PREŠOV. Vysoké školy na Slovensku sa hlásia k stanovisku Slovenskej rektorskej konferencie, ktoré vyzýva na dôkladne vyšetrenie prípadu zavraždeného novinára a jeho snúbenice a apeluje proti zasahovaniu do vyšetrovania.
Študentská rada vysokých škôl sa obrátila s prosbou na všetky verejné vysoké školy o udelenie rektorského, či dekanského voľna na piatok (9.3.2018).
Odôvodnili to tým, aby sa študenti mohli zúčastniť občianskeho pochodu „Za slušné Slovensko“, ktoré sa koná v mnohých mestách na Slovensku, ale aj v zahraničí.
K výzve sa pripojili aj viaceré vysoké školy po celom Slovensku, ich počet postupne narastá.
V Prešove sa hlásia k demokratickým hodnotám
Na východe Slovenska sa do výzvy zapojila aj akademická obec Prešovskej univerzity v Prešove.
Vo svojom stanovisku vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám, priateľom a kolegom novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, ktorí sa stali obeťami zločinu traumatizujúceho našu spoločnosť.
„Prešovská univerzita si ctí základné princípy a hodnoty demokracie, naďalej bude dbať na ich dodržiavanie a v ich duchu vychovávať svojich študentov. K týmto hodnotám patrí aj sloboda slova a sloboda prejavu,“ píše sa na oficiálnej stránke Prešovskej univerzity v Prešove.
Z toho dôvodu udelil rektor univerzity na piatok od 13. hodiny rektorské voľno.
Pripoja sa aj Košice
Podobne je to aj na košických univerzitách.
K výzve pripojila Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorá na podporu iniciatívy umiestni pred chodom do areálu univerzity horiacu sviečku.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach taktiež udeľuje voľno s cieľom umožniť študentom a zamestnancom školy slobodne vyjadriť svoj názor na požiadavky organizátorov občianskych zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko.
Obe univerzity udeľujú rektorské voľno od 13. hodiny.
K podpore demokratických princípov a slobode prejavu sa hlási aj Technická univerzita v Košiciach.
Dekani fakúlt udelili na piatok od 12. hodiny dekanské voľno.
Stanovisko Slovenskej rektorskej konferenciea
Stanovisko Slovenskej rektorskej konferencie k súčasnej spoločenskej situácii na Slovensku z mimoriadneho zasadnutia SRK 8. 3. 2018 na pôde Univerzity Komenského v Bratislave
Slovenská rektorská konferencia vyslovila hlboké znepokojenie a zdesenie nad tragickou smrťou dvoch mladých ľudí – novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a vyjadrila sústrasť rodinám a blízkym obetí. Verejne vyzýva príslušné štátne orgány, aby tento zločin dôkladne vyšetrili.
Slovenská rektorská konferencia apeluje proti akémukoľvek zasahovaniu do vyšetrovania.Slovenská rektorská konferencia vníma súčasnú traumatizáciu a eskaláciu napätia v celej slovenskej spoločnosti a odmieta akékoľvek extrémne prejavy a manipuláciu v spoločenskej, akademickej a politickej diskusii.
Je dôležité, aby štátni predstavitelia Slovenskej republiky v každej situácii uplatňovali demokratické princípy a naďalej chránili základné ľudské práva a slobody občanov.
Poslaním vysokých škôl je výchova v duchu hodnôt demokracie, humanizmu a tolerancie a vedenie študentov k tvorivému, kritickému a nezávislému mysleniu, zdravému sebavedomiu, k národnej hrdosti a občianskej zodpovednosti.
Vysoké školy stoja na pevných základoch hodnôt demokracie, humanizmu a tolerancie, akademických slobodách a akademických právach.
Preto si vyhradzujeme právo na slobodné vyjadrovanie a zverejňovanie svojich názorov a možnosť zapájať sa do verejnej diskusie o spoločenských a etických otázkach, ako aj podieľať sa na formovaní občianskej spoločnosti.
Každý člen akademickej obce má právo sa slobodne rozhodnúť a vyjadriť svoj názor.
S ohľadom na postavenie a budúcnosť Slovenska vyzývame všetkých politikov, médiá a členov akademickej obce, aby sme spoločne chránili hierarchiu hodnôt a uplatňovali princípy demokracie.
Bratislava 8. 3. 2018 Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD. prezident Slovenskej rektorskej konferencie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári