MOKROLUH/BARDEJOV. Mokré lúky. Niekedy vyhlásená vozáreň a koniareň. Dnes priemyselná zóna, tri cirkvi aj Číňania.
„Naša vízia s pomaly napĺňa už dnes. Chceme byť viac prímestskou časťou s modernou infraštruktúrou a kvalitnou občianskou vybavenosťou. Predurčuje nás k tomu hlavne dobrá poloha. Prakticky už nie sme štandardná obec, ale bezmála prímestská časť Bardejova,“ hovorí starosta Mokroluhu Marián Beňa (41), ktorý vedie obec prvé volebné obdobie.
Mokurlang
O obci sa píše už v roku 1277 ako o Mokurlangu, neskôr ako Saarpotoku, Mokroluchu, Mokroluky, až Mokroluhu. Po maďarsky nazývali obec Sárpatak, alebo aj Tapolysárpatak. V roku 1355 patrila aj s mlynom panstvu Makovica. V polovici 15. storočia sa stala poddanskou obcou mesta Bardejov.
Nešťastným bol pre obec rok 1723, keď celá vyhorela, no už v roku 1787 mala znova 52 domov a 412 obyvateľov, o polstoročie neskôr 70 domov a 534 obyvateľov.
Obyvateľstvo zväčša chovalo dobytok. Mokrolužania zhotovovali aj drevené šindle, kolovrátky a drevené náradie. V polovici 19. storočia zasiahla obec silná vlna vysťahovalectva.
Aj v 20. storočí pracovala väčšina obyvateľov v poľnohospodárstve, časť potom v priemyselných podnikoch v Bardejove. Minulý rok oslávila obec 740 rokov prvej písomnej zmienky.
Dobrá partia
„Za môjho starostovania sme pomohli v obci založiť Jednotu dôchodcov Slovenska, urobili sme pre nich miestnosť, aby sa mali kde stretávať. Zrekonštruovali sme aj základnú školu a škôlku. Momentálne máme v škole 15 žiakov v jednej dvojtriedke, 20 detí v materskej škole. Opravili sme aj priestory obecného úradu. Všetko z vlastných peňazí,“ hovorí Marián Beňa.
„V prvom programovacom období sa nám podarilo z eurofondov za 100-tisíc eur zrealizovať aj nové verejné osvetlenie. Ešte v roku 2007 sa v obci urobila cesta a protihlukové steny. Takže bezpečnosť v obci je dnes už na úplne inej úrovni. Opravili sme aj ostatné cesty v obci.“
Obec má dvoch kmeňových zamestnancov a piatich ľudí na menších úväzkoch. V Mokroluhu je sedem poslancov. „Je to partia, ktorá robí a tvorí,“ hovorí o poslancoch starosta. Na úrade má stálu kanceláriu aj Miestna akčná skupina Horná Topľa.
Bývanie
„Chýba nám ešte moderný dom smútku a zápasíme aj s nedostatkom pozemkov pre mladé rodiny, ktoré by tu chceli bývať. Máme dobrú polohu, pripojenie na mesto aj infraštruktúru, no nemáme stavebné parcely, vysvetľuje starosta.
„Naštartovali sme jeden program pozemkových úprav, aby súkromné parcely boli dosť veľké a technicky obchodovateľné. Začali sme vysporiadavať aj pozemok v obci, kde by sme v januári chceli začať pracovať na výstavbe bytovky,“ dodáva Beňa.
Popri obchvate ide z Mokroluhu bývalá obslužná komunikácia, cesta, ktorá je už teraz vo veľkom využívaná cyklistami a korčuliarmi, bohužiaľ pod mostom pri starej hati, chýba asi tridsaťmetrové prepojenie, ktoré by prepojilo cestu so Štefánikovou ulicou, čím by sa okruh s mestom kompletne prepojil. Starosta dúfa, že sa čoskoro nájde spôsob, ako to zrealizovať.
Číňania aj priemysel
Obec má dnes 772 obyvateľov a máme tu aj desať Číňanov. Pred desiatimi rokmi tu kúpili tu nehnuteľnosť a opravili ju.
„To sú tí, ktorí majú v Bardejove rôzne obchodíky alebo tí, ktorí pracujú vo Flameshoes v Kružlove. A môžem povedať, že sú to veľmi slušní ľudia,“ komentuje obyvateľov z Ríše stredu starosta.
„Áno, chystám sa kandidovať aj v týchto voľbách, pretože by som rád pokračoval v tom, čo sa začalo a rozbehlo a aby to fungovalo ďalej. No určite sa objavia aj iní kandidáti, v Mokroluhu bolo stále vo voľbách viac kandidátov.“
V areáli a na pozemkoch bývalého poľnohospodárskeho družstva na začiatku obce smerom z Bardejova, je malá priemyselná zóna, kde funguje autoservis, pneuservis, klampiari, stolárske dielne či stavebniny.
Tri cirkvi
„Chvalabohu v obci nemáme futbal, pretože keď počúvam iných kolegov – starostov, koľko peňazí do futbalu dávajú a ako problematicky to funguje, naozaj hovorím chvalabohu. Obec si jednoducho takéto veci môže dovoliť, len keď na to naozaj má financie. Máme tu dobrovoľných hasičov, ktorí aktívne súťažia, spomínal som aj Jednotu dôchodcov. Stále veľa ľudí z obce, a to je problém všetkých obci v okrese, pracuje v zahraničí. Špecifikum Mokroluhu je, že tu máme tri cirkvi – rímskokatolícku, evanjelickú a cirkev bratskú."
Mokroluh bol známy svojou „vozárňou“ a „koniarňou“. Ako na frekventovanej zastávke, sa tu ešte v nedávnej minulosti zastavovali koče, vozy, furmani a rôzny obchodníci, na svojich cestách na sever a západ. Napojili, obriadili a vymenili kone a pokračovali ďalej.
Obec si charakter dôležitého tranzitu zachovala aj dnes. Každý deň tadeto prejdú stovky áut.
Článok vyšiel v týždenníku MY bardejovské noviny č.15/2018. V predaji od utorka 17. 4. do pondelka 23. 4.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári