SVIDNÍK. Do kampane Noc múzeí a galérií sa zapája aj Vojenské historické múzeum, ktoré 19. mája ponúka návštevníkom prehliadku Centrálnej expozície vo Svidníku a exponátov umiestnených v Parku bojovej techniky a tiež výstup na Vyhliadkovú vežu na Dukle.
Program sa začína o 16. h a potrvá do polnoci.
Na parkovisku pri pamätníku Míľnik na Dukle pripravia príslušníci 2. mechanizovanej brigády v Prešove statické ukážky kolesovej a pásovej techniky a predvedú boj z blízka a dynamické ukážky s použitím cvičnej munície.
Na rovnakom mieste si návštevníci budú môcť pozrieť tiež prácu psovodov z Vojenskej polície Prešov.
Svidnícki hasiči prídu na služobných vozidlách a ukážu spôsob záchrany.
Ukážky bojov aj zbraní
Do programu prispeje aj Klub vojenskej histórie (KVH) a strelecký klub Hodošík, ako aj KVH Krasnogvardejci z Košíc.
Pripravia prezentáciu dobových ručných poľných zbraní a ukážky bojov.
Večerný program bude o spomínaní na útrapy vojny.
Organizátori zapália Vatru víťazstva na počesť obetí druhej svetovej vojny.
Pri pamätníku 1. česko-slovenského armádneho zboru pripravujú pálenie gréckych ohňov.
Fakty
Svidnícke múzejné oddelenie sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas prvej svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia druhej svetovej vojny s dôrazom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944-1945.
Centrálna expozícia má názov Vojenské dejiny Slovenska v rokoch 1914-1945, je obsahovo rozčlenená na tri tematické celky, čomu zodpovedá aj rozmiestnenie informačných panelov a trojrozmerných zbierkových predmetov.
Prvá časť výstavy je venovaná obdobiu pred vypuknutím a počas prvej svetovej vojny.
Jadrom druhého tematického celku sú trojrozmerné zbierkové predmety a dobové písomností, fotografie, grafické ilustrácie a chronologické prehľady, ktoré dokumentujú historické udalosti začínajúce obsadzovaním územia Slovenska po vzniku ČSR v rokoch 1918-1919 a končiace udalosťami, ktoré súviseli s jej rozpadom.
Tretí celok expozície je obsahovo zameraný na vojenské dejiny Slovenska v období druhej svetovej vojny.
V kontexte vojensko-historických súvislostí približuje históriu Slovenska v rokoch 1939-1945.
Najväčší dôraz sa kladie na objasnenie predpokladov, priebehu a výsledkov Karpatsko-duklianskej operácie a na oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944-1945.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári