PREŠOV. Počas piatich rokov pôsobenia preinvestovala Krajská organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska takmer 1,82 milióna eur do rozvoja turizmu v oblasti marketingu, tvorby produktov a infraštruktúry cestovného ruchu.
"V oblasti produktov sa orientujeme na podporu nadregionálnych podujatí a podporu produktov, ktoré rozvíjajú turistickú ponuku regiónov. Počas piatich rokov šlo do tejto oblasti 360-tisíc eur," konkretizoval riaditeľ KOCR Martin Janoško.
Viaceré projekty
Do prvkov turistickej infraštruktúry putovalo takmer 400-tisíc eur.
Turistické atraktivity v kraji tak označuje 80 hnedých turistických tabúľ a 70 menších smerovníkov vedľa ciest.
K prvkom infraštruktúry z dielne KOCR patria aj turistické prístrešky, informačné tabule s mapami a informáciami o turistických atraktivitách na desiatkach miest kraja v prírode i v centrách miest.
Organizácia okrem toho spolufinancovala aj vybudovanie dvoch kyslíkových dráh v okolí Bardejova, lávku v Sulíne cez rieku Poprad so solárnymi panelmi, odpočívadlá v lesoparku Kežmarok, relaxačný chodník s cvičebnými prvkami medzi Bardejovom a Bardejovskými Kúpeľmi.
Peniaze šli aj do úpravy okolia pri turistických atrakciách napr. v Bachledovej doline, vo Vrbove, Vyšných Ružbachoch, na údržbu lávky cez Dunajec v Červenom Kláštore a mnoho ďalších.
Rozvíjali cykloturistiku
"V oblasti cykloturistiky investovala KOCR do značenia a obnovy stoviek cyklotrás.
Napríklad v oblasti Levočských vrchov asi 100 kilometrov, na hornom Zemplíne približne 350 kilometrov, ďalšie v Bachledovej doline či v podhorí Tatier," upozornil Janoško.
V spolupráci s oblastnými organizáciami CR putovali investície aj do budovania tzv. singletrackov pod Oslím vrchom pri Starej Ľubovni, úpravy cyklotrás napr. na trase Ľubovnianske Kúpele - Nová Ľubovňa a Ždiar - Hanušovce.
KOCR sa tiež podieľala na legalizácii cyklotrasy Domaša - Vranov nad Topľou.
K významným investíciám do cykloturistiky patrí podľa riaditeľa KOCR aj financovanie projektových dokumentácií na cyklotrasy v objeme 71-tisíc eur, a to na úseky Veľký Šariš - Pečovská Nová Ves, Veľká Lomnica - Tatranská Lomnica a Stará Ľubovňa - Hniezdne.
Tie sú pripravené až do úrovne dokumentácií pre stavebné povolenie.
Ďalšou snahou organizácie je podľa Janoška pokračovať v skvalitňovaní služieb v regióne, do budúcna sa chcú na severe Slovenska okrem iného zamerať aj na rozvoj pútnického turizmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári