Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV, POPRAD. Krajský súd v Prešove na základe odvolaní prokurátora, ale aj obžalovaného, v stredu posudzoval prípad Jozefa Andreja, otca, ktorý sa 24 rokov staral o zdravotne postihnutého syna.
Jeho syn bol imobilný a trpel detskou mozgovou obrnou.
Dominik bol odkázaný len na pomoc iných, jeho zdravotný stav si vyžadoval nepretržitú starostlivosť.

Neustále mu museli odsávať hlieny a sliny. Tento úkon museli rodičia vykonávať v noci aj desaťkrát, cez deň aj častejšie.
O syna sa otec staral spolu s manželkou.
V osudný deň však pri ňom ostal sám, keďže manželka bola na psychiatrickom liečení.
Zbadal, že jeho syn sa dusí a začal ho oživovať. Napokon, ako priznal aj pred súdom, prístroj odpojil.
Odôvodňoval to tým, že chcel Dominika polohovať, aby ho zachránil.
Pôvodne mu za tento čin hrozilo 25 rokov vo väzení za vraždu.
Súd ho napokon uznal vinným, avšak nie z trestného činu vraždy. Skutok prekvalifikoval na prečin usmrtenia.
Trest mu bol vymeraný vo výške osem mesiacov a dvadsaťdva dní, ktoré si už odsedel vo väzbe.
Prípad riešil krajský súd
Krajský súd v Prešove v stredu rozhodoval o odvolaní prokurátora aj obžalovaného.
Na súde bol aj súdny znalec, ktorý vypracoval znalecký posudok a zodpovedal doplňujúce otázky senátu.

Krajský súd po posúdení všetkých dôkazov zrušil rozhodnutie Okresného súdu Prešov pre nesúlad záverov s právnou kvalifikáciou skutku.
Odchýlkou od hodnotenia okresného súdu bolo, že nebohý Dominik Andrej sa dostal do komatózneho stavu už pred odpojením od pľúcnej ventilácie.
Odvolací senát nakoniec uložil obžalovanému trest odňatia slobody vo výmere ôsmich mesiacov a dvadsiatich dvoch dní so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Teda v rovnakej výške, ako prvostupňový súd.
Niekoľkomesačný trest si však už odsedel, takže Jozef Andrej ostáva na slobode.
Podľa súdu mal zavolať odbornú pomoc
Obžalovaný požadoval pred súdom, aby bol úplne pozbavený obvinenia.
Senát ho však uznal vinným, podľa jeho názoru mal pri komplikáciách volať odbornú zdravotnú pomoc.
„Krajský súd dospel k záveru, že obžalovaný mal vedomosť, že ak nebude permanentne sledovať zahlienenie syna, respektíve ho bude odpájať od ventilácie a sám sa pokúšať obnoviť mu riadne dýchanie bez odbornej pomoci, môže nastať stav, ktorý zásadne ohrozí životné funkcie nebohého. Bez primeraných dôvodov sa spoliehal, že takýto stav nenastane, respektíve ak nastane, dokáže to zvládnuť sám, čím svojím konaním z nedbanlivosti zavinil smrť syna, čomu zodpovedá právna kvalifikácia skutku ako prečin usmrtenia,“ uviedol v záverečnej reči sudca.
Odvolací súd prihliadal aj na to, že obžalovaný bol v stave ľahkého opojenia alkoholom a podcenil situáciu.
„Nesprávne reagoval, pretože nezavolal rýchlu zdravotnú pomoc tak, ako to urobil nespočetnekrát v predchádzajúcich prípadoch s manželkou,“ uviedol sudca.
Lipšic: Rozsudok dal za pravdu obhajobe
„Rozsudok dal za pravdu počiatočným tvrdeniam obhajoby, že Dominik zomrel po tom, ako už prestala spontánna dýchacia aktivita, bol v kóme a Jozef Andrej sa ho pokúšal resuscitovať. Súd vlastne dnes povedal, že takýto bol skutkový priebeh, avšak mal volať rýchlu záchrannú pomoc,“ komentoval rozhodnutie súdu obhajca obvineného Daniel Lipšic.

Podľa Lipšica je však zadosťučinením, že Jozef Andrej je už právoplatne slobodný človek, keďže niekoľkomesačný trest si už odpykal vo väzbe.
Jozef Andrej je s výrokom súdu spokojný, keďže mu dal za pravdu, že svojho syna sa pokúšal zachrániť.
„Čo sa týka rozhodnutia krajského súdu, tak som veľmi spokojný, pretože sa stotožňuje s mojimi výpoveďami. To znamená, že uznal moju snahu o resuscitáciu a snahu o záchranu života. Čo sa týka ďalších postupov, tak sa dohodneme s pánom doktorom Lipšicom,“ povedal.
Lipšic: Bolo logické, že sa ho snažil oživiť
Podľa Lipšica je však zachovanie sa Jozefa Andreja v kritickej situácii na posúdenie.
„Polemika vznikla o tom, či v tom okamihu, keď bol Dominik v komatóznom stave a musel ho v priebehu niekoľkých sekúnd resuscitovať, či mal volať rýchlu zdravotnú pomoc, alebo či sa ho mal snažiť oživiť sám. Podľa mojej mienky v tých sekundách a minútach bolo logické, že sa ho snažil oživiť sám. To koniec koncov citoval aj znalecký posudok psychológie,“ povedal Lipšic.
Aj podľa znaleckého posudku je prirodzené, že pod stresom s prihliadnutím na krátky čas človek vo všeobecnosti uprednostní priame riešenie.
Podľa Lipšica by príchod rýchlej zdravotnej pomoci trval niekoľko minút, čo by pravdepodobne nepomohlo pri záchrane života Dominika.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári