Korzár logo Korzár Prešov
Štvrtok, 27. január, 2022 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Stĺp verejného osvetlenia dokáže počítať autá aj poslať SMS-ku

Prešovská firma O.S.V.O. comp osvetľuje celé Slovensko.

Večerný vysvietený Prešov.Večerný vysvietený Prešov. (Zdroj: eventguru)

Východ je liaheň šikovných ľudí a firiem, ktoré nám robia dobré meno na Slovensku.

Že sa dajú robiť veľké veci aj odtiaľto, toho dôkazom je aj prešovská firma O.S.V.O. comp.

Stála za osvetlením košickej Hlavnej ulice, vďaka nej tunelom Branisko prechádzame bezpečne, môžeme obdivovať krásy Bratislavského hradu alebo sa pohodlne dovolať, kam potrebujeme.

Viete, že dnes verejné osvetlenie dokáže porátať autá a samo sa zapnúť, ak sa zotmelo priskoro?

Kto ho zapína a vypína a prečo moderné svetlá žiaria pod nohy a nie na poschodia panelákov?

O tom všetkom porozprávali páni, ktorí si v každom meste ako prvé všimnú verejné osvetlenie.

Kým svieti, nikto ho nerieši, ale stačí jedna chyba a aj verejné osvetlenie dokáže rozprúdiť búrlivú debatu v meste. Pracovníci O.S.V.O. comp, a. s. Prešov, by o tom vedeli dlho rozprávať.

Starajú sa o osvetlenie v desiatkach miest a obcí na celom Slovensku, ale nielen o to.

Rukami im prešli plavebná komora v Gabčíkove, skokanský mostík na Štrbskom Plese či všetky tri letiská na Slovensku.

Títo páni majú na svedomí napríklad aj romantické hviezdne nebo na priľahlých uliciach centra mesta Prešov.

Ich prácu vidíte každý deň po zotmení, keď vám na cestu za rodinou svietia lampy. Stačí zodvihnúť oči k tmavému nebu.

Začínali v Ľuboticiach na dvore

Steve Jobs založil svoju firmu v garáži, prešovský O.S.V.O. comp zas vznikol na dvore rodinného domu v Ľuboticiach.

„Začínali sme u kolegovho dedka na dvore a v pivnici. Nič sme neprivatizovali, začali sme od nuly. Na začiatku stáli obrovský entuziazmus a chuť čosi dokázať,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti Peter Bindas

„Prvotná myšlienka bola osvetliť alebo zrekonštruovať osvetlenie v obciach. Pred dvadsiatimi šiestimi rokmi, keď firma vznikla, bol stav verejného osvetlenia nevyhovujúci. Kontaktovali sme samosprávy, navrhovali im riešenia, ktoré sme aj realizovali. Najviac ma teší, že s niektorými obcami spolupracujeme po celý čas, aj keď sa v nich už vedenie niekoľkokrát vymenilo.“

Traja elektrikári a jeden ekonóm

Firma vznikla v roku 1992 ako združenie dvoch osôb, už o rok neskôr do nej vstúpili ďalší dvaja spoločníci a vytvorili eseročku.

„Mali sme kde zaparkovať auto, vybavili sme si prvý telefón a fax. V roku 1994 nám už bol dvor na Domašskej ulici malý a postupne sa z firmy, kde všetci robili všetko, stala firma, kde každý zamestnanec mal svoju pozíciu s náplňou práce. Vtedy sme prišli do areálu na Strojníckej ulici v Prešove, v ktorom sídlime dodnes. V tom čase to bol štátny podnik Domáce potreby v likvidácii,“ dopĺňa Bindas, ktorý je pôvodne vyštudovaný poľnohospodársky inžinier.

„Všetci boli elektrikári a potrebovali dobrého ekonóma,“ dodáva s úsmevom.

Košická škola podnikania

„Každý jeden bol v niečom dobrý, až výnimočný, vďaka tomu sme nezostali len v rovine montérskej firmy, ale zákazníkom sme dokázali ponúknuť komplexné služby, od návrhu až po realizáciu.“

Dvadsaťšesť rokov fungujúca firma, úspešná na celom Slovensku, by si už pokojne mohla povedať, že je za vodou, Peter Bindas je však spoločne s kolegami stále nohami na zem. „Za vodou nie sme nikdy, stále nás o tom niečo presviedča.“

Prvá veľká škola podnikania prišla v roku 1995, keď O.S.V.O. comp získal zákazku na realizáciu osvetlenia košickej Hlavnej ulice pred príchodom pápeža Jána Pavla II.

„Bolo to pre nás mimoriadne zaujímavé, ale takmer nás naša prvá veľká zákazka stiahla pod vodu. Pred návštevou bolo treba robiť a po návšteve platiť. Mesto začalo veci reklamovať a my ako malá firma sme mali čo robiť, aby sme nezaplatené dodávky ustáli.“

Dobrá referencia ide pomaly, zlá bleskovo

Z dobrých aj zlých skúseností sa firma poučila a pochopila to najdôležitejšie, že dobre odvedená práca produkuje ďalšiu prácu.

„Tejto filozofie sa držíme dodnes. Zákazníkovi chceme dať najviac, čo vieme. Keď bude s našou prácou spokojný, dá o nás referenciu ďalej. Dobrá referencia ide veľmi pomaly a tá zlá bleskovo. To nás naučili prvé tri roky fungovania firmy. Vďaka Košiciam sme pochopili aj to, že musíme svoje snaženie rozložiť a nebyť odkázaní len na jedného zákazníka. Rozšírili sme svoje portfólio. Osvetlenie bolo základ, pridali sme výstavbu telekomunikačných stožiarov pre mobilných operátorov, venovali sme sa energetickým zákazkám pre Východoslovenskú energetiku a rozšírili obchodnú činnosť,“ vyratúva Bindas.

Poklad firmy? Zamestnanci

O.S.V.O. comp začínala ako firma so štyrmi zamestnancami, do roka boli šiesti a dnes ich je sedemdesiat.

„Celý príbeh tejto firmy nie je o vedení, ale o zamestnancoch. Je to naše najväčšie bohatstvo. Darmo, že nám na dvore parkuje štrnásť moderných plošín, keby ich nemal kto obsluhovať, môžeme sa na ne akurát pozerať. Nič by sme nedosiahli, keby sme tu takých skvelých ľudí nemali.“

O.S.V.O. comp má pracovníkov od Malaciek po Humenné. „Robili sme rekonštrukciu osvetlenia plavebnej komory Gabčíkovo. Keď stojíte na kraji tej nádrže, okolo vás sú dva metre betónu a pod vami prázdno, nie je vám všetko jedno,“ zhodujú sa chlapi.

Jedna z najnáročnejších úloh bola aj montáž telekomunikačných vysielačov.

„V náročnom teréne pomocou vrtuľníka sa stavali jednotlivé konštrukcie. Keď vidíte chlapov, ako visia nad voľnou hĺbkou, nie je to žiadna sranda.“

Svietia v každom kúte Slovenska

Ak je to potrebné, s robotou v teréne nemá problém ani vedenie firmy.

„Je to tak ešte od Košíc, kedy boli chlapi takí vyťažení, že sme cez víkendy nastupovali my,“ spomína výrobný riaditeľ Ján Lukáč.

Prácu O.S.V.O. comp vidieť v oboch mestách zapísaných v dedičstve UNESCO, v Bardejove aj Banskej Štiavnici, v Spišskej Sobote, tuneli Branisko, Poprade, ale aj na futbalových štadiónoch či v U. S. Steele.

Osvetľovali zlievarne VSS, skokanský mostík pred univerziádou a stále sa starajú aj o vianočné osvetlenie v niekoľkých mestách, o osvetlenie na sídliskách, cestných komunikáciách a námestiach.

„Neustále robíme na ďalších projektoch, uchádzame sa o zákazky, nemôžeme predsa zaspať.“

Inteligentné stĺpy

O.S.V.O. comp je priekopník na Slovensku vo využívaní moderných technológií.

„V roku 2013 sme v Senci urobili najväčšiu LED modernizáciu celej sústavy verejného osvetlenia na Slovensku. To bol veľký prelomový krok, dnes dokážeme mestám vďaka LED technológiám ušetriť nemalé financie,“ vysvetľuje Bindas.

Ruka v ruke s LED technológiami idú aj SMART technológie. Vďaka nim dokáže obyčajný stĺp verejného osvetlenia rátať autá alebo vyhodnocovať kvalitu ovzdušia.

„SMART technológie by mali ľuďom uľahčiť život a dodať im informácie, ktoré im uľahčia rozhodovanie. Môžeme monitorovať množstvo parametrov, ale ak ich nevieme reálne vyhodnotiť a na základe nich reagovať, sú zbytočné. A tak sme zostali len pri tých užitočných.“

Svietia, len keď je to potrebné

Prvé SMART technológie navrhli v O.S.V.O. comp v roku 2009.

„Vtedy sme povedali, že dokážeme regulovať intenzitu osvetlenia komunikácií v závislosti od ich využitia vodičmi. Napríklad po desiatej večer dochádza k poklesu počtu áut, vtedy vieme zísť s osvetlením o úroveň nižšie, ale stále dodržíme požiadavku rovnomernosti osvetlenia. To sme docielili tým, že sme na celom dotknutom úseku nainštalovali merače, ktoré zozbierané údaje presúvajú do rozvádzača a z rozvádzača do dispečingu. Keď nám zariadenie signalizuje, že klesá intenzita dopravy, môžeme prejsť do úsporného režimu a naopak,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ.

Za túto technológiu firma získala v roku 2010 ocenenie Greenlight Partner Award, ktoré udelilo Spojené výskumné centrum zriadené Európskou komisiou.

Zažína a zháša sa samo

Reálne sa s ním môžu stretnúť napríklad vodiči v Prešove.

Mesto vďaka SMART technológii ušetrí ročne minimálne 400 000 kilowatthodín ročne, dlhodobý priemer úspory sa pohybuje až na úrovni 600 000 kilowatthodín.

Inteligentné osvetlenie zvláda aj zažínanie a zhášanie podľa intenzity denného svetla.

Nemôže sa tak stať, že napríklad s prichádzajúcou jeseňou a skracovaním sa dní si o štvrtej popoludní nedovidíte na ulici pod nohy.

„Celý systém v Prešove je niekoľkostupňový. Každý rozvádzač má svoju riadiacu jednotku, ktorá má nastavený určitý algoritmus, ten funguje na princípe geografickej polohy. Nad týmto celým systémom je vybudovaná adaptívna regulácia, ktorá má dispečing a velín. Na tomto velíne je optické čidlo, fotosenzor, ktorý dokáže vyhodnocovať skutočnú intenzitu osvetlenia v danom dni a v danej hodine.“

Stĺpy posielajú esemesky

Optický snímač je nadradený všetkým rozvádzačom v danej skupine, ak on vyhodnotí, že svetelné pomery nie sú vyhovujúce, dá pokyn, aby sa verejné osvetlenie rozsvietilo, alebo ak

sa ráno skoro brieždi, zhaslo. Zapínanie lámp ako vo filme Obecná škola sa teda nekoná. Systém funguje úplne bez človeka. A je dokonca taký šikovný, že ak má nejaký problém, pošle esemesku.

„Vieme o čiernych odberoch, aj o nehodách. Ak napríklad auto narazí do stĺpa verejného osvetlenia a nastane tvrdý skrat, rozvádzač nám pošle správu o výpadku s presnou lokalitou. Nemusíme čakať, kým nám ľudia alebo policajti nahlásia tmavú lampu, vieme to okamžite,“ vysvetľuje riaditeľ.

Motivovaní vlastnými sľubmi

Lampa dokáže hlásiť aj to, že ju niekto neoprávnene otvoril, to sa stáva najmä pri čiernych odberoch.

„Napájali sa nám bilbordové spoločnosti, aj stánkari, ale všade, kde máme tieto SMART technológie, nás svietidlo upozorní, že bol na ňom vyšší odber.

Pošleme na miesto technika a ten už zistí, či sa niekto fyzicky napojil. Stáva sa nám to však už výnimočne.“

Hlavná motivácia firmy pre vybudovanie takéhoto systému bola pomoc samosprávam platiť menej.

„Pán Kopčák (bývalý primátor Prešova - pozn. red.) nám dal kedysi nôž na krk, že dobre, chlapi, robte, ale musíte dať krk na to, že budeme mať vami garantovanú maximálnu spotrebu. Všetko, čo by bolo nad túto spotrebu, by sme platili zo svojho. To bola pre nás tá najlepšia motivácia.“

Každý príbeh mesta je jedinečný. Každé mesto potrebuje niečo iné a O.S.V.O. comp im to dokáže zabezpečiť.

„V Senci sme riešili koncept osvetlenia. Momentálne splácajú modernizáciu z toho, čo ušetrili. Podobne to bolo v Hlohovci, kde sa dokázali dostať na tretinu spotreby. Nesľubujeme vzdušné zámky, ale reálne výsledky,“ hovorí výkonný riaditeľ Peter Bindas.

Bezpečné ledky

Rekonštrukcia osvetlenia okrem značnej a preukázateľnej úspory dokáže eliminovať aj to zlé, čo prekážalo na starých svietidlách.

„Kedysi sa svietilo fakľami, potom elektrickými lampami, v sedemdesiatych rokoch prišli vysokotlakové sodíkové výbojky, dnes žijeme v ére LED technológií, čo je svetlo emitujúca dióda, ktorá dokáže premeniť väčšiu časť energie na svetlo ako výbojka. To je ekonomické, ale môžeme sa na to pozrieť aj ekologicky. S ledkami dokážeme zabrániť svetelnému smogu. Ten je v moderných mestách nežiaduci. Svietime cielene, tam kde treba.“

Svetelný smog vzniká, ak verejné osvetlenie žiari aj smerom nahor, do vesmíru.

Romantika patrí do parku, nie na cestu

Osvetlenie je vysokoakcentačný prvok, dokáže do priestoru vniesť emóciu.

Teplé svetlo obľubujeme v parkoch alebo historickom centre, kde navodí pocit romantiky a miesto zútulní.

Na veľkej križovatke by však takéto osvetlenie bolo nežiaduce, v krajom prípade by mohlo ohroziť život vodičov aj chodcov.

„Ľudia vnímajú inú farbu osvetlenia, ale spravidla nevedia, prečo je to tak. Riešia len to, čo sa im páči a čo nie, ale na prvom mieste musí byť bezpečnosť. Aj preto si zakladáme na kvalitnom osvetlení priechodov pre chodcov. Zle osvetlený priechod je nebezpečnejší ako vôbec neosvetlený. Vodiči veľmi dobre vedia, ako sa im niekedy chodec zrazu zjaví pred autom. Toto sa dá vhodným osvetlením minimalizovať,“ vysvetľujú v O.S.V.O. compe.

„Svetlo je obrovský fenomén, dá sa ním veľa zvýrazniť a veľa skryť, emócia je však nadstavba, prvoradá je bezpečnosť.”

Profesionálne deformovaní

Každého človeka jeho práca skôr či neskôr nejako poznamená. Aj páni z prešovskej firmy sú už poznamenaní.

V každom cudzom meste alebo krajine ich hlavy automaticky smerujú dohora.

Za bieleho dňa obzerajú estetiku stĺpov verejného osvetlenia, po zotmení zas analyzujú svietivosť.

„Potenciálnu zákazku vidíme všade. Pokoj si nedáme ani na dovolenkách. Často chodievam za dcérou do Berlína, vždy sa vrátim s fotkami osvetlenia, ktoré potom ukazujem na poradách,“ priznáva sa riaditeľ spoločnosti.

Kolegovia s ním majú súcit, obvykle totiž robia to isté. „Zapôsobilo na nás napríklad Belgicko. Osvetlených je deväťdesiat percent krajiny, alebo Brusel, Frankfurt, Lyon, tam to majú pekné,“ hovorí výrobný riaditeľ Ján Lukáč.

Ocenenia ich zaväzujú

Chýr o šikovnej firme nezostáva len na Slovensku. Začiatkom marca si firma na pôde holandského veľvyslanectva prevzala ocenenie od spoločnosti Philips.

O.S.V.O. comp bola vyhodnotená ako najrýchlejšie rastúca Smart Lighting spoločnosť v regióne strednej a východnej Európy za rok 2017.

Nie je to pritom prvé podobné ocenenie. Na stene zasadačky ich visí ďalšia desiatka.

„Najprv som tomu nechcel veriť. My nepracujeme pre takéto ocenenia, ale pre zákazníkov. Život nás naučil veľkej pokore. Pracujeme ďalej, s ocenením alebo bez neho. S ním je to dokonca o niečo ťažšie, okamžite vás to zaväzuje stále sa zlepšovať,“ uzatvára výkonný riaditeľ spoločnosti O.S.V.O. comp, a. s., Prešov.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 2. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 3. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 9. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 10. Mecom ide na zelenú
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 3. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 6. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 7. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 8. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 9. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 10. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 7 680
 2. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 622
 3. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 3 904
 4. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 584
 5. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 266
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 2 789
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 2 628
 8. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 2 613
 9. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať 2 264
 10. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 256

Blogy SME

 1. Jozo Peric: Aj keď segment výletných lodí v pandémii mimoriadne utrpel, trhy mu stále veria
 2. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 4-6/12) - 7. časť
 3. Marian Vojtko: Prečo nemôžu ísť dnu ???
 4. Jan Pražák: Jak drsňák s Ferdou vychovávali malý děcko
 5. Miroslav Babič: Bratislavské opendata - zúfalá realizácia dobrého nápadu
 6. Ľubomír Maretta: Pár
 7. Lubomir Zahora: O čo ide na Ukrajine- švajčiarsky novinár
 8. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 621
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 10 226
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 048
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 491
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 744
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 060
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 958
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 130
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie detí proti covidu.

Od marca nebude staré očkovanie deťom uznávať ani Slovensko.


13 h
Umelecké vyobrazenie možnej podoby objektu, ktorý vedci objavili.

Objekt je 4000 svetelných rokov od Zeme.


17 h

Známy slovenský komik mal včera na proteste Smeru svoje prvé vystúpenie po dlhej dobe.


Skúška predstavenia

Pre menej ľudí hrajú divadlá lacnejšie predstavenia.


16 h

Blogy SME

 1. Jozo Peric: Aj keď segment výletných lodí v pandémii mimoriadne utrpel, trhy mu stále veria
 2. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 4-6/12) - 7. časť
 3. Marian Vojtko: Prečo nemôžu ísť dnu ???
 4. Jan Pražák: Jak drsňák s Ferdou vychovávali malý děcko
 5. Miroslav Babič: Bratislavské opendata - zúfalá realizácia dobrého nápadu
 6. Ľubomír Maretta: Pár
 7. Lubomir Zahora: O čo ide na Ukrajine- švajčiarsky novinár
 8. Miroslav Lukáč: Atómové kočíky, nukleárne maminky, geniálne miminka. Úvaha.
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 12 621
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 10 226
 3. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 6 048
 4. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 491
 5. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 744
 6. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 060
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 958
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 3 130
 1. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 2. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 5. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 6. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 7. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu