Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Prešov sa s Pohárom EHF rozlúči v Minsku

Pred hádzanármi Tatrana Prešov je posledný zápas v A skupine Pohára EHF.

Ilustračné.Ilustračné. (Zdroj: archív)

PREŠOV. Pred hádzanármi Tatrana Prešov je posledný zápas v A skupine Pohára EHF.

Odohrajú ho v sobotu v Bielorusku s SKA Minsk. O postupovú šancu do štvrťfinále druhej najvýznamnejšej európskej súťaže hádzanárov už obaja súperi prišli.

V hre je však stále za určitých okolností obsadenie konečného druhého miesta v skupine.

Obranný experiment neuspel

Slovenský šampión pred štvrtkovým odchodom do Bieloruska odohral doma zápas Slovnaft Handball Extraligy s HK Agro Topoľčany. Ten mal zároveň poslúžiť Tatranu v niečom aj ako príprava na posledné vystúpenie v Pohári EHF v Minsku.

Prešovčania ho podľa očakávania vyhrali a upevnili si svoje postavenie na špici tabuľky, ale hŕstku divákov v úvode prekvapili.

Domáce mužstvo totiž vyrukovalo na súpera obranným systémom tri–tri, no viac-menej to bola od polovice „osobka“. Tento experiment sa ale nevydaril.

Prečítajte si tiež: Hrstka: Boli sme lepší od začiatku Čítajte

S výnimkou nešetrných zákrokov prezentujúceho sa a vyčnievajúceho Ivanova Topoľčany disponujú prevažne hráčmi nižších postáv (vynímajúc z toho, samozrejme, vysokého brankára Meluša), zato ale rýchlymi a pohyblivými.

Nuž a práve týmito vlastnosťami prechádzali fyzicky podstatne lepšie stavanou obranou Prešovčanov, úspešne zakončovali a po štvrťhodine hrali v THA nerozhodne 9:9.

Tréner Prešova potom od takejto taktiky upustil a Tatran sa postupne zdvihol. Súpera síce gólovo nerozdrvil, ale úlohu favorita si s prehľadom postrážil.

Lukášovi Urbanovi to zase sypalo

„Samozrejme, niečo sme v zápase s Topoľčanmi hodlali namodelovať na Pohár EHF. V obrane to mala byť aj 'jedna-päťka'. Tréner Goluža však nakoniec tesne pred stretnutím prišiel s tým, že desať úvodných minút s HK Agro si vyskúšame obranu 3–3, s takou, povedal by som, 'poloosobkou', ozrejmil nám pre divákov v THA prekvapivý taktický ťah autor siedmich prešovských gólov Lukáš Urban.

Na margo extraligového duelu dodal:

„Potom sme ale prešli na osvedčené dva obranné systémy, ktoré by sme mali uplatňovať aj proti SKA Minsk. Škoda len, že do zápasového diania nemohli zasiahnuť pre menšie zdravotné ťažkosti Ante Babič a Bruno Butrac. V Bielorusku by však obaja mali byť už stopercentne v poriadku.“

Lukáš Urban patril aj v ostatných stretnutiach k najdôležitejším hráčom Tatrana Prešov. Sedem gólov strelil v Pohári EHF dánskemu Silkeborgu a rovnakým počtom zaťažil aj konto topoľčianskych gólmanov.

Bodaj by mu to aspoň takto sypalo aj dnes v Minsku.

„Naši fanúšikovia sa iste pamätajú na náš zápas s SKA Minsk v THA. Výhru sme mali v ňom na dosah. Desať minút pred koncom sme viedli o štyri góly, ale nakoniec sme o víťaz-stvo prišli po vyrovnávajúcom góle hostí na 25:25 štyri sekundy pred koncom,“ zalovil v pamäti Urban.

„Preto si aj pred odvetou v Bielorusku myslím, že máme na to, aby sme SKA zdolali. Motivácia nám nechýba, v hre je stále možnosť skončiť v konečnej tabuľke A skupiny na druhom mieste. Dúfam, že všetci v mužstve budeme zdraví a vyhrať tam sa nám podarí.“