Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 3. jún, 2023 | Meniny má Karolína

Za úspechom spoločnosti Spinea vo svete stojí slovenský vynález

Prešovská, a predsa svetová.

(Zdroj: Spinea)

PREŠOV. Slovenský vynález nového unikátneho cykloidálneho reduktora stál pri vzniku modernej strojárenskej spoločnosti Spinea, ktorá sa za vyše dvadsať rokov svojej existencie úspešne etablovala na svetovom trhu.

Je jediným európskym výrobcom vysoko presných reduktorov a v tomto technologicky náročnom segmente konkuruje trom japonským firmám.

Spoločnosť disponuje vlastnými výrobnými kapacitami, ktoré tvoria najmodernejšie obrábacie technologické zariadenia od popredných svetových výrobcov.

Vo firme pracujú vysoko kvalifikovaní vývojári, konštruktéri, technológovia a výrobní robotníci. Na začiatku úspešnej spoločnosti v celosvetovom meradle bol nápad mladého prešovského konštruktéra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V prvej polovici deväťdesiatych rokov konštruktéri Bartolomej Janek a Tibor Fecko vynašli a zostrojili nový unikátny vysoko presný reduktor.

Podnetom na jeho vývoj bolo odstránenie nedostatkov chodu priemyselných robotov.

Ako sa zrodil svetový vynález

Vynálezca a technický riaditeľ Bartolomej Janek po absolvovaní štúdia obrábacích strojov so zameraním na robotiku na Vysokej škole technickej v Košiciach nastúpil do prešovského VUKOV-u ako konštruktér.

Výskumný ústav bol garantom robotizácie v bývalom Československu.

Dušou matematik a fyzik, ktorý sa v dizertačnej práci zameral na dynamiku zložitých mechanických systémov, rozmýšľal, ako odstrániť nedostatok vyvinutých robotov.

„Predovšetkým mali zlé dynamické vlastnosti, boli nepresné, mali problémy s polohovaním. Aj keď sme používali japonské prevodovky, robot sa pri práci triasol ako epileptik. Spôsoboval nepresnosti vo výrobe,“ zaspomínal si na časy, keď sa začal rodiť svetový vynález.

SkryťVypnúť reklamu

Zariadenie plní zároveň dve funkcie – ložiska a otáčkového reduktora, teda prevodovky.

Princíp fungovania vysvetľuje na modeli robota svetového lídra, spoločnosti KUKA, ktorý patrí medzi najprestížnejších odberateľov prešovskej firmy.

„Tento robot používajú v montážnych linkách automobiliek. Manipuluje s ťažkými bremenami ako napríklad blok motora. A musí s ním pracovať veľmi presne. Pri montáži okien na osobné autá musí uložiť sklo s presnosťou desatín či stotín milimetra. Ďalší robot tlakovou pištoľou nanesie okolo tmel, tretí založí tesniacu gumu. Keby pracovali nepresne, voda by zatekala do interiéru. To si žiaden výrobca nemôže dovoliť. Robot v montážnej linke zaťažený bremenom vykonáva súčasne viac pohybov v rôznych polohách. Tieto sily zachytáva ložisko. Konštrukčne je vyriešené tak, aby sa nedeformovalo. Prevodovka zase musí byť podľa možnosti čo najmenšia, má však mať vysoký výkon. Volá sa to výkonová hustota. Ani jedna z prevodoviek, ktoré sme v tom čase použili, nespĺňala tieto kritériá“.

SkryťVypnúť reklamu

Mladému konštruktérovi problém vŕtal v hlave, navyše v tom čase sa v Európe nikto nevenoval vývoju a výrobe ložiskových reduktorov.

Vyrábala ich len filiálka japonskej firmy, no ani jej prevodovky neboli podľa jeho predstáv.

„Niekedy v roku 1985 som už mal akú-takú víziu. Trvalo päť rokov, kým nápad nedozrel. Dva roky som potom vyrábal funkčný model. Prípravu som financoval z vlastného vrecka. Model som skúšal doma v garáži, reduktor nabehal niekoľko tisíc hodín. Moja predstava sa potvrdila,“ hovorí Bartolomej Janek.

Medzinárodný patent a úspech v Hannoveri

Do projektu vývoja a výroby ložiskových reduktorov sa rozhodla investovať košická spoločnosť KIMEX, ktorá v roku 1994 založila spoločnosť Spinea.

Prvý medzinárodný patent pre ložiskový reduktor, ktorý dostal názov TwinSpin, bol udelený v roku 1995 Európskym patentovým úradom v Mníchove.

Následne analýzy ukázali, že podobné konštrukčné riešenie nebolo predtým využité nikde vo svete.

Preto bol vynález patentovaný aj mimo Európy, ako napríklad v Japonsku, USA, Číne, Kórei alebo v Rusku.

Ložiskový reduktor TwinSpin bol prvýkrát verejne prezentovaný v tom istom roku na medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Hannoveri, kde vyvolal značný ohlas u odbornej verejnosti a potencionálnych odberateľov.

V priebehu desiatich rokov dva výrobné závody

V roku 1997 v Prešove bol na zelenej lúke postavený prvý výrobný závod.

Nakoľko išlo o nový výrobok, prioritou spoločnosti sa stalo nastavenie optimálnych technologických procesov a zároveň získanie dôvery budúcich zákazníkov. Intenzívnou vývojovou a obchodnou činnosťou sa Spinea v priebehu niekoľkých rokov začala presadzovať medzi výrobcami vysoko presných reduktorov.

Od roku 2000, keď sa začala sériová výroba, objem predaja systematicky narastal a to aj vďaka prvému veľkému kontraktu so svetovým výrobcom robotov firmou Kuka.

Tento rast si vyžadoval opakované investície do technológií, čo v roku 2007 vyústilo do otvorenia druhého výrobného závodu v Prešove.

Rozsiahla investícia, realizovaná v rokoch 2012 až 2014 priniesla rozšírenie o novú výrobnú halu, nákup ďalších moderných technológií s cieľom zvýšiť kapacitu výroby na 65-tisíc kusov.

Tieto investície boli zrealizované aj za podpory fondov Európskej únie.

Zamestnáva 500 vysokokvalifikovaných ľudí

Spoločnosť Spinea v súčasnosti zamestnáva takmer 500 ľudí a patrí medzi najvýznamnejších zamestnávateľov v regióne.

Vzhľadom na technologickú náročnosť výroby a vysokú mieru tvorby pridanej hodnoty, väčšinu zamestnancov tvoria vysokokvalifikovaní odborníci z oblastí vývoja a výskumu, výroby, kvality, marketingu a obchodu

. Pri ich príprave spolupracuje so strednými a vysokými školami so zameraním na strojárstvo, robotiku a mechatroniku.

Vo svojich dvoch technologicky špičkových prevádzkach realizuje všetky výrobné operácie od delenia materiálu, sústruženia, indukčného kalenia až po finálne brúsenie a montáž.

Vzhľadom na technologickú náročnosť výroby jednotlivých komponentov reduktora, všetky kľúčové výrobné technológie patria k svetovej špičke vo svojej oblasti.

Kvalitu vstupných materiálov, presnosť opracovania komponentov a parametre reduktorov kontrolujú vyškolení špecialisti za pomoci sofistikovaných meracích zariadení.

Výskumné a vývojové centrum pracuje na neustálom vývoji a inovácii produktov. Realizuje testovanie prototypov, analýzu parametrov v jednotlivých fázach životnosti produktu, ako aj záťažové testy.

Významné ocenenia pre vynálezcu i produkty

Pre zabezpečenie ďalšieho dynamického rozvoja vývojovej základne, inováciu a vývoj nových produktov bola založená dcérska spoločnosť Spinea Technologies.

Produkty pochádzajúce z vývoja spoločnosti Spinea už rok po otvorení prvého výrobného závodu získali prestížne ocenenie Slovak Gold a od roku 2004 získali jedenásť ocenení „Strojársky výrobok roka". V

ynálezcu Bartolomeja Janeka v roku 2009 nominovali na významné medzinárodné ocenenie „European Inventor of the year" udeľované Európskym patentovým úradom.

Väčšina výrobkov smeruje do vyspelých krajín

Reduktory TwinSpin majú svojich odberateľov na celom svete.

Viac ako 97 % výrobkov smeruje na vývoz mimo Slovenska, a to najmä do priemyselne vyspelých krajín ako Nemecko, Taliansko, Rakúsko, Švédsko, Česká republika, Čína, Taiwan či Kórea.

V súčasnosti Spinei patrí viac ako 15-percentný podiel na európskom a 4-percentný na svetovom trhu vysoko presných reduktorov.

Medzi najväčších zákazníkov firmy patria najmä výrobcovia priemyselných robotov ako KUKA, ABB, Comau alebo RR Robotika, výrobcovia obrábacích strojov DMG Mori, Trumpf alebo Doosan Infracore, producent baliacej techniky Tetrapak a špecialista na brúsenie skla Swarowski.

Okrem spomenutých aplikácií sa reduktory TwinSpin využívajú aj v priemyselnej automatizácii, radarovej a navigačnej technike, kamerových a monitorovacích systémoch, medicínskych zariadeniach alebo v obrannom priemysle.

Vďaka presnosti a spoľahlivosti sú reduktory TwinSpin dodávané aj do projektu urýchľovača jadrových častíc v CERNe vo Švajčiarsku.

Spoločnosť SPINEA je taktiež členom významných medzinárodných združení v oblasti robotiky, ako je International Federation of Robotics a EU Robotics, alebo zväzu nemeckých výrobcov strojov a zariadení VDMA.

Odvážne vízie vo vývoji i predaji

Víziou spoločnosti je pokračovať vo vysokom tempe rastu a stať sa jedným z popredných výrobcov na trhu.

V budúcnosti Spinea plánuje naďalej predávať špičkové produkty za konkurencie schopné ceny a upevňovať dobré vzťahy so zákazníkmi.

Spoločnosť bude výrazne podporovať rozvoj vlastnej vývojovej základne, ktorou zabezpečuje inováciu a vývoj nových produktov.

V strednodobom horizonte plánuje Spinea v roku 2021 dosiahnuť výrobnú kapacitu minimálne 140-tisíc reduktorov ročne.

V budúcnosti chce Spinea výrazne podporiť rozvoj vlastnej vývojovej základne, ktorou zabezpečuje inováciu a vývoj nových produktov.

Tie potom budú svoje poslanie na akomkoľvek poli pôsobenia plniť spoľahlivo a presne.

Tento text je platenou formou reklamy.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  2. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  3. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
  7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  8. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 274
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 094
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 601
  4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 393
  5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 783
  6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 253
  7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 197
  8. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 2 957

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
  2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
  3. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  4. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  5. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  6. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  7. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 134 553
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 966
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 093
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 974
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 778
  6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 600
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 570
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 938
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Protest pred parlamentom proti dohode s USA.

Politicko-spoločenský newsletter Kontext Jakuba Fila.


10 h
Anna Karolína Schmiedlová.

Sledujte online prenos z Roland Garros.


Sportnet 5 h
Investori Steve Cohen, Ray Dalio a George Soros

Komisia pre cenné papiere zverejnila, čo nakupovali.


29. máj
Biblia sa dostala na niektorých školách na čierny zoznam.

Školský obvod nespresnil, ktoré pasáže Biblie sú problematické.


ČTK 59m

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
  2. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
  3. Ján Šeďo: Koľko takýchto príbehov zažijú ukrajinské deti po vojne ?
  4. Anna Miľanová: Prečo má stúpnuť pôrodnosť, keď nás už teraz "nahrádzajú" roboty?
  5. Ján Valchár: Nové fronty, nové výzvy
  6. Andrea Bérešová: Doma v záhrade 06/2023
  7. Martin Pilnik: Liekové reformy od farmafiriem nás priviedli k "dvojnásobným" nákladom na lieky
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Kameničany
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 134 553
  2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 966
  3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 13 093
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 974
  5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 778
  6. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 7 600
  7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 570
  8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 938
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu