Oboch už všetci vo folklórnom svete veľmi dobre poznajú. On začínal na folklórnej scéne na východe, ona zas na strede Slovenska.
Oboch spojila Východná i spoločné zamestnanie v prešovskom Poddukelskom umeleckom ľudovom súbore. A v neposlednom rade aj manželský zväzok.
Viktor Ťasko so svoju manželkou Martinou, rodenou Kanošovou, sú ukážkovým príkladom toho, keď láska k ľudovej piesni zbližuje a dáva životu zmysel.
Po spoločných albumoch aj vlastný profilový
Na pódiu ich je možné zhliadnuť nielen v rámci profesionálneho folklórneho kolektívu, v ktorom pracujú, ale aj ako spevácke duo, či spolu s ďalšími Ťaskovcami – Viktorovým bratom a otcom.
Práve toto trio je na východe už roky dobre známe, dosiaľ im vyšli už tri nosiče.
Teraz vraj dozrel čas aj na profilový album, impulz vzišiel od Viktora. Často s Martinou spievajú po celom Slovensku, no zachytená zvuková podoba ich prejavu je roztrúsená na viacerých rôznych CD nosičoch.
„A každý sa nás pýta – nemáte i niečo svoje? A nedá sa dať naraz 10 rôznych cédečiek,“ vysvetľuje Martina. Viktor teda prišiel s myšlienkou nového profilového CD.
Spojenie mužského a ženského hlasu
Sily pri ňom, pochopiteľne, spojil aj s manželkou, vraj aby to nebolo „fádne“ a monotónne.
„Zakomponoval som aj manželku, lebo je vždy krajšie, keď sú dva hlasy, mužský hlas aj so ženským, je to takým obohatením,“ vysvetľuje Viktor.
Takto vzniklo dielo, ktoré prináša hudbu tak, ako ju oni dvaja vnímajú a preciťujú.
„Uvedomil som si, že aj sólový album by nebol zlý, lebo na predošlých albumoch vždy spievame spolu a sólových vecí je málo.“
Nové CD vzniklo i vďaka pomoci Kocákovcov a Folklórneho súboru Vranovčan.
Poctivá trojročná príprava

Pri výbere piesní na CD si dali Ťaskovci maximálne záležať a dali do toho nielen srdce, ale najmä veľa času. Načreli totiž do výskumov a výber robili z knižiek známeho zberateľa Karola Plicku.
„Prehrávali sme si postupne piesne, niečo sme mali z vlastných výskumov. Snažili sme sa priniesť piesne, ktoré sú neznáme. Ani my sami sme ich nepoznali a to máme čo-to popočúvané. Snažili sme sa o materiál, aby bol neznámy. Možno, že aj folkloristi budú prekvapení, veľa piesní je z publikácií,“ vysvetlila Martina.
„Známe pesničky sa teraz vydávajú ako na páse, len je to iná prezentácia ľudí, ale viac-menej o tom istom,“ opisuje Viktor.
Zo 100 piesní pri výbere napríklad vybrali 2 – 3, ktoré dali do bloku. „Prebrali sme možno i 600 piesní, bola to taká mravčia práca,“ opisuje Viktor.
„Asi tri roky sme pripravovali toto CD, kým sme všetko ponachádzali a dali dokopy. Pre mňa to však stojí za to. Som rád, keď to pár ľudí, ktorí fungujú vo folklóre, ocení, z toho sa veľmi tešíme,“ vyznáva sa Viktor.
Čerpali od Plicku
Ako veľmi príjemné prekvapenie album vníma muzikant Stano Baláž, u ktorého v New Folk Studiu v Raslaviciach ho nahrávali a mal na starosti hudobnú a zvukovú réžiu.
„Veľmi pozitívne musím hodnotiť predovšetkým výber piesňového materiálu. Množstvo piesní je zo zbierky Karola Plicku, ktorá knižne vyšla začiatkom 50. rokov minulého storočia, obsahuje teda množstvo vzácnych, dnes už zabudnutých piesní, ktoré stoja za povšimnutie,“ opisuje Baláž.
„Silnou stránkou CD albumu je, samozrejme, spevácky výkon Viktora aj Martiny Ťaskovcov, ktorí len potvrdzujú svoju profesionalitu a schopnosť zaujať presvedčivým a silne emočne zainteresovaným interpretačným výkonom. Pozitívny prínos tohto CD do súčasného folklórneho diania je neodškriepiteľný,“ konštatuje Baláž.
Život? To je neustále hudba a folklór
Aj Viktor, aj Martina celý svoj život majú úzko spätý s ľudovou hudbou a folklórom.
Martina je rodáčka z Horehronia, otec pochádza z Pohorelej, mama z Telgártu.
K spevu ju odmalička viedol starý otec z maminej strany, folklorista, teda bola odchovaná na telgártskych piesňach.
Prešla si kolektívmi od detského súboru cez „dospelácky“, stála pri zrode Speváckej skupiny Trnki, ktorú založila hŕstka zanietených speváčok. Kým spočiatku ich bolo pár, teraz ich je aj do dvadsať. Zaujímavosťou je, že sa hlasovo stretla taká silná zostava, že žnú úspechy všade, kde zaspievajú.
Ako je to možné, že sa zišla partia hlasovo taká výrazná?
„Dievčatá sú z dedín – z Telgártu, Šumiaca, Pohorelej. A tie obce – Šumiac, Vernár majú východné obrady, tak aj to urobilo svoje, že gréckokatolíci spievajú bez podpory organu, preto ten viachlas je prirodzený a prenieslo sa to i do folklórnych spevov,“ vysvetľuje Martina.
Speváčka je i vyštudovaná hudobníčka, na konzervatóriu sa cibrila v hre na husliach. Tú v súčasnosti vyučuje aj na ZUŠ v Hanušovciach nad Topľou, pracuje v PUĽS-e a vedie speváčky vo Vranovčane.
A pomedzi to, ak zvýši čas, spieva s manželom i odbehne do rodného kraja, na Horehronie, k Trnkám. Najnovšie sa objavila aj v druhej časti speváckej súťaže Zem spieva.
Viktor je rovnako v regióne známy svojím zaujímavo zafarbeným sýtym hlasom, najmä z pôsobenia s bratom a otcom, v súčasnosti vedie v Dlhom Klčove súbor Rovina, v Strážskom Strážčan a v Hencovciach má tanečnú školu s asi 60 deťmi.
Počas víkendov na roztrhanie
Pokiaľ ide o frekvenciu koncertov, tú prispôsobujú svojej práci v PUĽS-e.
Robota má vždy prednosť pred inými ponukami. Cez Vianoce odspievali viacero vianočných koncertov po celom východnom Slovensku. Inak využívajú len voľné víkendy.
„Každý hovorí, že robotu robíš, keď ti je koníčkom. U nás je to fakt tak,“ zhodujú sa.
Spoločne si i želajú, aby sa ich nové CD ľuďom páčilo. „A keď sa to bude páčiť, tak budeme spokojní,“ konštatujú manželia s úsmevom.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny, číslo 5, v predaji od 6. 2. do 12. 2.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári