BRATISLAVA. Najvyšší súd (NŠ) SR v stredu oslobodil spod obžaloby bývalého primátora Prešova Milana Benča.
Exprimátor čelil obžalobe z trestného činu subvenčného podvodu a poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v štádiu prípravy.
Bolo to zároveň už po štvrtý raz, keď sa týmto prípadom najvyšší súd zaoberal.
Uspel s dovolaním
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) uznal exprimátora za vinného z uvedených skutkov prvýkrát v roku 2013, pričom najvyšší súd v roku 2014 rozhodnutie zrušil a vrátil ho na opätovné prejednanie.
V rovnaký rok ŠTS znova vyriekol verdikt o vine Benča, pričom v roku 2016 najvyšší súd tento verdikt potvrdil a exprimátor Prešova nastúpil na výkon trestu. Súd mu totiž vymeral päť rokov nepodmienečne.
Zároveň však na najvyšší súd podal mimoriadne dovolanie.
Dovolací senát o ňom rozhodol v lete tohto roku s tým, že v rámci druhého odvolacieho konania bol porušený zákon v neprospech obžalovaného.

Špecializovaný trestný súd totiž údajne po prvom zrušení rozsudku upravil skutkovú podstatu trestného činu, a tou sa následne po opätovnom odsúdení zaoberal aj odvolací senát NS SR.
Podľa dovolacieho senátu sa však mal zaoberať len pôvodnou skutkovou podstatu trestného činu, ktorá bola uvedená v prvom rozsudku z roku 2013. Preto mu prikázal vo veci konať znovu. Benča medzitým z výkonu trestu pre zlý zdravotný stav predčasne prepustili.
Stredajšie rozhodnutie odvolacieho súdu, podľa ktorého žalovaný skutok nie je trestným činom, je právoplatné.
Kauza z roku 2005
Kauza súvisí s projektom priemyselného parku IPZ Prešov – Záborské, na ktorý chcelo mesto Prešov získať v roku 2005 nenávratnú dotáciu z eurofondov a tiež od štátu.
Celková suma príspevku bola 7,6 milióna eur. Podľa obžaloby vtedajší primátor ako štatutár mesta v žiadosti o poskytnutie dotácie nedal agentúre SARIO niektoré povinné údaje.
Hlavným problémom podľa prokuratúry bolo, že do času podpísania zmluvy mesto nezískalo podstatný podiel vo firme, ktorá park mala spravovať. V žalobe sa exprimátorovi vyčítala aj situácia s pozemkami, na ktorých mal park stáť.
V čase žiadosti mesto nemalo uzavretú nájomnú zmluvu na najmenej 15 rokov po skončení budovania projektu.
Primátor vtedy nepredložil dodatok zmluvy, podľa ktorej mesto prišlo o predkupné právo, ktoré prešlo na vtedy súkromnú IPZ Prešov.
Prokurátor na prvostupňovom súde tvrdil, že cieľom konania exprimátora bolo zabezpečiť neoprávnenú výhodu pre súkromnú firmu, pričom finančný príspevok bol určený verejnému sektoru.
Benč pred odvolacím súdom v marci 2016 odmietol, že by spáchal subvenčný podvod.
Zdôraznil, že on nepodával žiadosť o príspevok, ale zastupiteľstvo schválilo, že v prípade projektu priemyselného parku bude mesto mandátne zastupovať spomínaná firma.
"Každá zmluva a každý dodatok bol na návrh poslancov," povedal s tým, že má čisté svedomie.
Benč: Odškodnenie? Poradím sa s advokátkou
Exprimátor Prešova Milan Benč (vtedy SDĽ) sa o stredajšom oslobodení spod obžaloby Najvyšším súdom SR dozvedel z telefonátu svojej právnej zástupkyne. Zo zdravotných dôvodov totiž zostal doma v Prešove, kde netrpezlivo čakal na verdikt.
Benč: Bola na mne spáchaná špinavosť
„Bližšie sa mi ťažko reaguje, lebo nemám v rukách písomné rozhodnutie. Ale keď nič neurobíte a napriek tomu vás odsúdia na päť rokov, odsedíte si vo väzení pätnásť mesiacov, môžete povedať iba jediné – teším sa, že som sa konečne dočkal spravodlivosti a som už naozaj slobodný. Takto však mala rozhodnúť prokuratúra už pred deviatimi rokmi, keď sa prípad vyšetroval,“ dozvedeli sme sa od Benča, ktorý túto pre neho radostnú správu stále ešte len spracovával vo svojom vnútri.
Zaujímalo nás, či hodlá žiadať o odškodnenie od štátu.
„Toto mi zatiaľ ešte ani nenapadlo, je to príliš čerstvé. Aké sú možnosti, si nechám vysvetliť od mojej advokátky. Ja som sa totiž doteraz sústredil iba na boj voči špinavosti, ktorá bola voči mne urobená,“ reagoval.
Poukázal na veľký paradox.
„Prvé rozhodnutie súdu v Pezinku bolo, že skutok sa nestal, ale odsúdili ma za obzvlášť závažný zločin na päť rokov väzenia. Teraz, podľa toho, čo som počul od advokátky, je zdôvodnenie, že skutok sa síce stal, ale nielenže som ho nespáchal ja, on ani nie je trestným činom.“
Pomohlo mu, že nemusel chodiť po kanáloch
Dodal, že si ľudia ani nedokážu predstaviť, čo to obnáša žiť toľko rokov pod takým obrovským tlakom.
„Veľkú silu mi dodávalo, že mi rodina, priatelia a známi verili, že som neurobil nič nekalé ani žiadnu škodu a nič som nespreneveril. Vďaka tomu som nemal dôvod skrývať sa a chodiť po kanáloch, ale bol som pozývaný do spoločnosti, žil som spoločensky i verejne. Snažil som sa viesť relatívne normálny život, ale nebolo to ľahké pod ťarchou nado mnou visiaceho Damoklovho meča od prokurátora a hrozby väzenia na 10 až 15 rokov,“ vyznal sa Benč.
Veľmi mu pomohla i podpora zo strany asi piatich tisícok Prešovčanov, ktorí podpísali petíciu za jeho milosť od prezidenta Andreja Kisku, i keď mu ju napokon neudelil.
„Aj teraz, keď som na vychádzke na vozíku s manželkou i opatrovateľom, ma ľudia normálne zdravia a stále nemôžu uveriť tomu, že sa mi niečo také mohlo stať,“ uzavrel exprimátor.
PETER JABRIK


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári