Prešov hral zápas dvoch rozdielnych polčasov

Najlepší strelec Tatrana v Breste. Bruno Butorac strelil šesť gólov.
Najlepší strelec Tatrana v Breste. Bruno Butorac strelil šesť gólov. (Autor: sita)
Ján Leško|12. dec 2017 o 00:00

V SEHA lige patrí Tatranu piate miesto.

PREŠOV. Lídrom SEHA Gazprom ligy aj po desiatich kolách je so stopercentným tridsaťbodovým ziskom macedónsky Vardar Skopje.

Na druhé miesto sa po výhre nad Prešovom vyšvihol bieloruský Brest s 21 bodmi. Dvadsať na konte má tretie slovinské Celje, o bod menej chorvátsky Záhreb.

Aktuálne piate miesto so šestnástimi získanými bodmi z desiatich stretnutí patrí slovenskému majstrovi Tatranu Prešov.

Zranenia a nemoci robia svoje

Zverenci chorvátskeho trénera Slavka Golužu prežívajú zápasmi a cestovaním nabité, avšak aj značne smolné obdobie. Hlavne čo sa týka zranení.

K dlhodobým maródom O. Rábekovi a Ľ. Šárpatakymu pribudol v zápase predošlého kola doma so slovinským Gorenje Velenje zranený Dominik Krok.

Dobrej formy sa chytajúci D. Krok odstúpil zo zápasu už v prvom polčase, pre narazenú ľavú nohu v predkolení.

Ako sa ukázalo neskôr, keď jeho spoluhráči už mierili na zápas do Bieloruska s Meškovom Brest, šlo o zlomeninu, pre ktorú si v tomto roku už hádzanú nezahrá.

Problémy s kolenom mal v ostatnom čase aj ďalší hráč prešovského spojkového radu Lukáš Urban. Ten už do Brestu cestoval a napokon aj nastúpil. Pravda, ešte nie v stopercentnom poriadku a hlavne preto nemohol odviesť svoj obvyklý stopercentný výkon.

Po nepríjemnej črevnej viróze hral, predovšetkým v obrane, aj Roman Carapkin.

Už z toho je zrejmé, že Prešov zďaleka nenastúpil v Bielorusku na dôležitý súboj o body a miestenku vo Final Four SEHA Gazprom ligy v optimálnom zložení.

Napriek tomu sa prešovský tím dlho držal s favorizovaným Brestom dobre.

Za daného stavu najviac čo sa dalo

Tatran nezačal práve šťastne. Po piatich minútach prehrával 0:3. Potom ale mal vydarenú fázu, po ktorej viedol 5:4. O jeden gól, 15:14, vyhral slovenský majster aj prvý polčas.

Žiaľ, v druhom mu to už tak nešlo. Evidentne užší káder, ktorý mal S. Goluža v Breste k dispozícii, v porovnaní s tým aký má jeho tréner náprotivok Bebeško, strácal na sile a druhý polčas prehral 11:18.

Hoci Prešovčania, v hľadisku so silnou podporou svojich početných fanúšikov prehrali, za výkon v Bielorusku sa hanbiť nemusia.

Výprava prešovských hádzanárov sa vrátila po počasím i inými vecami komplikovanej ceste z Bieloruska v pondelok nadránom a pred polnocou toho istého dňa už smerovala na ďalšie dva zápasy nadnárodnej ligy v Chorvátsku a v Slovinsku.

V stredu trinásteho vo Varaždíne s chorvátskym majstrom PPD Záhreb a v sobotu šestnásteho v Celje so slovinským šampiónom Laško Pivovarna Celje.

„Výjazd do Brestu bol poznačený situáciou, akú momentálne v mužstve máme,“ podčiarkol Miroslav Benický, generálny manažér Tatrana Prešov.

Benický počas zápasov asistoval trénerovi S. Golužovi na striedačke.

„Káder mužstva sa po zraneniach a nemociach citeľne zúžil. Napriek tomu naším cieľom bolo nad Meškovom zvíťaziť. V prvom polčase to vyzeralo na prípadný úspech celkom reálne. Brest má veľmi silný a široký hráčsky káder. Zato v našom, i vzhľadom na obmedzenú rotáciu hráčov, začala nášmu mužstvu trochu ubúdať energia. Zhruba okolo štyridsiatej minúty chlapci vyrobili zopár technických chýb, ktoré ale vyplývali z určitého úbytku síl. Nuž to veľmi silný káder Brestu, ktorý sa radí medzi popredné európske kluby so svojimi skúsenými hráčmi, zúročil. Nakoniec sme prehrali 26:32, ale tím si zaslúži uznanie za to, že sa so súperom i už spomenutými okolnosťami poctivo pasoval do samého konca. Za daného stavu sa so zápasom vysporiadali najlepšie ako sa dalo.“

Netradične vo Varaždíne, ostanú tam aj trénovať

Pre Prešov nič nové – po návrate domov, ďalšie cesty za súpermi. A znovu v Chorvátsku i v Slovinsku mimoriadne kvalitnými.

„Po zápase s Metalurgom v macedónskym Skopje a následne za postupom v Pohári EHF na Islande, je pred nami výjazd do konca tohto týždňa. S PPD Záhreb odohráme zápas neštandardne v stredu vo Varaždíne, kde sa čoskoro bude hrať jedna zo skupín európskeho šampionátu hádzanárov. Práve náš zápas má poslúžiť tamojším organizátorom ako generálka, otestovanie si logistiky, ale aj propagácie hádzanej prostredníctvom dvoch majstrov svojich krajín pred ním,“ ozrejmil hlavný dôvod zmeny dejiska stretnutia SEHA Gazprom ligy M. Benický.

„Táto zmena však nič nemení na tom, že aj tentoraz doň ideme s imperatívom súpera, aj priameho konkurenta o Final Four súťaže, zdolať. Bez ohľadu na problémy aké v kádri máme, budeme mužstvo viesť k čo najlepšiemu výkonu a udržanie si šance na miestenku v prvej štvorke. S vedením SEHA Gazprom lige je dohodnuté, že po zápase s PPD Záhreb ostaneme vo Varaždíne aj vo štvrtok. V tamojšej hale môžeme trénovať a pripravovať sa tam na ďalší zápas v Slovinsku. Do Celje sa presunieme v piatok a na druhý deň nastúpime znovu sa súboj s mimoriadne silným súperom, mimochodom, tiež účastníkom skupinovej fázy Ligy majstrov. Záver roka máme teda intenzívny, ale veríme, že aj v Celje sa dokážeme vzchopiť a hrať o čo najlepší výsledok.“