Bardejovské futbalistky preveria poľské kluby

(Autor: ilustračné - archív klubu)
Juraj Ščerbík|8. feb 2018 o 00:00

Majsterky Slovenska sú v čele tabuľky. Juniorky a žiačky budú hrať po novom.

SOSNOWIEC/BARDEJOV. V zimnej príprave v domácich podmienkach si futbalistky bardejovského Partizána zahrajú najmä s družstvami z Poľska a Maďarska.

Prvý zápas vyhrali s Lokomotívou Košice 2:0. Potešili ich aj umiestnenia pri vyhodnotení kvality v minulom roku.

Ocenenia pre TOP-ky

Slovenský futbalový zväz ocenil aj hráčky z Partizána Bardejov. Najviac zaujala juniorka Mária Mikolajová (19), ktorá hrala v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy žien.

Spolu s Monikou Havranovou (21) sa dostali aj do futbalovej jedenástky za minulú sezónu.

Tréner Partizána Ľubomír Čekan (49) prevzal ocenenie najúspešnejšieho trénera.

V jedenástke Východoslovenského futbalového zväzu bolo päť hráčok. Maja Dimitrijevičová (27), Diana Lemešová (18), Mária Mikolajová, Stela Semanová (17) a Monika Havranová.

Z iných klubov: Pajonková, Sedláková (obe Poprad), Baníková (Lokomotíva Košice), Žemberyová (Prešov), Kondášová a Lukčíková (Michalovce).

Pomôže nový model?

Reprezentačný tréner žien Zsolt Pakusza (42) pracuje ako manažér vzdelávania pre Slovenský futbalový zväz.

Pre denník Šport sa 31. januára vyjadril takto: „Podľa mňa úroveň ligy klesla odlivom hráčok do zahraničia. Potešiteľný je fakt, že od budúcej sezóny budeme mať samostatnú súťaž junioriek a žiačok. Ona tu je, ale funguje na regionálnej úrovni, alebo majú jednotlivé kluby dvojičky družstiev. To znamená, že v jeden deň odohrá povedzme Slovan zápas proti Bardejovu a po ňom si zahrajú juniorky. Naše najlepšie hráčky majú v zahraničí profesionálne zmluvy, ktorými sa živia. Štyri pôsobia v nemeckej Bundeslige, pričom najväčšia hviezda z nich Dominika Škorvánková v Bayerne Mníchov. Mzdy sú výrazne nižšie ako u mužov. Naše dievčatá v Poľsku či iných krajinách majú v drvivej väčšine aj inú prácu. Keď študujú, majú nižšie životné náklady.“

Sosnowiec – Bardejov 3:1

Na webovej stránke poľského družstva žien „Kolejowy klub sportowy Czarni“, ktoré je v najvyššej 1. lige na treťom mieste, sme z toho zápasu vybrali komentár Janusza Dyszkowskeho, ktorý môže byť príkladom aj pre naše kluby.

„Súperom domácich v prvom kontrolnom zápase do jarnej časti bol tradičný a už priateľský klub majstra Slovenska Partizán Bardejov. Družstvá predviedli celkom zaujímavé predstavenie, hoci hre prekážala hustá hmla. Prvé lopta trafila cieľ už v 12. minúte, po tečovanej strele domácej Grad. Po chvíli a veľkej chybe v našej defenzíve Partizán vyrovnal gólom Semanovej. Lenže po inkasovanom góle urobili naše dievčatá ďalšie chyby v obrane, ktoré súperky mohli využiť. Na naše šťastie sa tak nestalo. V 31. minúte dala o sebe vedieť Marta Cichoszová. „Magic“ Marta najprv využila fantastickú jednoduchú prihrávku mladej Halatekovej a o tri minúty zvyšovala výsledok na 3:1, po tečovanej strele Matlovej. Po prestávke toho na ihrisku už veľa nebolo. Po zraneniach nastúpili dve hráčky. Na tribúnach sme privítali trénera poľskej reprezentácie Milosza Stepinskeho, s kamerou nechýbala TVP3 Katovice. Nechýbali ani futbalistky, ktoré teraz hrajú za iné kluby.“

Zostava Partizána: Denisa Mochnacká – Monika Havranová, Maja Dimitrijevičová, Tamara Gmitterová, Sara Jackovičová, Denisa Lemešová, Varonika Galarovičová, Mária Mikolajová, Timea Bochinová, Maria Kovačevičová, Stela Semanová. Na striedanie: Viktória Mattová, Alexandra Tejová, Henrieta Vaľušová.