PREŠOV. Ľudia sú k bezdomovcom a sociálne znevýhodneným počas vianočného obdobia štedrejší. Mnohí uvažujú o tom, ako môžu pomôcť a či peniaze pre žobrajúcich pred obchodnými domami budú využité na dobrý úmysel.
O pomoci a fungovaní Gréckokatolíckej charity, ktorá sa venuje aj takýmto činnostiam, sme sa boli porozprávať s jedným z jej pracovníkov.
Dostať človeka z ulice
Prešovská Gréckokatolícka charita ponúka napríklad terénnu a ambulantnú pomoc, pobytovú službu i svojpomocné činnosti určené pre ľudí žijúcich na ulici. Komplexná pomoc ľuďom v núdzi má za cieľ ich integrovať do bežného života.
„Dostať človeka z ulice do bežného života, samozrejme, nejde tak ľahko, keďže žije na ulici pod vplyvom alkoholu a drog. Človek sa nedá vytiahnuť z ulice priamo, ale určitými krokmi,“ povedal terapeut Peter, ktorí pôsobí v Nízkoprahovom dennom centre Pod Táborom.
V Prešove sa podľa odhadov nachádza približne 200 – 300 bezdomovcov.
Aj vďaka pomoci charity už niekoľko rokov podľa dostupných údajov nezomrel žiaden bezdomovec na zamrznutie.
Nadviazať spoluprácu
Predfázou pri pomoci je terénna služba, ktorá ponúka ľuďom bez domova pomoc a motivuje ich, aby prišli do nízkoprahového denného centra.
V ňom sú zabezpečené primárne potreby ako jedlo, šatstvo a základná hygiena. Taktiež sú neskôr oslovovaní sociálnymi poradcami, či majú záujem riešiť svoju situáciu.
Zariadenie má práčovňu, sprchu, ale aj spoločenskú miestnosť s televízorom, kde sa môžu najesť a stráviť celý deň.
Po zatvorení tohto centra sa otvára nocľaháreň Effeta.
Zariadenie je pre ľudí k dispozícii na jednu noc.
Pre dlhodobejšie ubytovanie slúži útulok, ktorý sa spolu s nízkoprahovým centrom nachádza Pod Táborom.
Oproti Effete tam ľudia môžu stráviť celý deň vo svojich izbách.
Posledným krokom môže byť návrat do svojich rodín alebo aj možnosť získať sociálny byt od mesta, kde sa platí nájomné.
Klienti však musia roky potvrdzovať, že abstinujú a snažia sa riešiť svoju situáciu. Na základe posudkov im je byt pridelený.
„Mnohí však ostávajú v určitej fáze, ostanú v útulku a nehľadajú si vlastné bývanie, lebo majú vysoké exekúcie, nie sú ekonomicky a niekedy ani mentálne schopní bývať sami,“ opisuje terapeut Peter.
Podporné aktivity
Poskytujú aj podporné aktivity ako resocializačné služby pre závislých, sprostredkovanie rekvalifikácií, pracovné terapie, hľadanie zamestnania a podobne.
Jednou z podporných sociálnych služieb je aj predávanie charitatívneho časopisu Cesta. Klient musí prejsť školením a aj sociálne centrum ho musí odporučiť, že peniaze zo zisku nezneužije.
„Ľudia, ktorí predávajú v Prešove časopis Cesta, musia byť abstinujúci, preto majú možnosť si takto privyrobiť. Klient si kúpi časopis za 70 centov s tým, že ho predáva ľuďom za 1,40 eura. Zvyšok je jeho,“ vysvetlil Peter.
Charita má v rámci pracovných terapií vytvorenú aj ručnú autoumyváreň a pneuservis na Jarkovej ulici.
Žobrajúcim peniaze nepomôžu
Ľudia pomáhajú najmä počas vianočného obdobia, avšak dôležitá je celoročná pomoc.
„Nosia oblečenie, majú otvorenejšie srdcia a pocit, že vedia pomôcť týmto šatstvom. Pomôžu, časť musíme vytriediť, časť je nenositeľná. Šatstvo potom dávame ľuďom za poplatok,“ povedal Peter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári