PREŠOV. Prešovská univerzita v Prešove (PU) dnes slávnostne uviedla do prevádzky novú modernú budovu Unipolab so špičkovou prístrojovou a laboratórnou technikou. Investícia presiahla štyri milióny eur.
Budova Unipolab bude slúžiť prevažne na výskum v oblasti prírodných vied. Do projektu sú zapojené viaceré katedry univerzity.
Ako uviedol rektor PU Peter Kónya, myšlienka tkvie v integrovaní odborov prírodovedného výskumu a hlavne vytvorenia bázy pre ich využitie v praxi.
„Centrum je zamerané na rozvoj fyziky a ďalších podobných odborov, ich aplikáciu a inovácie, ako tomu napovedá aj názov novozriadenej jednotky Centrum pre aplikovaný výskum a inovácie,“ dodal Kónya.
Miesto pre špičkovú vedu
Ako dodal dekan Fakulty humanitných a prírodných vied PU René Matlovič, nová infraštruktúra výrazne posilňuje konkurencieschopnosť univerzity v oblasti výskumu a transferu inovácií do praxe.
„Nové vybavenie nám v tom pomôže, lebo vytvára podmienky na produkciu špičkových vedeckých výsledkov,“ konštatoval Matlovič.
Úžitková plocha vedeckovýskumných priestorov je 834 m², v budove je sedem laboratórií a s tým súvisiace miestnosti ako váhovňa, prípravovňa, kancelárie, technické miestnosti.
Dohromady ide o 24 miestností. V rámci projektu bolo vybudovaných aj 10 nových parkovacích miest.
Štyri milióny z eurofondov
Univerzita projekt realizuje v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach a Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Spoločná príprava projektu, rozdeleného na dve etapy, sa začala v roku 2012. Prvú etapu zavŕšili v roku 2015, druhá končí v polovici tohto roka.
Na projekt boli pre Prešovskú univerzitu z eurofondov schválené viac ako štyri milióny eur.
„Finančné prostriedky boli proporčne rozdelené medzi výstavbu nových výskumných priestorov Unipolab v hodnote približne 1,9 milióna eur a obstarávanie špičkovej prístrojovej a laboratórnej techniky. V menšej miere tiež na zabezpečenie výskumných, prevádzkových a administratívnych aktivít projektu,“ vysvetlil prorektor PU pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality Peter Adamišin.
Dodal, že projekt je financovaný zo štrukturálnych fondov s päťpercentným podielom univerzity, pričom vo väčšej miere spolufinancovala stavebnú časť objektu.
Moderná technika
Nové výskumné priestory sú vybavené modernou technikou v celkovej hodnote takmer dva milióny eur.
Z prístrojovej a laboratórnej techniky má z finančného hľadiska najväčšiu hodnotu plne automatizované experimentálne zariadenie Dynacool, umožňujúce dosiahnutie nízkych teplôt až do 2 kelvinov (-265 °C) a magnetických polí do 9 tesla, ktoré na svoj chod nepotrebuje dopĺňanie kryogénnych kvapalín na chladenie.
„Prístroj zabezpečuje merania tepelnej kapacity, transportu elektrického náboja, ako aj transportu tepla. Pomocou neho je možné taktiež určovať magnetické vlastnosti materiálov, čo poskytuje pedagógom i študentom možnosť využiť najmodernejšie metódy a vedecké poznatky priamo pri výučbe,“ objasnil vedúci Centra aplikovaného výskumu a inovácií PU Marián Reiffers.
Ako dodal, zariadenie v hodnote zhruba 540-tisíc eur je takmer nepretržite využívané, vzhľadom na to, že je možné ovládať ho aj na diaľku.
Z doterajších najznámejších úspechov v oblasti vedy a výskumu na PU možno spomenúť vyšľachtenie nového druhu mäty piepornej Kristínka s vysokým obsahom mentolu, ale tiež priznanie patentu za vypracovanie unikátnej technológie izolácie prírodných látok z plodov liečivých rastlín a zaznamenanie nového invázneho škodcu, napádajúceho nezrelé ovocie, muchy Drosophila suzukii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári