KVAKOVCE. Dôchodcovia z obce Kvakovce, okres Vranov nad Topľou, by nemuseli prísť o svoj denný stacionár, ktorému hrozí zánik po zrušení dotácie jeho doterajšieho prevádzkovateľa spoločnosti Lux Velit.

Ministerstvo práce je pripravené rokovať o novej zmluve priamo s obcou a zabrániť tak zatvoreniu stacionára.
Takýto záver zaznel na utorkovom stretnutí pracovníkov ministerstva s vedením obce a dôchodcami z denného stacionára, ktorí stretnutie iniciovali.
Pôvodne naň pozvali štátneho tajomníka ministerstva Branislava Ondruša, ktorý sa však pre vopred naplánovaný program nemohol na stretnutí zúčastniť.
Odkázal ale, že do Vianoc sa v obci zastaví.
Nespokojných seniorov trochu uchlácholili
Starosta obce Kvakovce Radovan Kapraľ ocenil, že ministerstvo ukázalo vôľu problém riešiť a jeho pracovníci trochu upokojili nespokojných dôchodcov.

„Toto stretnutie vnímam ako svetlo na konci tunela. My sa nebránime prevziať tieto činnosti, ale je potrebné povedať, za akých podmienok. Treba si uvedomiť, že sme malá obec a nemáme také možnosti, aké sú na túto službu požadované,“ uviedol Kapraľ s tým, že v tomto zmysle už písal list aj štátnemu tajomníkovi.
Obec by musela vyriešiť problém bezbariérového prístupu.
Pri jeho riešení čaká starosta aj pomoc v podobe poskytnutia výťahu, ktorý by obec vedela nainštalovať a sfunkčniť.
Aj keď tento krok nevnímajú ako najdôležitejší.
„Vnímame to ako zbytočnosť, pretože tým ľuďom, ktorí problém s prekonaním schodov majú, vieme pomôcť, prípadne ich preniesť. Takéto zariadenie by bolo lepšie využiť tam, kde je nejaký vozičkár, ktorý to potrebuje,“ dodal Kapraľ.
Čo odhalila kontrola
Kontrola v Kvakovciach odhalila v dennom stacionári u prevádzkovateľa Lux Velit porušenie bezbariérovosti, priestorových podmienok, nedostatočné materiálne vybavenie a vybavenie oddychovej miestnosti.
Tá nemala lôžko alebo polohovateľné kreslo na polovicu registrovanej kapacity, absentovali sprchy, záchodové misy a stacionár deklaroval nedostatočnú veľkosť spoločenskej miestnosti.
Na základe zistených nedostatkov začiatkom novembra ministerstvo odstúpilo od zmluvy s prevádzkovateľom.
Ten obci oznámil, že nechce produkovať ďalšie náklady a svoju činnosťou ukončí.
Aby činnosť stacionára, nachádzajúceho sa v obecných priestoroch, nezanikla, ujala sa jeho prevádzky samotná obec a cez projekt úradu práce zamestnáva ľudí, ktorí vypomáhajú dôchodcom a suplujú pracovníčky zo stacionára.
Starosta však avizoval, že takéto riešenie vie garantovať iba do mája budúceho roka.
Fakty
Na Slovensku pôsobí 381 denných stacionárov.
Štát zariadeniam mesačne na prevádzku posiela 184 eur.
Pre rok 2017 bola požadovaná výška finančného príspevku pre denné stacionáre približne 20,7 mil. eur.
Ako koncom novembra informoval Ondruš, ministerstvo práce počas dvoch tohtoročných monitoringov skontrolovalo 186 denných stacionárov, z toho 29 stacionárov rezort kontroloval opakovane.
Výsledky potvrdili podozrenia ministerstva, že pri ich prevádzke dochádza aj k porušovaniu zákona
Z 5 500 zazmluvnených miest v týchto stacionároch počas monitoringov našli len vyše 1 400 prítomných klientov.
Ministerstvo práce na základe toho v jednom prípade odstúpilo od zmluvy o financovaní denného stacionára, 10 zmlúv rezort vypovedal a v 23 prípadoch ministerstvo podpísalo dodatok k uzatvoreným zmluvám.
Zistené pochybenia podľa Ondruša spočívali v najmä v dochádzke klientov stacionára a v porušení princípu bezbariérovosti denného stacionára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári