BRATISLAVA. Agrorezort upozorňuje, že Lesoochranárske združenie (LOZ) VLK v prípade v oblasti Čergov preukázateľne uvádza nepravdivé informácie.
V reakcii na medializované vyjadrenia LOZ VLK to tvrdí Michal Feik z Odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Lesy SR realizujú v danej lokalite obnovu lesa, ktorá prebieha šetrným spôsobom, pričom stromy slúžiace na hniezdenie vzácnych druhov vtáctva budú zachované na celej ploche.
Opatrenia podľa ministerstva prebiehajú v súlade s platným plánom starostlivosti o les, ktorý bol pripravený za účasti odborníkov a verejnosti.
"Združenie VLK nie je žiadnym vlastníkom ani spoluvlastníkom pozemkov v dotknutom území," tvrdí Feik.
Oceňujú záujem

Ministerstvo oceňuje záujem LOZ VLK o ochranu prírody, má však za to, že ani v občianskych aktivitách nemožno opomínať odbornosť a zákonnosť.
"Hospodárenie v lese sa riadi tzv. Plánom starostlivosti o les (PSL), ktorý je platným a uznávaným nástrojom štátu, vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa na trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov," tvrdí Feik.
PSL môžu vyhotovovať len odborne a technicky spôsobilé fyzické alebo právnické osoby.
Účastníkmi konania sú vlastníci, obhospodarovatelia lesov, orgány štátnej správy a ich prostredníctvom aj ďalšie odborné organizácie a verejnosť.
Takýto plán bol podľa ministerstva vyhotovený aj v oblasti Čergov a akákoľvek činnosť v tejto lokalite sa plánom starostlivosti o les prísne riadi.
Vykonávajú obnovnú ťažbu
Štátny podnik LESY SR, odštepný závod Prešov vykonáva v oblasti prameňa riečky Ľutinka v Čergovskom pohorí obnovnú ťažbu v 110-ročnom hospodárskom poraste. Ide o systematické opatrenie realizované v súlade s platným Plánom starostlivosti o lesy pre príslušné lesné celky.
V žiadnom prípade sa vraj nejedná o invazívne vyklčovanie 200-ročných porastov.
"Zoskupenie VLK nie je podľa nám dostupných informácií žiadnym vlastníkom ani spoluvlastníkom predmetných pozemkov, tak ako to prezentuje vo svojich vyjadreniach. Ťažba prebieha na lesnom pozemku, ktorý spravujú LESY SR v zmysle platnej legislatívy a vlastníci lesov sú spokojní s vykonávaním predpísaného spôsobu hospodárenia, neevidujeme žiadnu sťažnosť," tvrdí Feik.
Ťažba dreva je v danej lokalite realizovaná čo najjemnejším spôsobom, mimo vegetačného obdobia, pričom stromy slúžiace na hniezdenie vzácnych druhov vtákov zostávajú ponechané.
Obnovná ťažba prebieha postupne so zámerom počas 30-ročnej doby postupne prerieďovať materský porast a vytvárať tým vhodné podmienky pre vznik nasledujúceho podrastu na základe predpísaného plánu opatrení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári