BARDEJOV. Súdna kniha mesta z roku 1559 – 1649 spomína rôzne príčiny trestných činov a drobných prečinov, súdne procesy a následné, v mene Pána, aj spoločensky „prípustné“ tresty.
Nepochybne najzaujímavejším čítaním je počestnosť Bardejovčanov a poddaných z okolia, v rámci manželstva i mimo neho.
V 16. storočí, to určite nebolo ľahké a tresty boli veľmi kreatívne a aj účinné.
Preto sa v starých spisoch uvádza, že začiatkom 17. storočia sa v našom kráľovskom meste výrazne zlepšil mravný život.
Je to tak i teraz?
Za smilstvo sekera
Dvadsaťtri zápisov mravnostných deliktov v súdnej knihe najčastejšie pojednáva o cudzoložstve. A, bohužiaľ, či vtedy možno aj „vďakabohu“, aj o následnom treste sťatím.
O hlavu takto prišiel nejeden pán. Napríklad ženatý sedliak Mateja Crocker, 4. apríla 1559 vo Sveržove, keď podviedol svoju manželku so slúžkou, ktorá následne otehotnela.
Ďalším zaujímavým príbehom zo života je prípad Zachariáša Bayera, ktorý bol sťatý pre svoj nemravný život s mladým dievčaťom a dievča bolo na námestí pre svoj prečin voči mravom bičované katom a vyhnané z mesta.
Padni komu padni
“Nepochybne najzaujímavejším čítaním je počestnosť Bardejovčanov a poddaných z okolia, v rámci manželstva i mimo neho.
„
Pri vyhnaní z mesta sa v tomto čase používali formulky ako: „Naveky z mesta a všetkých mestských majetkov k mestu prináležiacich vypovedaná ...“ alebo „Nikdy sa sem nemá vrátiť ...“ a podobne.
Smilnenie sa týka aj prípadu bardejovského občana, člena mestskej rady Pavla Leopolda, ktorý si myslel, že môže všetko, podobne ako niektorí dnešní mestskí „kravaťáci“.
Podvádzal zvonára Jána Blimberga, keď potajomky súložil s jeho manželkou. A dopadol podobne ako Zachariáš Bayer.
Máte pocit, že predstierať únos vlastnej ženy a detí Osmanmi sa vyplatí, aby ste sa znova oženili druhýkrát?
Verte mi, nevyplatí. Pán Waltenberg z Bardejova bol pre tento čin 6. mája 1575 katom sťatý tiež.
Slamený veniec aj incest
Poetickou mileneckou idylkou neskončil ani príbeh bardejovskej slúžky Sophie. Otehotnela 9. februára 1588 s Marcinom Mybusom z predmestia, ktorý (azda dostal rozum?) a ušiel.
A nešťastnú Sophiu tu nechal napospas osudu. Keďže bola tehotná, dostala najľahší trest, aký sa v knihe uvádza.
Mestský poverený sluha ju povodil po meste s potupným slameným vencom, aby ju každý videl a nazval ju cudzoložnicou a týmto aktom bola vyhodená za brány Bardejova.
Ale človek je tvor hriešny a prípadov, kde figurujú dvaja milenci, nemravný život za hradbami aj pred bránami mesta, je v stredovekom Bardejove veľa. Výnimočným zápisom v knihe je však prípad incestu.
Dva zápisy z roku 1590 zachytávajú prípad Hedvigy, dcéry Tomáša z mestskej poddanskej dediny Vyšná Voľa a jej mladistvých bratrancov Jánoša a Mihala z tej istej lokality.
Kvôli incestnému pomeru, ktorý medzi sebou mali, ale hlavne za zabitie Hedviginho muža, boli všetci traja odsúdení na smrť. Hlavná vina za zabitie svojho muža sa pripisovala Hedvige, ktorá bola 20. februára zabitá kolom vo svojom následnom hrobe („in sepulchum per palum interfecta“).
Bratranci mali byť potrestaní prísnejšie, lenže na príhovor rodičov boli našťastie len sťatí. O mesiac neskôr.
Otázka, na ktorú si musí každý odpovedať sám, je jasná. Malo by súčasné mesto pri týchto trestoch vyše 33-tisíc obyvateľov?

Článok vyšiel v týždenníku MY BARDEJOVSKÉ NOVINY číslo 7, v predaji od 20. 2. do 26. 2.
Autor: Damián Michalco
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári