. Pôsobenie svojho predchodcu nechápe.
„Svojvoľne menil banku. Obec mala účty v šiestich bankách. Účtovná dokumentácia nebola kompletná, uzávierky neboli overené audítorom. Obec nesplnila povinnosť zaviesť ozdravný režim,“ vyratúva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári