Korzár logo Korzár Prešov
Streda, 26. september, 2018 | Meniny má Edita
Nájdete nás na webe

Kauza stojiská je najväčším vranovským škandálom za posledné roky

Čo na to primátor Ragan, podnikateľ Šust, poslanec Pidaný a ďalší?

Jedno zo stojísk na odpad vo Vranove. (Zdroj: pj)

VRANOV NAD TOPĽOU. Vranovské noviny priniesli nielen správu zo zasadnutia vranovského zastupiteľstva, ale aj rozhovory s aktérmi kauzy, ktorá je najväčším škandálom v meste za posledných dvadsať rokov.

V zasadačke mestského úradu sa nedávno konali až dve zasadnutia mestského zastupiteľstva, riadne a mimoriadne.

Článok pokračuje pod video reklamou

Nekonalo sa

Ako prvé zvolal primátor mesta riadne zasadnutie. Podľa pôvodného plánu malo byť až druhé. No bolo to naopak.

Prečítajte si tiež: Nad Vranovom visí hrozba vrátenia troch miliónov eur

Témou riadneho zasadnutia boli projekty. Napríklad vybudovanie multifunkčných ihrísk na školách, či poskytnutie dotácie pre rodičovské združenie gymnázia. Dôležitým bodom bola správa o činnosti mestskej polície.

K rokovaniu ale napokon nedošlo. Zabránila mu obštrukcia poslancov, keď sa pich prezentovalo iba päť poslancov (Lapčák, Štefanko, Fedor, Jenčo, Hurná). Tým pádom bolo zastupiteľstvo neuznášaniaschopné a primátor ho ukončil.

Primátor musel vysvetľovať

Mimoriadne zasadnutie, zvolané na základe požiadavky poslancov, sa však už konalo. Jeho kľúčovým bodom bolo vysvetlenie situácie v súvislosti s obvineniami týkajúcimi sa projektu Intenzifikácia separovaného zberu vo Vranove nad Topľou (teda kauze stojísk).

Prečítajte si tiež: Vranovskí poslanci investície do komunikácií a centra mesta nestopli

Poslanci vyjadrili obavy, či by v prípade, že mesto bude musieť vracať Európskej únii peniaze za stojiská, zvládlo chystané a schválené investičné akcie, na ktoré si má byť úver.

„Chápem požiadavku poslancov,“ povedal pri tomto bode primátor Ján Ragan, ktorý plánu podal ústnu informáciu.

„Projekt bol zrealizovaný v roku 2012, obsahoval viacero aktivít. Napríklad dodanie techniky, tovarov propagačné veci či stavebnú časť. Pri stavebnej časti vznikli podozrenia z trestnej činnosti a vyšetrovateľ koná. Vzniesol obvinenia pre šesť osôb,“ vysvetľoval primátor, ktorý je jedným z obvinených.

Poškodenou stranou malo byť ministerstvo životného prostredia. Primátor zdôraznil, že ministerstvo poslalo kontrolu v súvislosti s týmto projektom, pričom táto kontrola konštatovala, že všetko je v poriadku.

„Ani kontrola, ani vyšetrovateľ nespochybňujú, že by aktivity projektu neboli zrealizované... Spochybňovaný je termín ukončenia,“ povedal J. Ragan a dodal, že „vzhľadom k tomu, že vec je v štádiu vyšetrovania, nebolo by korektné poskytovať viac informácií“.

Sám je presvedčený o neoprávenosti obvinení a verí, že to priebeh vyšetrovania dokáže.

Zdôraznil tiež, že neboli obvinené konkrétne osoby za to, žeby získali v svoj prospech finančné prostriedky, alebo sa obohatilo mesto či sa nerealizoval projekt. Taktiež prízvukoval, že kauza nijako neovplyvní schopnosť mesta splácať úvery pre plánované investičné akcie.

Písomná analýza

Rozprava k tomuto bodu bola krátka, presnejšie takmer žiadna. Vystúpil len poslanec Ľubomír Pidaný, jeden z iniciátorov zvolania mimoriadneho rokovania mestského parlamentu.

„Nás, ako poslancov, to zaujalo v čase, keď sa to udialo a medializovalo,“ povedal Pidaný a pokračoval: „Bude nás zaujímať, ako to bude pokračovať. Budeme to úzkostlivo sledovať. Ak by sa objavil náznak vecí, ktoré by signalizovali ohrozenie mesta, okamžite budeme reagovať.“

Primátor v reakcii zopakoval, že ide o „oprávnený záujem“, a že celá vec je v štádiu vyšetrovania.

Doplnil, že o tom hovoril na stretnutiach poslaneckých klubov, aj pri individuálnych rozhovoroch s poslancami.

„Ak by sa vyskytli riziká, že by bolo potrebné vracať finančné prostriedky, je tu niekoľko alternatív, budeme na to reagovať,“ dodal.

Zastupiteľstvo prijalo uznesenie navrhnuté poslancom Igorom Šestákom, aby úrad pripravil na budúce zasadnutie (najbližšie by už mohlo byť koncom tohto týždňa) poslancom písomnú analýzu dopadov v prípade krízového vývoja, že by mesto muselo vracať peniaze.

„Vzhľadom na okolnosti, o ktorých sme hovorili, sme chceli mať istotu, či mesto finančne zvládne investičné akcie, hlavne tie väčšie... Preto sme naformulovali uznesenie, aby sme mohli zodpovedne pristúpiť k úverom,“ povedal Šesták.

Za predloženie analýzy hlasovali všetci prítomní.

Analýzou sa zaoberali na nasledujúcom rokovaní, vo štvrtok.

Ragan: Verím, že v procese vyšetrovania sa preukáže naša nevina

O situáciu v meste Vranov nad Topľou sa zaujímali viaceré regionálne i celoslovenské médiá. Primátor Vranova Ján Ragan po zasadnutí mimoriadneho zastupiteľstva odpovedal na ich otázky.

Zopakoval to, čo povedal plénu a vyjadril presvedčenie o tom, že preukáže sa preukáže nevina a že mesto nebude na túto kauzu doplácať.

Prečítajte si tiež: Vranovského primátora obvinili zo subvenčného podvodu

„Poslanci chceli, aby sme im poskytli informácie vo vzťahu k medializovanému vyšetrovaniu. Proces vyšetrovania začal. V rámci vyšetrovania mesto údajne neoprávnene získalo finančné prostriedky. Treba povedať, že nikto z obvinených nie je obvinený z toho, žeby získal prostriedky pre mesto, ani pre seba. Poškodeným má byť ministerstvo životného prostredia a tým, kto získal neoprávnene prostriedky, je mesto. Z toho dôvodu sme poskytli informácie. Sporný je termín ukončenia stavby. Vyšetrovateľ má názor, že nebol dodržaný termín ukončenia, údajne boli neoprávnene poskytnuté prostriedky," povedal primátor.

A zdôraznil: "Verím, že v procese vyšetrovania sa preukáže naša nevina. Verím, že nebudem stíhaný za to, že neboli splnené termíny a verím, že mesto nebude musieť finančné prostriedky vracať. Poslanci sa možno obávajú, žeby nastala takáto situácia. Možné sú viaceré scenáre. Určite nehrozí mestu nútená správa. Nehrozí, aby sa dostalo do vážnych finančných problémov. Predpokladám, že ak v dohľadnej dobe nedopadne dobre – určite to bude trvať dlhšiu dobu, my urobíme všetko pre to, aby sme sa očistili. Aby sme neboli obvinení. Možno to bude trvať dlho a preto nie sú obavy, žeby mesto v tomto roku mohlo mať nejaké finančné problémy.“

Poslanci zaviazali radnicu vypracovať analýzu dopadov, čo v prípade, žeby mesto muselo vracať finančné prostriedky. Čo to znamená?

„Spracujeme analýzu, v ktorej sa budeme venovať aj takému riziku, že bude potrebné vrátiť finančné prostriedky. Predložíme ju poslancom, aby vedeli, či sú tu riziká, alebo nie, aby mohli zodpovedne posúdiť, v akom stave mesto je a či sa môžu zrealizovať investičné akcie.“

Keby malo vracať peniaze, ktorých nie je málo, neboli by ohrozené projekty, napríklad tretia etapa rekonštrukcie centra či oprava ciest?

„Rozhodnutie je v rukách poslancov. Ak usúdia, že nie je potrebné brať úver a realizovať investičné akcie, tak sa realizovať nebudú. Toto bude predmetom ďalšieho zasadnutia mestského zastupiteľstva. Podľa dostupných informácií, ktoré máme, je naša finančná situácia dobrá a neohrozilo by mesto, keby boli zrealizované akcie, aj v prípade, že by sme museli prostriedky vracať. Je viacero alternatív – možné rokovanie s ministerstvom o výške, o termíne, o splátkach. Nakoniec to môže byť aj predmetom súdneho sporu, pretože medzi ministerstvom a mestom je zmluva. Vypovedať takúto zmluvu tiež nie je jednoduché, mesto sa môže brániť. Teda nie je reálna hrozba, žeby v dohľadnej dobe mohlo mať mesto finančné problémy v súvislosti s vyšetrovaním.“

Aké sú tie objemy investičných akcií a úver?

„Naplánovaných máme veľa investičných akcií. Priamo z rozpočtu mesta je to napríklad výstavba kultúrneho domu v Čemernom pre potreby folklórneho súboru či investičné akcie do školstva. Z úverov plánujeme financovať viac ako 1,2 mil. € do ciest. A 950-tisíc do centra mesta. Predpokladáme vyše dvojmiliónový úver.

Tieto úverové prostriedky boli prejednávané ku koncu roka, nebol s tým problém, poslanci (s výnimkou jedného) odsúhlasili tieto investičné akcie. Teraz vzniklo v súvislosti s týmto vyšetrovaním určité pochybnosti, verím, že sa vysvetlia, a že investičné akcie budú urobené.“

Koľko peňazí by sa mohlo vracať?

„Maximálna suma je na úrovni troch miliónov eur, ale ako som povedal, verím, že bude preukázaná naša nevina a nebude potrebné vracať žiadne finančné prostriedky. Ak by predsa len takýto scenár nastal, je to vecou rokovania s ministerstvom, splátkového kalendára, ale aj súdneho sporu medzi mestom a ministerstvom.“

Pripúšťate možnosť, že ste v súvislosti s tým sporným projektom mohli v minulosti urobiť inak?

„Je to hypotetická otázka. Náš názor je, že projekt bol zrealizovaný tak, ako mal byť a verím, že aj tie termíny sa vysvetlia.“

Podľa vás boli dodržané?

„Podľa mojich informácií boli v poriadku.“

Kde sa stratili peniaze, ktoré mala dostať vranovská stavebná firma a tvrdí, že ich stále nemá?

„Vzťahy, ktoré sú medzi generálnym dodávateľom a subdodávateľmi v tomto projekte nám nie sú známe. Neviem posúdiť, v akom rozsahu boli jednotliví subdodávatelia zapojení do tohto diela a nie sú mi ani známe výšky platieb, úhrad medzi stavebnými firmami. Neviem koľko ktorá firma mala zaplatené, sú to ich vzťahy, ich zmluvy. Ak nastalo to, že niekomu neboli zaplatené peniaze, mňa to mrzí ale tieto veci išli mimo mesto a mimo moju osobu.“

Šust: V čase, keď boli stavby zaprotokolované, ešte vôbec nestáli

Vranovský podnikateľ Adrián Šust na kauzu poukázal už dávnejšie. Jeho firma bola tá, ktorá ako subdodávateľ stojiská stavala.

Prečítajte si tiež: Vranovský podnikateľ: V stavebnom biznise sa robia podvody

Je presvedčený, že vznesením obvinenia na konkrétne osoby sa dokáže, že stavby nielenže neodovzdali, ale neboli v tom čase reálne postavené.

Pripravuje rozšírené podanie na súd, pričom tvrdí, že nie Európska únia je poškodeným subjektom, ale v prvom rade je to on a jeho firma a potom obyvatelia Vranova.

Viac prezradil v rozhovore pre Vranovské noviny.

Boli ste na zastupiteľstve ako občan. Ako vnímate túto situáciu? Z pohľadu de facto poškodenej firmy?

„Najzaujímavejšie na celej situácii je, že poslancov vôbec nezaujíma, aká skutočnosť pri výstavbe nastala a aký bude mať dopad. To, že primátor mesta povie, že je to v štádiu vyšetrovania a bude to trvať aj štyri, päť rokov môže byť pravda a ten dopad môže byť akýkoľvek rôzny, ale nezáujem poslancov vyjadrovať sa, pozastaviť financie, vytvoriť určitú rezervu, je na hlavu postavený. Poslanci nekonajú, nechcú vedieť a sú zavádzaní vedením mesta.“

Odomknite si článok - prihláste sa alebo si predplaťte Sme.sk
Vyskúšajte predplatné za 1€ týždenne. Staňte sa predplatiteľom už za pár sekúnd. Pošlite SMS s textom C58YS na číslo 8787. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti predplatného Sme.sk:
Odomknite si článok - prihláste sa alebo si predplaťte Sme.sk
Vyskúšajte predplatné za 1€ týždenne. Staňte sa predplatiteľom už za pár sekúnd. Pošlite SMS s textom C58YS na číslo 8787, alebo kliknite na tlačidlo s textom SMS a odošlite predvyplnenú SMS. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti predplatného Sme.sk:

Už mám predplatné - prihlásiť sa

S predplatným získate:
 • neobmedzený prístup k obsahu Sme.sk, Korzar.sk a Spectator.sk
 • viac ako 20-ročný archív Sme.sk
 • čítanie a rozhovory z príloh TV OKO/TV SVET, Víkend a Fórum
 • neobmedzený počet diskusných príspevkov
 • neobmedzený prístup k videám a slovenským filmom na Sme.sk
 • dostupné na PC a v aplikáciach Android a iPhone

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Luxus a starnúca populácia. Toto sú aktuálne biznisové trendy
 2. Škola fantázie v Tatralandii. Keď učenie dokáže baviť
 3. Záujem o Jarabinky rastie, lákajú na zaujímavé prvenstvo
 4. SME.sk môžete teraz čítať aj bez reklamy
 5. Dobro, kľúč ku šťastnému osudu
 6. Chcete investovať a zároveň sporiť s 3% úrokom?
 7. Pracujú vo svojich komunitách. Má Slovensko lokálnych lídrov?
 8. Nášmu telu stačí iba málo vitamínov
 9. Hlasujte za Cenu verejnosti v súťaži Učiteľ Slovenska!
 10. Podnikajte múdro, skúste služby profesionálneho call centra
 1. Záujem o Jarabinky rastie, lákajú na zaujímavé prvenstvo
 2. SME.sk môžete teraz čítať aj bez reklamy
 3. Škola fantázie v Tatralandii. Keď učenie dokáže baviť
 4. Brieždenie pod lomenicou
 5. Dobro, kľúč ku šťastnému osudu
 6. Chcete investovať a zároveň sporiť s 3% úrokom?
 7. Luxus a starnúca populácia. Toto sú aktuálne biznisové trendy
 8. Pracujú vo svojich komunitách. Má Slovensko lokálnych lídrov?
 9. Zlatý mok čapujú najlepšie v Prešove. Šarišským Majstrom výčapu
 10. Rezidenčná štvrť bez betónových plotov
 1. Arabská exotika: Top hotely v Ománe 13 252
 2. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 12 755
 3. Nášmu telu stačí iba málo vitamínov 11 150
 4. Pracujú vo svojich komunitách. Má Slovensko lokálnych lídrov? 7 558
 5. Javorina otvorila svoj tretí showroom na Slovensku 5 549
 6. Hlasujte za Cenu verejnosti v súťaži Učiteľ Slovenska! 5 056
 7. Alena Bašistová: Nikomu nejdem brať hlasy a ani s nimi kšeftovať 4 423
 8. Luxus a starnúca populácia. Toto sú aktuálne biznisové trendy 4 239
 9. Boj o vedenie radnice v známom kúpeľnom meste 3 916
 10. SME.sk môžete teraz čítať aj bez reklamy 3 764

Neprehliadnite tiež

Pozrite si zasnežené končiare Vysokých Tatier

Koncom septembra pokryl Tatry prvý sneh.

Zamestnanec U. S. Steelu zomrel po zásahu vysokým napätím

Muž, ktorý utrpel ťažký pracovný úraz, v nemocnici boj o život prehral.

Vo Vysokej nad Uhom uložia hlavný relikviár Anny Kolesárovej

Práve z tejto obce pochádzala nová blahoslavená.

Skládkovanie asi zdražie. Košice odpad spaľujú, ako to zasiahne Prešov?

Ministerstvo chce na samosprávy pritlačiť. Tie, ktoré netriedia, si priplatia najviac.

Z kandidáta na starostu Rohožníka sa stal len kandidát na poslanca. Obrátil sa na súd

Dali trestné oznámenie pre manipuláciu. On aj zapisovateľka komisie tvrdia každý čosi iné.

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Moja prvá a posledná reportáž pre Lidové noviny (píše Petra Procházková)

Ako som odchádzala po štvrťstoročí.

Píše Ivan Mikloš

Keď to príde k nám, budem kričať ako prvý

Ad: Keď Ivan Mikloš stráca cit pre mieru.

DOMOV

Rybanič chce posudok z európskeho súdu

Rybanič chce názor Súdneho dvora Európskej únie.

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop