PREŠOV. Prešovská radnica vyhlásila výzvu na predkladanie návrhov na zápis do evidencie pamätihodností mesta. Termín na predkladanie stanovila do 31. mája.
Návrhy je potrebné adresovať na Mestský úrad (MsÚ) v Prešove, odbor školstva, kultúry a cestovného ruchu.
Tlačový referent mesta Milan Grejták informoval, že pamätihodnosť mesta (obce) je súčasť kultúrneho dedičstva, ktorá nie je zapísaná v ústrednom zozname pamiatkového fondu ako národná kultúrna pamiatka, ale je pre dané mesto charakteristická, ojedinelá a jedinečná.
Prešov vedie vo svojej evidencii pamätihodnosti od roku 2009 a v súčasnosti je v nej zapísaných 46 pamiatok, ktoré sú prístupné na webe mesta.
Tri kategórie
Prešov eviduje pamätihodnosti v troch kategóriách a podľa toho je potrebné navrhovať aj ďalšie.
Do prvej patria hnuteľné a nehnuteľné pamätihodnosti. Sú to objekty miestneho významu, ktoré majú historickú, spoločenskú, krajinnú, urbanistickú, architektonickú, vedeckú, technickú, výtvarnú alebo umelecko-remeselnú hodnotu.
Ide o pomníky, rodné domy, pôsobiská miestnych významných osobností, sochy patróna mesta, cechové predmety a predmety významných spolkov. Patria sem aj kronika mesta, športové a iné trofeje minimálne s celoslovenským významom.
Ďalšiu skupinu tvoria kombinované diela prírody a človeka ako pútnické miesta, ktoré sa viažu na historickú udalosť a osobnosť, pramene s liečivou vodou, udržiavané besiedky v lesoch, iné prírodné výtvory, ktorých okolie bolo upravované človekom.
Do tretej kategórie patria nehmotné pamätihodnosti. Ide o pamätné dni mesta, historické udalosti, ako významné stretnutia, návštevy významných osôb, postavenie významných budov, pôvodné názvy ulíc, zemepisné a katastrálne pomenovania, ktoré sa viažu k histórii a osobnostiam mesta.
Čo má obsahovať návrh
Grejták doplnil, že návrhy na zápis do evidencie pamätihodností môžu podávať fyzické a právnické osoby.
V návrhu nesmie chýbať stručný popis objektu, predmetu, udalosti. Ďalej lokalizácia, pričom pamiatka sa musí týkať katastrálneho územia Prešova.
Navrhovateľ by mal udať čo najpresnejšie miesto, kde sa objekt nachádza, v prípade nehnuteľnosti budú nápomocné aj parcelné vymedzenie, mapový podklad, fotografia alebo iná grafická dokumentácia.
Návrhy sa nepodávajú anonymne, musia tam figurovať meno, adresa a telefónne číslo navrhovateľa.
Treba ich poslať na MsÚ, Jarková 26, oddelenie kultúry a cestovného ruchu, a obálku označiť slovom "pamätihodnosti", alebo na e-mailovú adresu katarina.olejarova@presov.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári