ČERGOV. V novembri minulého roka rozvírila verejnosť informácia o zastavení ťažby v neďalekých lesoch.
Prispeli k tomu aktivity Lesoochranárskeho združenia VLK, ktoré sa angažovalo v stopnutí ťažby v rámci pohoria Čergov nad obcou Olejníkov.
Lesy SR a ochranári sa tak dostali do konfliktu. Ťažba bola zastavená, odvtedy prešli viac ako štyri mesiace.
Trestné oznámenia? Neopodstatnené
Zisťovali sme, aký je aktuálny stav v danej lokalite, ako sa veci od toho času vyvinuli.
„Minuloročná téma ťažby v okolí pohoria Čergov sa týkala len jedného sporného porastu (dielec 398) v oblasti prameňa riečky Ľutinka. LOZ VLK podalo začiatkom decembra minulého roku trestné oznámenie a podnet na Inšpekciu životného prostredia. V oboch prípadoch bolo rozhodnuté o neopodstatnenosti týchto tvrdení,“ informoval Radko Srnka, hovorca Lesov Slovenskej republiky, š. p.
To však nie je jediná vec, čo sa Lesov týka.
„Aktuálne ešte čakáme na rozhodnutie polície vo veci rozšíreného trestného oznámenia na údajný prečin spred niekoľkých rokov. Lesy SR za účelom zachovania objektívnosti pozastavili ťažbu už v decembri minulého roku a aktuálne čakajú na záverečné výsledky šetrení,“ konštatoval Srnka pred pár dňami.
Pripomienkovať môžu aj ďalší
Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik, odštepný závod Prešov, obhospodarujú v pohorí Čergov približne jednu tretinu porastovej plochy.
Okrem nich teda lesné porasty v danej oblasti obhospodarujú aj iné neštátne subjekty.
„Všetky vykonávané opatrenia v pohorí Čergov sú realizované na základe platných Plánov starostlivosti o lesy. Pri schvaľovaní aktuálne platných Plánov starostlivosti o lesy sa k návrhom mali právo vyjadriť všetky dotknuté organizácie a inštitúcie, vrátane LOZ VLK. Samotná obnova sporných lesných porastov bola naplánovaná jemnejším spôsobom v dobe vegetačného pokoja v súlade s požiadavkami ochrany prírody. Cieľ týchto opatrení bol v priebehu niekoľkých desaťročí postupne prerieďovať materský porast výberom jednotlivých stromov,“ vysvetlil Srnka.
Aj to by vytvorilo vhodné podmienky pre vznik nasledujúceho podrastu, čím by sa zamedzilo vzniku holín a bola by zabezpečená nepretržitá ochrana pôdy.
Ochranári apelovali aj tým, že masívna ťažba môže zničiť prirodzené prostredie pre vzácne vtáctvo.
„Na celej ploche bolo zároveň plánované ponechať vhodné stromy, ktoré by poslúžili na hniezdenie vzácnych druhov,“ dodal Srnka.
Článok vyšiel v týždenníku MY Prešovské noviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári