PREŠOV. Je už na svete. Mesto Prešov v týchto dňoch dostalo krásny darček - novú knihu o svojej histórii pod názvom Dejiny Prešova I.
Titul mapuje dejinný vývoj metropoly Šariša od praveku po rok 1790.
Autorom knihy historik a rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya spolu s kolektívom autorov.
Nájde si v nej niečo každý
Knihu do života slávnostne uviedli v Caraffovej väznici, tiež jednom z historicky významných miest v Prešove.
Primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH) netajila svoju radosť: "Ťažko je zhrnúť jednou vetou svoje pocity, ale posledné dejiny Prešova boli spracované v 1965, teda viac ako 50 rokov nás od nich delí.
Som veľmi rada, že sa podarilo spracovať unikátnu publikáciu, tiež veľmi veľkú, lebo 590 strán dá naozaj zabrať. Ale myslím si, že každý záujemca o históriu si tam nájde to svoje."
Podľa rektora Prešovskej univerzity a autora publikácie Petra Kónyu si tu nepochybne prídu na svoje aj študenti.
"Táto monografia je určená i študentom univerzity, a to hlavne v odboroch ako je história, učiteľstvo dejepisu, archivníctvo. Avšak, myslím si, že aj študenti ďalších študijných programov si nielen so záujmom prečítajú Dejiny Prešova, ale si v nich nájdu aj to, čo budú potrebovať pre svoje štúdium."
Manželka vie najlepšie, čo to stálo
Peter Kónya je historik celou svojou dušou, rovnako aj hrdý Prešovčan.
Tieto dve skutočnosti zhmotnil práve v novej publikácii.
Nie je v tejto oblasti nováčikom, štúdiom a výskumom prešovských dejín sa zaoberá už vyše 30 rokov, ešte od vysokoškolských čias, keď sa im venoval vo svojich odborných činnostiach.
"Toto je jedno také dosiahnutie istej méty vo svojom odbore ako historika, ale teším sa z nej aj ako Prešovčan, ktorému záleží na tom, aby mali Prešovčania čím bohatšie informácie a potom aj vedomosti z dejín svojho mesta, ktoré, verím, budú mať ešte viac radi ako majú," zaželal si Kónya.
A ako s úsmevom dodal, len jeho manželka najlepšie vie, koľko času a prebdených nocí ho kniha stála.

Pohľad do minulosti
Prvý diel Dejín Prešova mapuje obdobie od praveku do roku 1790.
Tento rok nie je náhodným, ako Kónya vysvetlil, ide o rok, ktorý je "tradičným koncom raného novoveku v uhorských podmienkach, kam teda aj Prešov patril počas svojej stáročnej histórie. Je koncom obdobia osvietenského absolutizmu, teda uzatvára jednu významnú epochu v dejinách jednej celej habsburskej monarchie."
Hĺbkovo sa pozerá na dejinné udalosti, v roku 1711 bol napríklad Prešov v čiernom období svojich dejín, bol vyľudnený, zničený a trvalo mu do konca 18. storočia, kým sa pozbieral.
Prešov ako výkladná skriňa rozkvetu

Do roku 1790 to boli pre Prešov bohaté dejiny. Hlavne 17. storočie je pre mesto významné.
"Prešov bol od polovice 16. storočia až do roka 1711 ekonomickým spoločenským politickým lídrom celého horného Uhorska. Je to severovýchod krajiny, nie dnešné Slovensko. Prešov bol najvyspelejšie mesto ekonomicky, celé desaťročia bol väčší ako Košice. Už nikdy potom však nedosiahol Prešov takú slávu a takú ekonomickú prosperitu ako v 17. storočí," opísal Kónya.
K tomuto významnému mesta sa však viažu i menej príjemné dejinné udalosti - napríklad protihabsburské povstania či Prešovský krvavý súd známy ako Prešovské jatky.
Široké spektrum poznatkov
Kniha má celkovo 590 strán, rozčlenená je do 5 kapitol a podieľalo sa na nej 7 autorov.
Autori sa v nej venujú analýze prírodnej štruktúry krajiny, osídleniu územia Prešova v praveku a včasnom stredoveku, Prešovu od stredoveku do konca 16, storočia, Prešovu v 17. storočí, zahŕňa obdobie rokov 1604 - 1711 i Prešovu v krátkom 18. storočí - 1711 - 1790.
"Málokto si vie predstaviť, koľko úsilia a času musí takémuto dielu historik venovať, koľko znalostí odborných i jazykových mať, nie je to práca na 8 hodín denne," vysvetlila historička Monika Bizoňová.
Má svoju váhu. Aj historickú

Vydanie tejto knihy patrí k významným míľnikom mesta.
"Málo slovenských miest má takú bohatú históriu a dnes aj takú bohatú monografiu dejín mesta. Posledná monografia dejín Prešova bola v roku 1965 a vzhľadom na danú dobu a udalosti nebolo možné sa zaoberať viacerými témami a otázkami dejín," uviedla Monika Bizoňová, ktorá vyzvala k tomu, aby sme si knihy vážili.
Sama si túto knihu veľmi váži. A to dokonca aj doslova. "Má presne 1751 gramov," povedala s úsmevom o svojom poznatku.
Novú knihu "krstili" symbolicky autor Kónya a primátorka Turčanová posypaním červeno-bielou prešovskou soľou, teda vo farbách mesta.
A ako vtipne poznamenala a zapriala primátorka, dúfa, že ďalší diel sa podarí vydať ešte v tomto storočí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári