KVAKOVCE. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny bude hľadať alternatívu a formu, v akej v spolupráci s obcou Kvakovce (okres Vranov nad Topľou) ďalej prevádzkovať denný stacionár, ktorému hrozí zánik po zrušení dotácie jeho doterajšieho prevádzkovateľa spoločnosti Lux Velit.

Vyplynulo to z pondelkovej návštevy štátneho tajomníka rezortu práce Branislava Ondruša v zariadení.
„Verím, že nájdeme riešenie v spolupráci s obcou. Máme už niekoľko takýchto príkladov, kde neziskové organizácie skončili svoju činnosť a obce prevzali fungovanie denného stacionára, pretože štát spolufinancuje denný stacionár rovnako, či ho prevádzkuje nezisková organizácia alebo obec,“ vysvetlil po stretnutí Ondruš.
Starosta: Treba jasne povedať podmienky
Zároveň dodal, že obec Kvakovce denný stacionár tak, ako je definovaný v zákone, nemusí potrebovať.

Alternatívou je preto podľa neho hľadať aj inú službu, ktorú by obec mohla poskytovať svojim občanom tak, aby to nebolo zbytočne drahé, ale aby to vyhovovalo potrebám obce.
Ako uviedol, jedným z riešení je napríklad klub dôchodcov.
„Nebránime sa ničomu, treba ale jasne povedať za akých podmienok. Sme malá obec, možnosti rozpočtu máme obmedzené a od toho sa to všetko odvíja,“ uviedol v reakcii starosta obce Radovan Kapraľ.
Zopakoval tiež, že v súčasnej forme je obec schopná prevádzkovať denný stacionár do konca mája.
Kontrola vytkla nedostatky
Kontrola v Kvakovciach odhalila v dennom stacionári u prevádzkovateľa Lux Velit porušenie bezbariérovosti, priestorových podmienok, nedostatočné materiálne vybavenie a vybavenie oddychovej miestnosti.

Tá podľa záverov prieskumu nemala lôžko alebo polohovateľné kreslo na polovicu registrovanej kapacity, absentovali sprchy, záchodové misy pre ženy a mužov a stacionár deklaroval nedostatočnú veľkosť spoločenskej miestnosti.
Na základe zistených nedostatkov začiatkom novembra ministerstvo odstúpilo od zmluvy s prevádzkovateľom.
Ten obci oznámil, že nechce produkovať ďalšie náklady a svoju činnosť ukončí.
Aby nezanikla činnosť stacionára, nachádzajúceho sa v obecných priestoroch, ujala sa jeho prevádzky samotná obec a cez projekt úradu práce zamestnáva ľudí, ktorí pomáhajú dôchodcom a suplujú pracovníčky zo stacionára.
Ondruš: Nie je v súlade so zákonom
Štátny tajomník po obhliadke priestorov uviedol, že naďalej je presvedčený, že ministerstvo postupovalo so zákonom a nemalo inú možnosť.
Platí podľa neho názor, že priestor nespĺňa to, čo sa vyžaduje od denných stacionárov.
„Stále sa domnievame, že tieto priestory nie sú v súlade so zákonom. A takisto máme pocit, že nie sú v súlade so súhlasným stanoviskom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva,“ povedal Ondruš s tým, že si ale ešte vyžiada informáciu od okresnej hygieny, aby všetky detaily posúdili štátni úradníci znova.
Splnomocnený zástupca štatutárky neziskovej organizácie Lux Velit Marek Baran sa ale bráni, že dodržané sú priestorové podmienky, počet klientov, bezbariérový prístup a k dispozícii sú aj sociálne zariadenia.
Podľa neho sa neziskovka nedopustila žiadnych podvodov a štátni úradníci vedome zavádzajú.
Týkať sa to má aj stanoviska hygieny, ktorá je podľa Barana takisto v poriadku.
„Žiadosť bola podaná podľa vyhlášky platnej v čase podania žiadosti. Vyhláška, o ktorú sa opiera štátny tajomník, bola účinná od 1.októbra, keď už bola žiadosť dávno podaná,“ vysvetlil Baran.
Ondruš zároveň v Kvakovciach dodal, že na budúci rok chce otvoriť otázku, či niektoré podmienky pre denné stacionáre nie sú príliš prísne a netreba ich zmeniť podobne ako pri komunitných centrách, kde sa už podmienky v novele zákona o sociálnych službách zjednodušili.
„Som na takúto diskusiu pripravený aj v oblasti denných stacionárov. Musíme hovoriť s odborníkmi, možno je riešením aj definovanie úplne novej služby,“ uviedol štátny tajomník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári