LENARTOV. Hornošarišská obec leží blízko pri poľskej hranici, nachádza sa dvadsať kilometrov západne od mesta Bardejov.
Leží na úpätí Nízkych Beskýd v údolí Večného potoka, ktorý sa nižšie pod Čergovom vlieva do rieky Topľa.
Dedina bola v minulosti súčasťou malcovského panstva.
Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1427.
O obci sa píše najprv ako o Lenartwages, potom Lénarthó a neskôr ako o Lenartowe.
Pálenie míly
Starí Lenartovčania sa venovali poľnohospodárstvu, klčovaniu lesov a remeslám - kováčstvu, šindliarstvu, neskôr ovčiarstvu. Predkovia dnešných obyvateľov boli známi najmä tradičnou výrobou drevného uhlia – pálením míle.
„V lese sa drevo naskladalo do tvaru ihlanu – míle, obsypalo sa hlinou, zospodu zapálilo a vnútri to potom bez prístupu vzduchu týždeň horelo a tlelo. Takto sa drevo menilo na drevné uhlie, dnes sa tomu hovorí pyrolýza,“ hovorí starostka Lenartova Jana Bľandová.
Podľa obecnej kroniky bolo uhliarstvo doplnkovým zamestnaním obyvateľov aj v regióne horného Šariša.
Drevné uhlie sa po vypálení niekoľko hodín rozoberalo, hasilo a nakladalo do vozov. V špeciálnych vreciach sa potom transportovalo a predávalo.
Tiburtius a jeho misia
V obci sú veľmi hrdí na svojho rodáka, rehoľného brata Andreja Kaputu, ktorý ako misionár pod menom Tiburtius štyridsať rokov pôsobil na Papue-Novej Guinei medzi domorodcami kmeňa Kanakow.
„Pred štyrmi rokmi sme robili výstavu jeho fotografií, Tiburtius bol totiž vášnivý fotograf. Zakladal plantáže a učil kanibalov pestovať kávu a kakao. Na Papuu sa dostal tak, že vstúpil do rehoľného rádu Božského srdca v Nitre. Keďže bol vyučený záhradník, vyslali ho do Novej Guiney. Tam je aj pochovaný,“ spomína na slávneho rodáka starostka.
Lenartovské železo
Ďalšou zaujímavosťou je takzvané Lenartovské železo. Železný meteorit, ktorý sa našiel v blízkom lese v roku 1814, vážil 108 kilogramov.
„Keďže sme vtedy boli súčasťou Rakúsko-Uhorska, dnes sa originál nachádza v múzeu v Budapešti. Z meteoritu bolo odobraných 52 vzoriek, ktoré putovali na výskum do najväčších svetových univerzít a dnes sa ešte skúmajú a študujú. Repliku meteoritu máme u nás na obecnom úrade,“ vysvetľuje starostka.
Meteorit spadol hlboko v lese, nikto ale presne nevie kedy, no obci robí dobré meno po celom svete už viac ako dvesto rokov.
“Radi by sme podchytili mladých ľudí, pretože nám utekajú.
„
Kráľova studňa
„V blízkosti poľských hraníc sa v katastri našej obce nachádza miesto, ktorému hovoríme Kráľova studňa,“ pokračuje vo výpočte lenartovských atrakcií starostka.
V stredoveku cez Lenartov totiž viedla obchodná cesta z Poľska do Haliče (dnešná Ukrajina).
„Legenda hovorí, že na tomto mieste sa stretli traja králi, český, poľský a rakúsky. Bolo vtedy vraj veľké sucho, kone od smädu hrabali kopytami do zeme. A na tomto mieste začala vyvierať voda.“
Studnička je tam stále, miesto dnes slúži na stretávanie ľudí, Poliakov aj Slovákov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári