PREŠOV. Na území Prešovského samosprávneho kraja sa v rámci cezhraničnej spolupráce s Poľskom zrealizuje ďalších 33 mikroprojektov v hodnote 1,3 milióna eur na slovenskej strane.
Trinásť z nich sa týka spolupráce s Malopoľským vojvodstvom.
Zmluvy o poskytnutí finančného príspevku týmto projektom dnes za účasti poľských partnerov podpísali úspešní žiadatelia v Inovačnom partnerskom centre v Prešove.
Prešovský samosprávny kraj (PSK) v rámci programu Interreg V-A Poľsko Slovensko na roky 2014 – 2020 ako partner zodpovedný za implementáciu manažuje v súčasnosti 80 mikroprojektov.
Zamerané sú predovšetkým na aktivity v kultúre, cestovnom ruchu, na podporu vzdelávania a prepojenia na trh práce. Aktuálne sa z prvej výzvy v kraji realizuje 47 projektov za takmer 1,5 milióna eur.

V druhej výzve je schválených ďalších 33 projektov v hodnote 1,3 milióna eur na slovenskej strane.
V spolupráci so Združením Euroregión Tatry PSK zazmluvnil 13 mikroprojektov, realizovaných spoločne s Malopoľským vojvodstvom, celkovo za vyše jedného milióna eur.
Úspešnými žiadateľmi sú viaceré subjekty, predovšetkým samosprávy v kraji, ktoré sa zamerali najmä na aktivity v cestovnom ruchu a kultúre.
Kežmarok a Levoča
Mesto Kežmarok vytvorí remeselnícko-historickú trasu so značením cechov na domoch a tiež oddychovú zónu pri cyklochodníku, v Plavči sa zamerajú na archeologické výskumy hradu a tiež ľudové tradície a Levoča bude mať moderné turistické informačné centrum.
„Levoča bude môcť vďaka tomuto cezhraničnému projektu zrekonštruovať vstup na vežu Baziliky sv. Jakuba, ktorý je teraz prázdny a neosobný. Priestor vstupu by sa skultúrnil, vytvoria sa lepšie podmienky pre návštevníkov, zamestnancov úradu a informačnej kancelárie, ktorí budú v týchto priestoroch,“ prezradila zastupujúca primátorka mesta Levoča Lýdia Budziňáková.
Veža posledné dva roky funguje v provizórnych podmienkach a predtým sa dlhodobo nevyužívala.
Vytvoria skupinu horských vodcov
Hlavnou aktivitou obce Lesnica bude vytvorenie e-produktu a webovej stránky v štyroch jazykových mutáciách.
V Cigeľke vybudujú turistický chodník minerálnych vôd, vo Sveržove vysadia ovocné sady s krajovými odrodami a v Spišskom Hrhove vznikne interaktívne MUZikMUZeum.
Ľudovým remeslám, regionálnej gastronómii či etnografickému výskumu sa chcú venovať v Raslaviciach.
Mesto Spišská Belá dobuduje infraštruktúru k existujúcim cyklotrasám.
So zaujímavou iniciatívou prichádza aj Tatranská horská služba, ktorá vytvorí odbornú skupinu dobrovoľníkov - horských vodcov, ktorí budú sprevádzať v horách turistov a pre zvýšenie bezpečnosti zavedie aj elektronickú službu s aktuálnymi údajmi o teréne, podmienkach túry či iných obmedzeniach.
Župan verí v úspech projektov
Ako dodal predseda PSK Milan Majerský, zvyšné projekty budú podpísané v ďalšom kole s Podkarpatským vojvodstvom.
„Verím, že to naozaj pomôže týmto oblastiam a hlavne starostom a primátorom, ktorí tam žijú a chcú robiť niečo pre obyvateľov a rozvoj cestovného ruchu v Prešovskom kraji, ale i na poľskej strane,“ povedal Majerský, ktorý fond mikroprojektov považuje za efektívny nástroj rozvoja kraja.

„Cezhraničné finančné zdroje významne pomáhajú najmä našim obciam, mestám i neziskovým organizáciám pri realizácii mnohých zaujímavých a prospešných aktivít pre obyvateľov. Hoci ide investične o pomerne malé projekty, ich efekt je veľký a pritom hmatateľný. Veľmi ma teší záujem žiadateľov, ešte viac fakt, že sme v kraji tak úspešní,“ uviedol Majerský.
Zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja sú na realizáciu mikroprojektov vyčlenené spolu takmer tri milióny eur.
Po prehodnotení dosiahnutých výsledkov a výstupov do konca tohto roka bude táto suma zvýšená približne o 750-tisíc eur.
Prešovský samosprávny kraj doteraz vyhlásil šesť výziev, v rámci ktorých získal a rozdelil už takmer 2,8 milióna eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári