GREGOROVCE. Prodekan Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity Gabriel Paľa žije v Gregorovciach, odkiaľ pochádzala Martina Kušnírová, ktorú zavraždili spolu s jej snúbencom, novinárom Jánom Kuciakom.

Je odborníkom na žurnalistiku, má docentúru z etiky médií. Je tiež čerstvým krajským poslancom.
Žijete v Gregorovciach. Poznali ste zavraždenú Martinu, jej snúbenca a jej rodinu?
„Áno, poznal som Martinku, aj keď je omnoho mladšia, a už dlhšie hľadala šťastie mimo našej obce. Fandím všetkým mladým ľuďom, ktorí majú odvahu vyletieť z hniezda a ísť za svojim cieľom, študovať, hľadať zmysel života. Ona patrila k ním!“
Aká je nálada v obci po vražde?
„Obec sa zo dňa na deň ocitla v obrovskom šoku! Ľudia najprv neverili, že je to pravda a mysleli si, že to nemôže byť pravda. Avšak krutá pravda sa potvrdila. Obec sa ponorila do smútku. Ľudia začali prejavovať spolupatričnosť a solidaritu s rodinou Kušnírovcov. Ľudia sa pýtajú prečo sa to stalo, prečo práve ona a Janko? Nikdy nekončiace otázky bez odpovede ľudí deprimujú a vzbudzujú obavy o to, kam tá dnešná doba speje.“
Poznali ste aj tvorbu investigatívneho novinára Jána Kuciaka? Čo na ňu hovoríte?
„Áno, aj keď nie všetko som zachytil. Články Jána Kuciaka v sebe nesú veľkú túžbu po pravde a odvahu ju hľadať. Cítiť v nich prácu novinára profesionála, ktorý si svoju prácu robí poctivo. Upozorňoval na kauzy a korupčné aféry, ktoré do civilizovanej spoločnosti nepatria. Dával kompetentným informácie, ktoré bolo potrebné prešetriť, snažil sa im pomôcť. Jednoducho robil si svoju robotu tak, ako sa má.“
Ste expertom na médiá a etiku médií. Takýto čin, ako je vražda novinára, na Slovensku nebol. Ako to podľa vás zmení médiá? A aký bude mať dopad na celú spoločnosť?
„Osobne si myslím, že novinárska obec na Slovensku sa zastrašiť nedá. Ba naopak, myslím si, že sa novinári zomknú a o to viac budú písať a upozorňovať na nekalé záležitosti, ktoré sa ako pýr dostali a zakorenili v našej spoločnosti. Spomienkové pochody, ktoré sa po celom Slovensku a na mnohých miestach vo svete dejú, sami demonštrujú úžasnú silu a jednotu novinárskej obce.
Čo sa týka spoločnosti, chcem povedať, že to, že sa tento ohavný čin, chladnokrvná poprava udial, indikuje, že je tu čosi nezdravé, arogantné a bez súdnosti! Pohár trpezlivosti a únosnosti pretiekol. Ľudia to dávajú jednoznačne najavo! Kauzy typu Bašternák, eurofondy a pod., ktorými Slovensko trpí, sa neriešia, dôveryhodnosť politikov, policajtov, vlády klesá.
Chýba politická kultúra, predstavitelia vlády sa tvária, že sa ich to netýka, mlčia a zametajú, zametajú pod koberček. Aké je východisko? Východisko je v slušnosti, zodpovednosti a kultúre, ktorá sa musí vrátiť do všetkých sfér spoločenského života. Inak máme problém a ostane po nás spúšť. Musíme si uvedomiť, a brať na zodpovednosť každý sám seba, že to, čo my dnes sejeme, to budú naše deti žať!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári