DRIENOV. V strede Drienova, v niekdajšom kaštieli z 18. storočia, mala svoju dielňu s jednoduchou keramickou pecou umelecká keramička Jolana Kirczová, rodená Schwartzová.
Na múre budovy visí pamätná doska, ktorá pripomína túto priekopníčku modernej východoslovenskej keramiky.
Narodila sa 11. mája 1909 v Drienove.

Už ako desaťročná chodila do známej košickej kresliarskej školy Eugena Króna.
V Budapešti vyštudovala keramiku a v Košiciach chodila na súkromné hodiny sochárstva u Vojtecha Löfflera.
Nestihla však dokonale rozvinúť svoj talent, zomrela mladá, vo veku 27 rokov.
Jej diela sa nachádzajú v súkromných zbierkach či muzeálnych expozíciách. Obec nevlastní žiadne jej práce.
Verejnosť mala možnosť v posledných rokoch vidieť jej drobnú keramiku, plastiky a sošky na výstavách v Košiciach a Prešove.
Priúčajú sa aj deti
Zdalo by sa, že dnes v Drienove rozumejú práci s hlinou len tvrdí chlapi, ktorí ju tvarujú do stavebných materiálov v tehelni v susednej obci Petrovany. Nie je to však pravda.
Prvé základy tvorby keramiky získavajú v Drienove už deti v tunajšej základnej škole. V učebni výtvarnej výchovy majú keramickú pec aj hrnčiarsky kruh.

"Deti sa tu naučia vyrábať základné prvky z hliny. Je to keramická hlina, ktorú väčšinou kupujeme a pracuje sa s ňou úplne klasickým spôsobom. Snažíme sa s deťmi postupovať tradične, lebo keramika je tradičné remeslo. Túto zručnosť sa snažíme u nich postupne zdokonaľovať," povedala Lenka Duchová, učiteľka výtvarnej výchovy na druhom stupni.
"Na hodinách pracujeme s hlinou. Učíme deti k postupným krokom. Z hliny vytvarujeme objekt, ktorý musíme natrieť vodou a nechať schnúť. Potom svoje výtvory dajú do pece. Deti vedia, že keramika sa po prvom vypálení natiera glazúrou a opäť sa dá vypáliť. Na hodinách vidia celý postup, ako sa rodia produkty z keramiky. Dozvedia sa, že glazúra dáva keramike hladký, lesklý a vodoodolný povrch," dodala.
Skúsená učiteľka vie, že začiatky na kruhu sú ťažké. Ale deti vo vyšších triedach dokážu vytočiť jednoduchý pohárik alebo mištičku.
Ak tvarujú iba ručne, dokážu vytvoriť jednoduchú masku, rôzne ozdobné tvary, ako srdiečko, slnko, zvieratká.
Drobná keramika môže poslúžiť ako magnetka, alebo sa dá zavesiť na šnúrkou ako ozdoba.
Dielka, ktoré deti vytvoria v keramickej dielni, potom predávajú na obecných vianočných trhoch, alebo ich venujú deťom, ktoré sa prídu zapísať do prvého ročníka na ich školu.
Slúžia tiež ako propagačné materiály pre školu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári