PREŠOV, KOŠICE. V Prešove sa uskutočnila prezentácia iniciatívy Reakcia, ktorá spojila umelcov z celého Slovenska i zo zahraničia.
Svojimi dielami vyjadrujú postoj k spoločenskej situácii po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
Od stredy si výstavu môžete pozrieť aj v Bardejove.
V Košiciach sa prezentácia uskutoční v piatok.
Umelci túžia po zmene
Iniciatíva vyše 230 umelcov sa pripojila k apolitickým protestom, ktoré „pripomínajú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a chápu ju ako zlomový bod našej krajiny“.
Rôzni výtvarníci, filmári, dizajnéri či fotografi vytvorili vizuálne reakcie, ktorými chcú prezentovať pocit solidarity, smútku, hnevu, túžby po zmene, ale aj vieru v demokraciu a spravodlivosť.
Spoločne sa vytvorila digitálna mozaika, ktorá bola prvýkrát prezentovaná 9. marca v Bratislave, a nasledovali výstavy aj v ďalších mestách.

V Prešove a Bardejove sa začala prezentácia diel umelcov v stredu večer, Košičanom sa predstavia už dnes v Tabačke.
Všetky výtvory sú sústredené aj na stránke www.reakciaumelcov.sk, kde sa ľudia môžu pridať k iniciatíve svojimi dielami. Tie neprechádzajú žiadnym kurátorským výberom.
Výstava ako pamiatka
Do výzvy sa zapojilo aj prešovské nezávislé kultúrne centrum Wave, ktoré zorganizovalo v stredu večer vernisáž.
„Reakcia znamená, že ani umelcom nie je jedno, čo sa deje v krajine. Táto iniciatíva je spoločnou reakciou nezávislých kultúrnych centier, kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií, občianskych kolektívov, komunít a jednotlivcov na vraždu novinára Jána Kuciaka a archeologičky Martiny Kušnírovej,“ povedala Nikola Straková, ktorá pôsobí v prešovskom nezávislom kultúrnom centre Wave.
Prešovčania si tak mohli pozrieť prezentáciu diel umelcov, ale aj krátke videoarty a príbehy.
V rámci vernisáže nemá ísť o priamy politický útok, ale o vyjadrenie nesúhlasu so situáciou na Slovensku.
„Výstava je tvorená jednak na pamiatku, aby sme si pripomenuli smrť dvoch mladých ľudí, ale zároveň chceme takto podporiť celú iniciatívu a konečne povedať, že niečo je tu zlé a je potrebné to zmeniť. Preto sa zapojili aj rôzne generácie ľudí, ktorí to vo svojich dielach poňali po svojom,“ povedala Straková.
Seman: To, čo sa deje, sa nám nepáči
Súčasťou večera bola aj výstava a vernisáž prác Vladimíra Semana, ktorý sa taktiež zapojil do výzvy umelcov. Prešovský výtvarník v nich transformuje známe symboly do novej podoby tak, aby vytvorili pohľad na udalosti posledných dní.
„Snažil som sa využívať klasické symboly, či už samotný štátny znak, národné farby, ale aj symboly ako pierko, hrob a holubicu (mier a sloboda). Kombinoval som ich tak, aby z toho bolo jasné, že sa udialo niečo zlé a že sa nám to, čo sa deje, nepáči. Skrze to sa štátny znak mení k tragickému, až k výsmešnému a už nemá tú vážnosť a hrdosť, akú predstavoval niekedy,“ vysvetlil Seman.
Do výzvy sa zapojil najmä preto, aby dal najavo, že nesúhlasí s tým, kam sa krajina uberá.
Celú spoločenskú situáciu a jej smerovanie vyjadril pomocou série počítačových grafík.
„Ja sa neviem až tak dobre vyjadrovať slovami, preto je pre mňa takáto forma istejšia,“ povedal Seman.
Výstava v Prešove potrvá približne do 28. marca.
Reakcie uvidia aj v Košiciach
Diela s názvom Reakcie si budú môcť Košičania pozrieť v piatok večer od 19. do 22. hod. na nádvorí Tabačky Kulturfabrik.
Príležitosť na vyjadrenie umeleckej obce zorganizovali ako apolitickú iniciatívu Košičanka Zuzana Pacáková, Andrej Kolenčík, Michaela Kučová, Juraj Ličko a Zuzana Jankovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári