PREŠOV. Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou bankou vstúpil do európskej iniciatívy Catching-up Regions.
Jej zmyslom je vypracovať akčné plány a nasmerovať európske štrukturálne a investičné fondy na zvýšenie výkonnosti, rastu a zamestnanosti regiónu.
Memorandum o spolupráci v tomto znení v stredu v dvorane Evanjelického kolégia v Prešove podpísal predseda PSK Milan Majerský a predstavitelia Svetovej banky, Európskej komisie a Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
Podpora dobiehajúcich regiónov
Cieľom iniciatívy Catching-up Regions, do ktorej bol v rámci Slovenska pilotne vybraný Prešovský samosprávny kraj, je adresná podpora menej rozvinutých, tzv. „dobiehajúcich“ regiónov.
Cieľom je identifikovať problematické oblasti, ktorých riešenia by pozitívne ovplyvnili sociálny a ekonomický rozvoj kraja.
Majerský vníma iniciatívu ako pomocnú ruku Svetovej banky a Európskej komisie na naštartovanie rozvoja a životnej úrovne obyvateľov kraja.
„Sme jedným z ekonomicky najslabších regiónov Slovenska. Za všetko hovorí jedno číslo, keď 62 percent nezamestnaných Slovákov pochádza práve z Prešovského kraja. A to je hlavný dôvod, prečo sme sa rozhodli ísť touto cestou,“ uviedol po podpise Majerský.
Podľa neho kraj tiež zaostáva koncentráciou priamych zahraničných investícií, dopravnou infraštruktúrou, borí sa s nízkymi mzdami, odlivom ľudí za prácou a nedostatkom nových príležitostí.
„Všetko, čo nám pomôže zvrátiť tento vývoj, naštartovať rast a znížiť regionálne rozdiely, vnímame ako dobrú možnosť, v ktorej sa chceme aktívne angažovať,“ uviedol predseda PSK.
Milión z výziev Únie
V rámci výziev EU môže vďaka tejto spolupráci prísť do regiónu v krátkom čase približne milión eur.
Svetová banka dokáže na základe tejto iniciatívy uvoľniť svoje zdroje a začať priamo spolupracovať s vedením PSK.
„Tým hlavným zdrojom sú fondy z operačného programu, na ktoré má dosah Slovensko. Tempo čerpania týchto zdrojov na Slovensku je podľa mojich informácií dosť pomalé, a práve preto prichádzame s našimi vedomosťami, skúsenosťami a expertízou, aby sme sa pozreli, ako by sa to dalo zlepšiť a nadviazať spoluprácu s orgánmi na tejto úrovni, aby sme vedeli čerpať fondy efektívnejšie a aby sa ekonomický rozvoj regiónu zrýchlil,“ uviedol národný manažér svetovej banky pre Bulharsko, ČR a Slovensko Antony Thompson.
Pomôže aj Európska komisia
Výstupom prvej fázy, ktorá by mala trvať približne jeden rok, bude implementácia akčného plánu vypracovaného za pomoci Svetovej banky.
Na túto externú časť poskytne technickú asistenciu Európska komisia.
„Sme tu na to, aby sme pomáhali samosprávam čo najlepšie využiť štrukturálne a investičné fondy tak, aby sme podnietili hospodársky rast, zamestnanosť, podporovali priemysel a malé a stredné podniky. Je to dôležité pre obyvateľstvo celej EÚ,“ zdôraznil zástupca Európskej komisie Erich Unterwurzacher.
Podľa neho je problémom Prešovského kraja zaostávanie z hľadiska HDP na obyvateľa.
„HDP tohto regiónu je nižší ako priemer Slovenska a je nižší ako priemer EÚ. Sme tu spolu s odborníkmi zo Svetovej banky a v tomto širokom partnerstve sa budeme zasadzovať o to, aby obyvatelia tohto regiónu neodchádzali za prácou inde a ostávali doma. Aby ste neprichádzali o vzdelaných ľudí. Chceme pre všetkých obyvateľov a rodiny tohto regiónu zabezpečiť dostatok dobre platených pracovných miest, aby celý región prosperoval,“ dodal Unterwurzacher.
Technická asistenciu Európskej komisie už bola v rámci tejto iniciatívy implementovaná v dvoch rumunských a dvoch poľských regiónoch.
Unterwurzacher uviedol, že v Podkarpatskom vojvodstve v meste Rzesow boli napríklad úspešné projekty v oblasti leteckého priemyslu zavádzaním hi-tech technológii do leteckej výroby, otvorené bolo centrum pre transfer inovácií, ktoré slúži na to, aby sa z vysokých škôl do praxe dostávali takí študenti, ktorých pracovný trh potrebuje.
Účinnejšie čerpanie fondov
Príprava a implementácia Akčného plánu pre rast a zamestnanosť PSK bude podporená aj Úradom podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
V rámci spolupráce sa predpokladá taktiež aktívna participácia Splnomocnenca vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých regiónov (NRO), partnerov z miestnej a krajskej úrovne, z akademickej a podnikateľskej sféry, ale aj zástupcov ďalších oblastí.
„Robí sa to najmä pre účinnejšie čerpanie európskych fondov. Máme niekoľko operačných programov, ktoré sú vyčlenené pre takéto regionálne programy a táto iniciatíva má pomôcť otvoriť dvere, aby sa zmysluplnejšie čerpali európske štrukturálne fondy. Tých možností je dosť, táto iniciatíva má presnejšie nastaviť podmienky, akým spôsobom sa budú čerpať,“ uviedol vedúci Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Patrik Krauspe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári