VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Do deviateho ročníka súťaže Dedina roka sa tentoraz zapojilo 20 obcí, pričom až deväť z nich bolo z východného Slovenska.
Šesť sídli v Prešovskom a tri v Košickom kraji. Komisia napokon určila, že ocenenie získalo až šesť zo spomínaných deviatich obcí.
Dedina ako hospodár
Spišské Tomášovce vlani oslávili 800. výročie a symbolický darček boli hneď dve ocenenia, ktoré získali.
V súťaži Dedina roka sa im ušla jedna z menších cien – zvíťazili totiž v kategórii Dedina ako hospodár, čím porota ocenila dynamický, ekonomický a spoločenský rozvoj obce.
V novembri sa Spišskotomášovčania dozvedeli ďalšiu dobrú správu. Zabodovali aj v Súťaži o naj mesto a obec Slovenska 2017.
V kategórii Najkrajšia obec skončili Spišské Tomášovce na treťom mieste, keď ich preskočili prvá Halič a druhý Vinodol.
Dedina ako partner
V tejto kategórii udelila porota dve ceny a obe šli do nášho regiónu. Jednu získal Nižný Hrušov vo Vranovskom okrese.
„Ak máte za sebou partnerov, dokážete presadiť veci pre občanov oveľa efektívnejšie,“ povedal starosta obce Ján Fenčák.
Ďalší víťaz tejto kategórie bola obec Čirč v Staroľubovnianskom okrese a zároveň zvíťazila v internetovom hlasovaní.
„Povedal som si, že keď je východ taký krásny a u nás sa snažíme robiť pre ľudí maximum, tak prečo to nevyskúšať,“ ozrejmil starosta Michal Didik.
Dedina ako hostiteľ
K čarovným kútom východného Slovenska, ktoré patria k vyhľadávaným turistickým miestam, patrí aj Vinianske jazero.
Ak ste tam ešte neboli, ale radi by ste zašli, navštívte aj samotné Vinné, budete sa tam cítiť dobre, obec má totiž čerstvý titul Dedina ako hostiteľ.
Podľa odbornej poroty naplno využíva svoj potenciál v prospech rozvoja cestovného ruchu.
Dedina ako maľovaná
Miklušovce z okresu Prešov získali prvenstvo v kategórii Dedina ako maľovaná za vzhľad dediny s dôrazom na detail.
„V obci máme exteriérovú galériu, kde sú na veľkých kameňoch maľované motívy, maľované lavičky, maľované koše. Plochy, ktoré sú v obci betónové, sú vymaľované dedinským motívom, čím si našu obec skrášľujeme. Máme aj rozprávkový chodník škriatka Mikluša, ktorý má dĺžku približne 4 kilometre a sú tam takisto maľované výjavy, ktoré sú veľmi zaujímavé pre deti,“ povedala starostka obce Miklušovce Mária Čuchtová.
Dedina ako pospolitosť
Tento titul získala Nižná Voľa z okresu Bardejov za súdržnosť a zanietenosť obyvateľov v udržiavaní tradičnej dedinskej pospolitosti. Do súťaže sa obec prihlásila s heslom Aj v malej dedine sa dá žiť naplno.
„Obec bola do súťaže prihlásená na znak vďaky všetkým jej občanom, ktorí zasvätili svoj život aktivitám v udržiavaní tradičnej vidieckej krajiny, jednak v jej revitalizácii po ničivej povodni, aby sa obec znova dostala do príťažlivej podoby, či po stránke udržiavania tradičnej ľudovej kultúry, zvykov, spolkovej činnosti pre ich zachovanie mladšími generáciami – budúcnosti našej obce,“ povedal starosta obce Nižná Voľa Marcel Kaščák.
Autor: mi
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári