BARDEJOV. V Bardejove je dnes deväť stredných škôl, z toho jedna má dve organizačné zložky – polytechnickú školu a gymnázium.
Prakticky navštevujú študenti v meste desať škôl, z toho sú štyri gymnáziá a šesť odborných škôl – priemyslovka, obchodná akadémia, hotelová akadémia, polytechnika a dve spojené školy s odbornými zameraniami (viz rámček).
Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na svojom rokovaní v pondelok 21. mája rozhodli o vyradení Obchodnej akadémie zo siete škôl k 31. augustu.
Zároveň schválili, aby študijné odbory: obchodná akadémia, ekonomické lýceum, škola podnikania a daňové služby, prešli od 1. septembra pod Hotelovú akadémiu Jána Andraščíka na ulici Pod Vinbargom.
Vyradili
Po ťažkej dvojhodinovej diskusii hlasovalo za vyradenie školy 34 poslancov.
Medzi nimi aj dvaja nezávislý poslanci za bardejovský obvod, Martin Šmilňák (člen krajskej školskej komisie a člen rady školy Obchodnej akadémie) a Patrik Mihaľ.

Proti zrušeniu školy boli celkovo štyria poslanci, traja Bardejovčania – nezávislí Juraj Bochňa, Jozef Kmec a Boris Hanuščak (Smer-SD) a jeho stranícka kolegyňa zo Sniny poslankyňa Nadežda Sirková (Smer-SD).
Hlasovania sa zdržalo dvadsať župných poslancov. Posledný nezávislý poslanec za bardejovský obvod Pavol Ceľuch v čase hlasovania v rokovacej sále prítomný nebol.
V diskusii ale vyzval poslancov, aby návrh na zrušenie obchodnej akadémie nepodporili.
V odôvodnení návrhu vedúceho krajského odboru školstva Jána Furmana z 9. mája sa ako dôvody zrušenia školy uvádzajú pokles žiakov od školského roku 2013/2014 (181 žiakov) až po rok 2017/2018 (121 žiakov), zníženie počtu zamestnancov v priebehu ostatných piatich rokov z 27 na 19, ale hlavne znižovanie objemu financií pre školu, ktoré nepostačujú na riadny chod školy a s tým súvisiace potrebné dotácie na každoročné dofinancovávanie školy.
Furman: Zachrániť odbory
Ako v odôvodnení svojho návrhu Furman uviedol, v celom Prešovskom kraji je 76 škôl a 4 školské zariadenia. Študuje na nich 26 245 žiakov, čo je priemerne 345 žiakov na školu.

Z toho jedna škola má menej ako 100 žiakov, dvanásť škôl má do 200 žiakov, dvadsať škôl má do 300 žiakov a v kraji je sedemnásť škôl s počtom do 400 žiakov.
Na 56 školách, teda na väčšine zo všetkých 76 škôl, študuje menej ako 400 žiakov.
„Škola je stabilizovaná vtedy, ak je na nej 400 žiakov a viac. Je smutné prísť do školy, ktorá má kapacitu 600 žiakov a vy tam vidíte po chodbách roztrúsených 250 žiakov. Sú tam síce investované obrovské peniaze, ale žiaci chýbajú. A všetky tieto školy potrebujú dofinancovávanie a zároveň sa v nich v nich znižuje kvalita výučby,“ povedal Furman.
„V školskom roku 2017/2018 otvorila škola len jednu triedu s počtom žiakov 17 a následne jednu triedu pomaturitného štúdia, tiež so 17 žiakmi. Tento rok maturuje 36 žiakov a nevieme koľko žiakov sa do školy prihlási. Našou snahou je zachrániť ekonomické odbory v Bardejove. Ak to neurobíme, potom tam žiadne nebudú,“ dodal vedúci odboru školstva.
Ceľuch: Horúcou ihlou
Proti návrhu sa v diskusii ostro postavili poslanci Juraj Bochňa, Pavol Ceľuch a Boris Hanuščak.

„Nepodporím tento návrh na uznesenie. Náš päťročný mandát je slabým argumentom na zrušenie školy s 50-ročnou históriou. Ak nefunguje firma, treba hľadať chybu v manažmente až potom rušiť celú firmu. Čo bude s učiteľmi, čo bude so študentmi, vieme študentom garantovať, že budú mať na maturitnom vysvedčení pečiatku obchodnej a nie hotelovej akadémie?,“ povedal v diskusii Juraj Bochňa.
„Ešte nevieme, ako to bude na budúci rok. Šijeme to horúcou ihlou. Dali ste nám finančnú analýzu nákladov, ale dávať na školu náklady na budovu na Stöcklovej ulici, kde už tri roky nesídli a pripisovať ich obchodnej akadémii, prepáčte, to nie je korektné. Táto budova nie je majetkom obchodnej akadémie, ale Prešovského samosprávneho kraja,“ nesúhlasil s návrhom ani Pavol Ceľuch.
„Najprv investujeme peniaze do školy a zrazu tie decká presúvame do iných priestorov. Nechcel by som byť v koži tých detí, oni predsa nie sú žiadny tovar. Pozeráme sa na školstvo ako na tovar? Matériu sme postavili na prvé miesto. Ale stále by malo byť na prvom mieste dieťa,“ vytýkal autorom návrhu Ceľuch.
Hanuščak: Chýba analýza
„Ak vyradíme školu zo siete, žiaci budú končiť pod hlavičkou hotelovej akadémie. Mali by sme myslieť predovšetkým na žiaka. Dalo sa to pripraviť aj tak, že by sa obchodná akadémia spojila s hotelovou akadémiou, kde by bol jeden riaditeľ a zástupca za jednu aj druhú školu. Žiaci a ich rodičia zvažujú prestup do Svidníka alebo do Prešova, takže tie počty vôbec nie sú jasné. Je rozdiel zrušiť a spájať. Pre mňa je prijateľné spájanie. Tu nejde o úsporu, minuté finančné prostriedky budú tie isté pri vyradení ako aj pri spojení,“ diskutoval o efektívnom riešení ďalší poslanec za Bardejov, Jozef Kmec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári