PREŠOV. Ambície a svoje priority v oblasti školstva predstavil nový vedúci odboru školstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Ján Furman, ktorý predtým pôsobil dvanásť rokov v metodicko-pedagogickom centre v Prešove ako učiteľ pre kontinuálne vzdelávanie.
Duálne vzdelávanie
Medzi svoje základné priority si okrem úspešného priebehu maturitných a prijímacích skúšok určil zintenzívniť oblasť duálneho vzdelávania.
V súčasnosti je do programu zapojených 7 stredných odborných škôl, kde sa vzdeláva spolu 83 žiakov.
„Oslovíme zamestnávateľov a budeme motivovať riaditeľov škôl, aby išli do duálneho vzdelávania a nastavili určité podmienky na to, aby bolo príťažlivé pre všetkých,“ povedal Furman.
Majú už rozpracovaných viacero zámerov a dôjsť má aj k navýšeniu počtu žiakov.
Vzniknúť majú nové odbory v Bardejove v oblasti kožiarskej výroby, v Prešove je to biochemik – výroba piva a sladu, či v Kežmarku odbor so zameraním na animovanú obrazovú a zvukovú tvorbu.
Kraj chce podporovať školy a zamestnávateľov najmä sprostredkovaním kontaktov.
„Vzdelávanie nie je len na teoretickej báze, ale práve duálne vzdelávanie je aj o tom, že žiaci prakticky realizujú veci, ktoré sa naučili v konkrétnom podniku na konkrétnom stroji. Prakticky prichádzajú pripravení do praxe,“ povedal Furman.
Školy sa budú špecializovať
Ako ďalšiu prioritu si vedúci odboru školstva určil optimalizáciu študijných odborov v rámci jednotlivých škôl, ale aj celkovú optimalizáciu škôl v kraji.
Zamerať sa majú na okresy, kde je vysoké percentuálne zastúpenie žiakov na gymnáziách. Aj v dôsledku toho dochádza k rušeniu študijných odborov na odborných školách.
„Je to prvý krok, keď selektujeme odbory a určite dôjde aj k špecifikácii jednotlivých škôl. Určite príde aj to, že školy, kde nebude záujem o študijné odbory, budú do budúcna zanikať,“ prezradil Furman.
Školy budú po novom niesť názvy s prívlastkami podľa nosných odborov – strojnícka, lesnícka, stavebná a podobne.
„V minulosti vznikali tzv. spojené školy, kde bola celá plejáda študijných odborov, ktoré neboli charakteristické pre konkrétnu školu. Vzhľadom na to, že sa škola chcela udržať na základe normatívneho financovania, získavala žiakov aj otváraním nových odborov. Preto by prívlastok mal vygenerovať učebné a študijné odbory pre špecializáciu škôl,“ povedal šéf krajského školstva.
Majerský chce kvalitné školy
„Nám ide o to, aby sme nemali veľa škôl a málo kvalitných, ale aby sme mali možno menej škôl, možno dôjde aj k zníženiu ich počtu, ale aby boli kvalitné,“ povedal predseda PSK Milan Majerský (KDH).
Dosiahnuť chcú najmä to, aby mal žiak jasnú a zreteľnú víziu, kde sa zamestná.
Podľa slov vedúceho odboru školstva by chceli posilniť a propagovať odbory ako murár, či tesár, o ktoré je nízky záujem.
„V súčasnosti študent, ktorý si uvedomí, že môže mať už o 5 rokov rovnaký alebo aj vyšší príjem ako lekár, nebude mať snahu ísť na gymnázium. Skúste dnes zohnať tesára, dobrého murára alebo obkladača či elektrikára. Je to nekonečné čakanie, telefonovanie a vybavovanie cez kamarátov,“ poznamenal Majerský.
Pripomenul, že teraz si takýto odborník môže zarobiť mesačne 2- až 3-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári