Korzár logo Korzár Prešov
Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga
Nájdete nás na webe

Kauza stojiská je najväčším vranovským škandálom za posledné roky

Čo na to primátor Ragan, podnikateľ Šust, poslanec Pidaný a ďalší?

Jedno zo stojísk na odpad vo Vranove. Jedno zo stojísk na odpad vo Vranove. (Zdroj: pj)

VRANOV NAD TOPĽOU. Vranovské noviny priniesli nielen správu zo zasadnutia vranovského zastupiteľstva, ale aj rozhovory s aktérmi kauzy, ktorá je najväčším škandálom v meste za posledných dvadsať rokov.

V zasadačke mestského úradu sa nedávno konali až dve zasadnutia mestského zastupiteľstva, riadne a mimoriadne.

Článok pokračuje pod video reklamou

Nekonalo sa

Ako prvé zvolal primátor mesta riadne zasadnutie. Podľa pôvodného plánu malo byť až druhé. No bolo to naopak.

Prečítajte si tiež: Nad Vranovom visí hrozba vrátenia troch miliónov eur Čítajte 

Témou riadneho zasadnutia boli projekty. Napríklad vybudovanie multifunkčných ihrísk na školách, či poskytnutie dotácie pre rodičovské združenie gymnázia. Dôležitým bodom bola správa o činnosti mestskej polície.

K rokovaniu ale napokon nedošlo. Zabránila mu obštrukcia poslancov, keď sa pich prezentovalo iba päť poslancov (Lapčák, Štefanko, Fedor, Jenčo, Hurná). Tým pádom bolo zastupiteľstvo neuznášaniaschopné a primátor ho ukončil.

Primátor musel vysvetľovať

Mimoriadne zasadnutie, zvolané na základe požiadavky poslancov, sa však už konalo. Jeho kľúčovým bodom bolo vysvetlenie situácie v súvislosti s obvineniami týkajúcimi sa projektu Intenzifikácia separovaného zberu vo Vranove nad Topľou (teda kauze stojísk).

Prečítajte si tiež: Vranovskí poslanci investície do komunikácií a centra mesta nestopli Čítajte 

Poslanci vyjadrili obavy, či by v prípade, že mesto bude musieť vracať Európskej únii peniaze za stojiská, zvládlo chystané a schválené investičné akcie, na ktoré si má byť úver.

„Chápem požiadavku poslancov,“ povedal pri tomto bode primátor Ján Ragan, ktorý plánu podal ústnu informáciu.

„Projekt bol zrealizovaný v roku 2012, obsahoval viacero aktivít. Napríklad dodanie techniky, tovarov propagačné veci či stavebnú časť. Pri stavebnej časti vznikli podozrenia z trestnej činnosti a vyšetrovateľ koná. Vzniesol obvinenia pre šesť osôb,“ vysvetľoval primátor, ktorý je jedným z obvinených.

Poškodenou stranou malo byť ministerstvo životného prostredia. Primátor zdôraznil, že ministerstvo poslalo kontrolu v súvislosti s týmto projektom, pričom táto kontrola konštatovala, že všetko je v poriadku.

„Ani kontrola, ani vyšetrovateľ nespochybňujú, že by aktivity projektu neboli zrealizované... Spochybňovaný je termín ukončenia,“ povedal J. Ragan a dodal, že „vzhľadom k tomu, že vec je v štádiu vyšetrovania, nebolo by korektné poskytovať viac informácií“.

Sám je presvedčený o neoprávenosti obvinení a verí, že to priebeh vyšetrovania dokáže.

Zdôraznil tiež, že neboli obvinené konkrétne osoby za to, žeby získali v svoj prospech finančné prostriedky, alebo sa obohatilo mesto či sa nerealizoval projekt. Taktiež prízvukoval, že kauza nijako neovplyvní schopnosť mesta splácať úvery pre plánované investičné akcie.

Písomná analýza

Rozprava k tomuto bodu bola krátka, presnejšie takmer žiadna. Vystúpil len poslanec Ľubomír Pidaný, jeden z iniciátorov zvolania mimoriadneho rokovania mestského parlamentu.

„Nás, ako poslancov, to zaujalo v čase, keď sa to udialo a medializovalo,“ povedal Pidaný a pokračoval: „Bude nás zaujímať, ako to bude pokračovať. Budeme to úzkostlivo sledovať. Ak by sa objavil náznak vecí, ktoré by signalizovali ohrozenie mesta, okamžite budeme reagovať.“

Primátor v reakcii zopakoval, že ide o „oprávnený záujem“, a že celá vec je v štádiu vyšetrovania.

Doplnil, že o tom hovoril na stretnutiach poslaneckých klubov, aj pri individuálnych rozhovoroch s poslancami.

„Ak by sa vyskytli riziká, že by bolo potrebné vracať finančné prostriedky, je tu niekoľko alternatív, budeme na to reagovať,“ dodal.

Zastupiteľstvo prijalo uznesenie navrhnuté poslancom Igorom Šestákom, aby úrad pripravil na budúce zasadnutie (najbližšie by už mohlo byť koncom tohto týždňa) poslancom písomnú analýzu dopadov v prípade krízového vývoja, že by mesto muselo vracať peniaze.

„Vzhľadom na okolnosti, o ktorých sme hovorili, sme chceli mať istotu, či mesto finančne zvládne investičné akcie, hlavne tie väčšie... Preto sme naformulovali uznesenie, aby sme mohli zodpovedne pristúpiť k úverom,“ povedal Šesták.

Za predloženie analýzy hlasovali všetci prítomní.

Analýzou sa zaoberali na nasledujúcom rokovaní, vo štvrtok.

Ragan: Verím, že v procese vyšetrovania sa preukáže naša nevina

O situáciu v meste Vranov nad Topľou sa zaujímali viaceré regionálne i celoslovenské médiá. Primátor Vranova Ján Ragan po zasadnutí mimoriadneho zastupiteľstva odpovedal na ich otázky.

Zopakoval to, čo povedal plénu a vyjadril presvedčenie o tom, že preukáže sa preukáže nevina a že mesto nebude na túto kauzu doplácať.

Prečítajte si tiež: Vranovského primátora obvinili zo subvenčného podvodu Čítajte 

„Poslanci chceli, aby sme im poskytli informácie vo vzťahu k medializovanému vyšetrovaniu. Proces vyšetrovania začal. V rámci vyšetrovania mesto údajne neoprávnene získalo finančné prostriedky. Treba povedať, že nikto z obvinených nie je obvinený z toho, žeby získal prostriedky pre mesto, ani pre seba. Poškodeným má byť ministerstvo životného prostredia a tým, kto získal neoprávnene prostriedky, je mesto. Z toho dôvodu sme poskytli informácie. Sporný je termín ukončenia stavby. Vyšetrovateľ má názor, že nebol dodržaný termín ukončenia, údajne boli neoprávnene poskytnuté prostriedky," povedal primátor.

A zdôraznil: "Verím, že v procese vyšetrovania sa preukáže naša nevina. Verím, že nebudem stíhaný za to, že neboli splnené termíny a verím, že mesto nebude musieť finančné prostriedky vracať. Poslanci sa možno obávajú, žeby nastala takáto situácia. Možné sú viaceré scenáre. Určite nehrozí mestu nútená správa. Nehrozí, aby sa dostalo do vážnych finančných problémov. Predpokladám, že ak v dohľadnej dobe nedopadne dobre – určite to bude trvať dlhšiu dobu, my urobíme všetko pre to, aby sme sa očistili. Aby sme neboli obvinení. Možno to bude trvať dlho a preto nie sú obavy, žeby mesto v tomto roku mohlo mať nejaké finančné problémy.“

Poslanci zaviazali radnicu vypracovať analýzu dopadov, čo v prípade, žeby mesto muselo vracať finančné prostriedky. Čo to znamená?

„Spracujeme analýzu, v ktorej sa budeme venovať aj takému riziku, že bude potrebné vrátiť finančné prostriedky. Predložíme ju poslancom, aby vedeli, či sú tu riziká, alebo nie, aby mohli zodpovedne posúdiť, v akom stave mesto je a či sa môžu zrealizovať investičné akcie.“

Keby malo vracať peniaze, ktorých nie je málo, neboli by ohrozené projekty, napríklad tretia etapa rekonštrukcie centra či oprava ciest?

„Rozhodnutie je v rukách poslancov. Ak usúdia, že nie je potrebné brať úver a realizovať investičné akcie, tak sa realizovať nebudú. Toto bude predmetom ďalšieho zasadnutia mestského zastupiteľstva. Podľa dostupných informácií, ktoré máme, je naša finančná situácia dobrá a neohrozilo by mesto, keby boli zrealizované akcie, aj v prípade, že by sme museli prostriedky vracať. Je viacero alternatív – možné rokovanie s ministerstvom o výške, o termíne, o splátkach. Nakoniec to môže byť aj predmetom súdneho sporu, pretože medzi ministerstvom a mestom je zmluva. Vypovedať takúto zmluvu tiež nie je jednoduché, mesto sa môže brániť. Teda nie je reálna hrozba, žeby v dohľadnej dobe mohlo mať mesto finančné problémy v súvislosti s vyšetrovaním.“

Aké sú tie objemy investičných akcií a úver?

„Naplánovaných máme veľa investičných akcií. Priamo z rozpočtu mesta je to napríklad výstavba kultúrneho domu v Čemernom pre potreby folklórneho súboru či investičné akcie do školstva. Z úverov plánujeme financovať viac ako 1,2 mil. € do ciest. A 950-tisíc do centra mesta. Predpokladáme vyše dvojmiliónový úver.

Tieto úverové prostriedky boli prejednávané ku koncu roka, nebol s tým problém, poslanci (s výnimkou jedného) odsúhlasili tieto investičné akcie. Teraz vzniklo v súvislosti s týmto vyšetrovaním určité pochybnosti, verím, že sa vysvetlia, a že investičné akcie budú urobené.“

Koľko peňazí by sa mohlo vracať?

„Maximálna suma je na úrovni troch miliónov eur, ale ako som povedal, verím, že bude preukázaná naša nevina a nebude potrebné vracať žiadne finančné prostriedky. Ak by predsa len takýto scenár nastal, je to vecou rokovania s ministerstvom, splátkového kalendára, ale aj súdneho sporu medzi mestom a ministerstvom.“

Pripúšťate možnosť, že ste v súvislosti s tým sporným projektom mohli v minulosti urobiť inak?

„Je to hypotetická otázka. Náš názor je, že projekt bol zrealizovaný tak, ako mal byť a verím, že aj tie termíny sa vysvetlia.“

Podľa vás boli dodržané?

„Podľa mojich informácií boli v poriadku.“

Kde sa stratili peniaze, ktoré mala dostať vranovská stavebná firma a tvrdí, že ich stále nemá?

„Vzťahy, ktoré sú medzi generálnym dodávateľom a subdodávateľmi v tomto projekte nám nie sú známe. Neviem posúdiť, v akom rozsahu boli jednotliví subdodávatelia zapojení do tohto diela a nie sú mi ani známe výšky platieb, úhrad medzi stavebnými firmami. Neviem koľko ktorá firma mala zaplatené, sú to ich vzťahy, ich zmluvy. Ak nastalo to, že niekomu neboli zaplatené peniaze, mňa to mrzí ale tieto veci išli mimo mesto a mimo moju osobu.“

Šust: V čase, keď boli stavby zaprotokolované, ešte vôbec nestáli

Vranovský podnikateľ Adrián Šust na kauzu poukázal už dávnejšie. Jeho firma bola tá, ktorá ako subdodávateľ stojiská stavala.

Prečítajte si tiež: Vranovský podnikateľ: V stavebnom biznise sa robia podvody Čítajte 

Je presvedčený, že vznesením obvinenia na konkrétne osoby sa dokáže, že stavby nielenže neodovzdali, ale neboli v tom čase reálne postavené.

Pripravuje rozšírené podanie na súd, pričom tvrdí, že nie Európska únia je poškodeným subjektom, ale v prvom rade je to on a jeho firma a potom obyvatelia Vranova.

Viac prezradil v rozhovore pre Vranovské noviny.

Boli ste na zastupiteľstve ako občan. Ako vnímate túto situáciu? Z pohľadu de facto poškodenej firmy?

„Najzaujímavejšie na celej situácii je, že poslancov vôbec nezaujíma, aká skutočnosť pri výstavbe nastala a aký bude mať dopad. To, že primátor mesta povie, že je to v štádiu vyšetrovania a bude to trvať aj štyri, päť rokov môže byť pravda a ten dopad môže byť akýkoľvek rôzny, ale nezáujem poslancov vyjadrovať sa, pozastaviť financie, vytvoriť určitú rezervu, je na hlavu postavený. Poslanci nekonajú, nechcú vedieť a sú zavádzaní vedením mesta.“

Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom C58YS na číslo 8787. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti platby:
Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom M58YS na číslo 8787, alebo kliknite na „Objednať cez SMS“ a odošlite predvyplnenú správu. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti platby:

Už mám predplatné - prihlásiť sa

S predplatným získate:
 • neobmedzený prístup k obsahu Sme.sk, Korzar.sk a Spectator.sk
 • viac ako 20-ročný archív Sme.sk
 • čítanie a rozhovory z príloh TV OKO/TV SVET, Víkend a Fórum
 • neobmedzený počet diskusných príspevkov
 • neobmedzený prístup k videám a slovenským filmom na Sme.sk
 • dostupné na PC a v aplikáciach Android a iPhone

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 2. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci
 3. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 4. Aj s SUV môžete jazdiť ekologicky a ekonomicky
 5. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 6. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 7. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 8. Nestarnú, ale dozrievajú
 9. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 10. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 1. Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku
 2. Slováci sú chlebovým národom
 3. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 4. Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?
 5. P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku
 6. Zľavnené študentské lístky na dopravu s ISIC už aj cez mobil
 7. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 8. Kto vyhrá súboj medzi prírodnými a syntetickými diamantmi?
 9. Otvorenie nového sídla DELTA sprevádzala virtuálna realita
 10. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 061
 2. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 11 430
 3. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 11 264
 4. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 10 592
 5. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 10 560
 6. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 10 211
 7. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 8 774
 8. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 8 739
 9. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 7 612
 10. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 6 873

Neprehliadnite tiež

František Oravec po incidente na poli.

Košice zinkasovali za pozemky pod obchvatom milióny. O poslednom rokujú

Posledné peniaze za výkup čaká magistrát do konca roka.

Po dokončení má nový obchvat odľahčiť Košice od tranzitu smerujúceho na Ukrajinu, na Maďarsko, Prešov i Rožňavu.
Takto zastavil autobus po tom, čo sa samovoľne spustil.

Vnuk trénera Kozáka si rozsudok za nehodu vypočuje v januári

Mladý Košičan čelí obvineniu z prečinu ublíženia na zdraví.

Jánovi Lesniakovi hrozí päťročný trest.

Hlavné správy zo Sme.sk

Pavol Rusko na súde.
Tom Nicholson počas protestov Gorila
Kosti bojovníkov, ktorí padli v bitke pri rieke Tollense pred približne 3300 rokmi. V Európe predstavuje vôbec prvý dôkaz o prehistorickom bojisku.
Podcast Dobré Ráno
Cynická obluda

Dokonalá synergia

Čítaš si Gorilu a cítiš nevoľno v žalúdku, závrate, alebo sa ti nebezpečne zvyšuje tlak? V Pente na to mysleli už dávno.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop