PREŠOV. Saša Sloboďan je z Ukrajiny. Chodí na Strednú odbornú školu technickú v Prešove, rodičia ostali na Ukrajine.
„Chcel som ísť na dobrú školu, ktorá ma pripraví na prax,“ hovorí Saša a dodáva: „Spolužiaci sú dobrí, ale chýba mi rodina.“
Adrián, Filip, Ján a ďalší spolužiaci, ktorí nie sú len z Prešova, ale aj z Vranova či okolitých obcí, sa pripájajú a školu si chvália. „Sú tu dobré odbory, dobrý učiteľský zbor, je to blízko,“ vraví Viktor Štofaník z Gregoroviec.
Učí sa za inštalatéra: „Chcem sa naučiť remeslu. Je dobre platené, aj doma si budem vedieť urobiť všetko, čo treba.“
Otvárajú len nedostatkové odbory
Záujem o školy, ktoré učia remeslu je ale na Slovensku stále dlhodobo nízky.
„Sme radi, že sa nám podarilo zastaviť pokles žiakov,“ konštatuje riaditeľ školy Štefan Cmar. Momentálne má SOŠ technická okolo štyristo žiakov. Väčšinou sú v študijných odboroch, o tie učebné, trojročné, je stále malý záujem. V minulosti to bolo naopak.
Brzdia ich administratívne prekážky.
„Učebným odborom treba dať voľný priebeh a zriaďovať ich podľa záujmu. Tu sa nerobia žiadne prijímacie skúšky, treba dať uchádzačom priestor,“ tvrdí Š. Cmar.
„Keď to takto pôjde ďalej, spoločnosť bude mať veľký problém s nedostatkom remeselníkov,“ varuje. Potom nebude inej cesty, len ich ťahať zo zahraničia.
„Snažíme sa robiť všetko pre to, aby záujem o učebné odbory vzrástol,“ pokračuje riaditeľ s tým, že jednou z aktivít je známa súťaž Mladý remeselník, spojená s dňom otvorených dverí.
Momentálne majú na učebnom odbore jednu triedu, ale možno ich bude viac: „Na budúci rok máme ustálene vo výkonoch otvorenie dvoch tried. Uvidíme, aký bude záujem. Otvárame iba také odbory, ktoré vyhovujú požiadavkám trhu práce a je ich nedostatočný počet.“
Vychádzajú zo zoznamu ministerstva školstva, ktoré eviduje ako nedostatkové aj odbory mechanik – silnoprúdová technika, technicko-administratívny pracovník, mechanik – opravár hasičskej techniky.
Žiaci môžu získať od štátu aj motivačné štipendium.
Pred dvoma rokmi začala škola s duálnym vzdelávaním. Pochvaľuje si to. Stáva sa aj to, že zamestnávatelia nechcú čakať a zlanária žiaka ešte predtým, než dostane výučný list.
„Dva týždne som presviedčal jednu mamičku, napokon úspešne, nech syn dokončí školu, má papier v ruke, nielen základné vzdelanie,“ potvrdzuje zástupca riaditeľa Milan Laca.
„Pred dvoma rokmi spustili duálne vzdelávanie. Boli sme pioniermi. Stále toho na východe veľa nie je,“ podotýka Laca.
Mladý remeselník
Teší ho, že súťaž zručnosti Mladý remeselník je už v regióne dobre etablovaná.
Aj terajší 23. ročník mal medzinárodnú účasť, vďaka partnerskej škole z poľského Tarnowa.
Súťažilo sa v dvoch kategóriách – stavebnej (murár) a drevárskej. Dvojčlenné tímy z rôznych škôl museli absolvovať vedomostný test i samotnú praktickú časť.
Stavebnú časť zastrešil Štátny inštitút odborného vzdelávania a najlepšie družstvá z východu postupujú do celoslovenského kola v Nitre. Odtiaľ sa postupuje ďalej.
Drevárska časť mala regionálny rozmer, zúčastnili sa jej žiaci rôznych škôl východného Slovenska.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny č. 46/2017, v predaji od utorka 21. 11. do pondelka 27. 11.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári