PREŠOV. V duchu výročia sa nesú tieto dni v prešovskej Gréckokatolíckej charite.
V novembri uplynulo presne 70 rokov od menovania prvého riaditeľa Ústrednej Charity na Slovensku v diecéze prešovskej, otca Mariána Potaša.
Oficiálne teda diecézna charita v Prešove vznikla v roku 1947, zameraná bola činnosťou najmä na pomoc núdznym a ľuďom s ťažkými životnými osudmi v dôsledku vojny.
Ťažké časy charity i jej bohatstvo
V 50. rokoch nastala postupná likvidácia gréckokatolíckej cirkvi, ovplyvnilo to aj činnosť charity, ktorú štátna moc obmedzovala a rušila. Opätovne charita obnovila činnosť od 1. 9. 1991.
Pri príležitosti 70. výročia vzniku si zamestnanci a klienti charity pripomenuli posolstvo charity počas slávnostnej archijerejskej liturgie s prešovským arcibiskupom a metropolitom Jánom Babjakom.
Súčasťou osláv bola aj beseda v prešovskej literárnej kaviarni Viola „Charita, blízko pri človeku“.
V rámci nej odzneli osobné výpovede hostí o tom, aké boli počiatky charity po páde režimu, realizovanie sociálnej pomoci v praxi, i o tvorbe pouličného mesačníka Cesta, o skúsenostiach s obeťami obchodu s ľuďmi či to, aká silná je závislosť na drogách.
„Tento deň je príležitosťou vyjadriť vďačnosť za celé roky nášho pôsobenia Bohu a ľuďom okolo nás, ktorí nám pomáhajú v zložitých legislatívnych aj finančných pomeroch. Spoločne prosiť za kolegov, zamestnancov, našich klientov, duchovných aj darcov či dobrodincov za ich náklonnosť, pretože bez nich by sme nedokázali denne pomáhať ľuďom v núdzi,“ povedal Peter Valiček, riaditeľ Gréckokatolíckej charity.
Vylepšili charitný poukaz
Ešte v roku 2013 v Prešove spustili projekt Poukazy na stravu. V priebehu 3 rokov rozdistribuovali viac ako 2000 poukazov, v Prešove pritom je približne 350 ľudí bez domova.
Tentoraz pri charitnom poukaze rozšírili jeho možnosti tak, že už nebude určený len na teplé jedno.
„Po zapojení organizácie do Národného projektu Teplé jedlá – na základe požiadania poskytujeme 1 teplé jedlo, teda desiatovú polievku, chlieb a teplý nealkoholický nápoj zdarma – sme poukazy rozšírili o ďalšie služby: možnosť základnej osobnej hygieny a ošatenia alebo prenocovanie v Nocľahárni Effeta,“ tlmočila Silvia Hrabčáková, manažérka práce s verejnosťou.
Charitné poukazy sú formou ako zmysluplne pomôcť bez toho, aby boli obavy zo zneužitia pomoci.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny, číslo 48, v predaji od 5. 12. do 11. 12.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári