STROPKOV. V stropkovskom kaštieli sprístupnili koncom minulého týždňa výstavu diel pod názvom Ja, pútnik.
V kaštieli je vystavených 10 obrazov od siedmich autorov z Poľska, Ukrajiny, Rumunska, Ekvádoru a zo Slovenska.
V neďalekom farskom kostole sa nachádza známe miesto mariánskeho kultu - oltár Panny Márie Škapuliarskej.
Putovná výstava bola doteraz nainštalovaná v knižnici v Starej Ľubovni, kde ju videlo viac ako 700 návštevníkov.
Ako potvrdila riaditeľka knižnice Ivana Šipošová, o výstavu bol zo strany verejnosti veľký záujem.
V stropkovskom kaštieli bude výstava sprístupnená do 5. februára. Následne ju uvidia návštevníci vo Vranove nad Topľou, v Bardejove a neskôr sa presunie do poľského Rzesowa.
Trinásť partnerov
Ako informovala koordinátorka projektu Veronika Fitzeková, obrazy vznikli počas umeleckého sympózia v Prešove, jednej z aktivít medzinárodného projektu Svätomariánska púť (Svetlo z východu).
Ide o spoločný projekt 13 partnerov z Poľska a zo Slovenska, pričom ako vedúci partner vystupuje Prešovský samosprávny kraj.
Jeho hlavným cieľom je dobudovať infraštruktúru na vybraných pútnických miestach na slovensko-poľskom pohraničí - Levoča, Ľutina, Litmanová, Gaboltov, Stara Wies, Kalwaria Paclawska, Krosno a Debowiec.
Navštívia pútnické miesta
Ambíciou projektu je ponúknuť nový produkt cestovného ruchu inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou Santiago de Compostela.
Podkarpatské vojvodstvo preto v minulom roku pripravilo pre touroperátov návštevy rôznych pútnických miest mariánskeho kultu na slovensko-poľskom pohraničí.
Zástupcovia cestovných kancelárií sa v rámci propagácie projektu zoznámili s miestami mariánskeho kultu v Sanoku, Hyžnom, Starej Vsi, Krosne, Kalvárii Paclavskej, Debovci, ale tiež v Gaboltove, Bardejove i Ľutine. Okrem touroperátorov zorganizovalo vojvodstvo i študijnú cestu pre partnerov projektu.
„Tí navštívili pútnické miesta, ktoré sú súčasťou projektu, ale zároveň ďalšie pútnické miesta mariánskeho kultu,“ uviedla Fitzeková. V auguste minulého roku sa konal aj workshop písania ikon v etnografickom parku skanzenu v múzeu mesta Sanok.
Rozpočet: 2,1 milióna eur
Vlajkový projekt Svätomariánska púť (Svetlo z východu) s rozpočtom štyri milióny eur je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020.
Rozpočet pre slovenskú stranu presahuje 2,1 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári