PREŠOV. Pravoslávni veriaci, riadiaci sa podľa juliánskeho kalendára, zasadnú v sobotu 6. januára k štedrovečernému stolu, aby oslávili narodenie Isusa Christa.
Vianočným sviatkom v pravoslávnej cirkvi pritom predchádza prísny 40-dňový pôst, ktorý je duchovnou prípravou na sviatky.
Vyvrcholením pôstneho obdobia je štedrovečerná večera, ktorej jedlá sú takisto pôstne, nemastné, bez mäsa, masla, mlieka a výrobkov z nich.
Deväť jedál na stole
Podľa rusínskej tradície sa na stole má vystriedať deväť jedál.
Podáva sa med s chlebom, cesnak, jablká, sušené ovocie, bobaľky s makom, kapustnica bez mäsa, polievka s hubami, mačanka a ryba.
Tradične sa varí niekoľko druhov prívarkov z fazule, šošovice aj polievka zo sliviek a pirohy.
Ľudia si tiež stavajú stromčeky a koledníci chodia po domoch s novinou o narodení Spasiteľa.
K zvykom patrí napríklad aj umývanie sa v studenej vode, napríklad aj potoku, pred štedrou večerou.
Z približne 200 pravoslávnych cirkevných obcí na Slovensku sa oslavy týkajú zhruba 170, v ktorých sa riadia juliánskym kalendárom.
Posunuté sviatky
Ten je oproti gregoriánskemu posunutý o 13 dní. Väčšina pravoslávnych obcí je na východe Slovenska.

Stredobodom duchovného života je pritom Katedrálny chrám sv. Alexandra Nevského v Prešove, kde sa slávnostným spôsobom oslavujú významné udalosti v živote Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku.
Prvá bohoslužba počas nadchádzajúcich sviatkov sa tu uskutoční v piatok 5. januára, keď sa slávia Cárske časy.
V predvečer narodenia Isusa Christa 6. januára sa potom ráno uskutoční Liturgia sv. Vasiľa Veľkého, po ktorej nasleduje sviatočná večerňa.
Celý deň je však najmä v očakávaní večernej bohoslužby, Veľkého povečeria s litijou a utreňou, spojeného so spievaním kolied, ktoré začne od 18:45.
Prešovský arcibiskup a metropolita českých krajín a Slovenska Rastislav povedie v nedeľu 7. januára od 9:00 slávnostnú liturgiu oslavujúcu Narodenie - Roždestvo Isusa Christa.
V pondelok 8. januára je bohoslužba venovaná Zboru Presvätej Bohorodičky a sviatočné dni sa zavŕšia v utorok 9. januára rannou (utreňa) a večernou bohoslužbou (večerňa) apoštola, prvomučeníka a arcidiakona Štefana.
Obrady sú dlhé, trvajú aj tri hodiny.
Slávnostná atmosféra sviatkov (Svjata) trvá až do Bohajavlenia – Zjavenia pána, ktoré si v tomto roku pravoslávni veriaci pripomenú v piatok 19. januára archijerejskou liturgiou sv. Jána Zlatoústeho arcibiskupom Rastislavom.
Po liturgii nasleduje veľké posvätenie vody.
Bohoslužby v katedrálnom chráme sa budú konať aj v nedeľu 14. januára, keď pravoslávni oslávia cirkevný Nový rok, ale tiež vo štvrtok 18. januára a zavŕšia sa v sobotu 20. januára.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári