ČERGOV. Hlavný hrebeň pohoria Čergov sa tiahne od obce Závadka smerom na severozápad až k Šarišskému Jastrabiu.
Toto flyšové pohorie je jedným z typických horstiev tejto časti východného Slovenska a tvorí zázemie najmä pre milovníkov hôr z Prešova, Sabinova a Bardejova.
Veľmi frekventovaným miestom je vrch Čergov (1 050 m), teda rovnomenný s názvom celého pohoria.
Vystupuje v hlavnom hrebeni a prakticky sa ním začína skupina vyše tisícmetrových, nie príliš členitých kót. Masív vrchu uzatvára od východu významnú, dlhú dolinu rieky Ľutinky.
Práve v oblasti Čergova sa na hlavný hrebeň napája viacero výrazných bočných rázsoch - hrebene Lysej (1 068 m), Žobráka (910 m), Panskej Javoriny (946 m), či Hradovej hory (871 m). Čergov je tak jedným z najvýznamnejších uzlových bodov pohoria.
Horské lúky
Typickým krajiným prvkom Čergova sú horské lúky na hrebeňoch a zvyšky pôvodných jedľovo-bukových lesov.
Krásne scenérie ponúka hrebeň na prelome jari a leta, keď je ozdobený množstvom rôznych kvetov a koncom augusta, keď tu kvitne typický, modrý horec luskáčovitý.
Špeciálne čaro má Čergov, ale aj celý hrebeň pohoria, v zime s dostatkom snehu a za inverzného počasia, keď je vydarený deň na výlete skutočným zážitkom.
Čergov je bohatou lokalitou výskytu populárnej snežienky, ktorá tu rastie a kvitne v nezvyčajnom množstve.
Výhľad z vrcholu Čergova je veľmi pekný a široký, najmä smerom na sever, západ a okolie Prešova. Za dobre viditeľnosti sa možno kochať Tatrami.
Samotný vrchol pritom nie je príliš výrazný, je na ňom inštalovaná infotabuľa náučného chodníka.
K Čergovu neodmysliteľne patrí aj turistická chata v sedle Čergov (917 m), ktorá ponúka cenné služby.
Ako na Čergov
Túra na Čergov je možná po značených chodníkoch prakticky zo všetkých strán. Je aj v zime vhodná pre peších, rovnako je za dobrých podmienok lahôdkou pre bežkárov.
Vybrali sme trasu z obce Terňa, ktorá leží na úpätí pohoria.
Z Terne na Čergov
Z Terne (375 m) vedie červená značka Cesty hrdinov SNP na horný koniec dediny a za poslednými domami odbočuje doľava.
Vedie stále po asfaltke, prechádza otvoreným terénom s pohľadmi na okolie Prešova, križuje les a opäť v otvorenom teréne stúpa popod pekný kostolík do Hradiska (606 m, 1 hod), čo je miestna časť Terne.
V Hradisku už červená schádza z asfaltky a stúpa pomedzi domy nad dedinu, na širokú poľnú cestu.
Tá vystupuje markantným ramenom peknými podhorskými lúkami až k okraju lesa. Tu sa stúpanie niekoľkokrát zostrmí, ale nie je to nič hrozné.
Hoci je tu spleť viacerých lesných ciest, značenie je dobré a chodník postupne vychádza na križovatku so žltou značkou, zvanou Nad Závadkou (794 m, 2:15 h).
Cesta vedie lesom, dvakrát prekoná prudšie úseky, nevyhne sa pasážam poznačeným ťažbou, ale stále je to pekná záležitosť.
Chodník sa postupne pokladá a prichádza do otvoreného terénu na križovatku s modrou značkou, ktorá sa pripája sprava od Osikova.
Chata Čergov
Už v typickom prostredí čergovských hrebeňových lúk vystupujú spoločne až do sedla Čergov (917 m, 3:20 h) s turistickou chatou.
Na sedle je možnosť občerstvenia v chate, prípadne priestor na jedlo.
Sedlo je významnou križovatkou chodníkov, od smerovníka bočí červená značka doľava a cestou nenáročne, v peknom prostredí lúk a hájikov stúpa na výhľadový vrchol Čergova (1050 m, 3:45 h).
Za dobrého počasia je okrem najbližších pohorí možno dohliadnuť aj na štíty Vysokých Tatier.
Návratových možností je zo sedla Čergov množstvo. Po tej istej ceste to trvá slabé tri hodiny, núka sa možnosť kombinácie so žltou do Závadky (2 hodiny), zelenou hrebeňovkou na Lysú a po modrej do Drienice (2:45 h), alebo trocha zdĺhavé zostupy na bardejovskú stranu do Hertníka, Fričkoviec, či Osikova.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári