Korzár logo Korzár Prešov
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Obyvatelia ulice Mirka Nešpora sú proti výstavbe dvoch ciest

Podľa nich sa má stavať pre súkromníkov cesta za štátne peniaze.

(Zdroj: Michal Ivan)

PREŠOV. Obyvatelia ulice Mirka Nešpora sú proti výstavbe ciest, ktoré majú viesť popri materskej škole a detskom ihrisku.

Výstavba prvej z nich sa už začala, chcú ju zastaviť.

Druhá je plánovaná ako prístupová cesta do tunela, ktorý je súčasťou budúceho severného obchvatu Prešova.

Podľa viacerých môže ísť o účelné trasovanie za štátne peniaze.

Diaľničná spoločnosť hovorí o najlepšom variante.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nespokojnosť vyjadrili už pred rokmi

Už v roku 2015 sa obyvatelia ulice Mirka Nešpora pustili do boja proti dočasnej panelovej prístupovej komunikácii, ktorá má zabezpečiť prístup do lokality Kráľova hora za účelom povolenej výstavby rodinných domov a pre realizáciu stavieb, ktorých investorom je vodárenská spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Tá vedie pokračovaním ulice Mirka Nešpora a tiahne sa ďalej doprava tesne poza detské a futbalové ihrisko.

„Komunikácia bude slúžiť do doby, kým sa v území nevybuduje komunikácia, ktorej investorom je Národná diaľničná spoločnosť v rámci stavby R4 severný obchvat mesta Prešov, 1. etapa,“ informovala hovorkyňa mesta Prešov Martina Poláková.

Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť ešte v septembri v roku 2014.

O druhej ceste sa dozvedeli náhodne

Druhá cesta, ktorej investorom je NDS, by mala viesť taktiež cez ulicu Mirka Nešpora popri materskej škole, avšak pokračovať bude priamo do kopca poza súčasný chodník, ktorý sa nachádza v kopci až za ihriskami.

O jej výstavbe sa dozvedeli iba náhodne.

„Až v roku 2015, keď sme štrajkovali voči dočasnej panelovej komunikácii, sme sa dozvedeli od predstaviteľa stavebného úradu, že ide tu ešte jedna obslužná komunikácia,“ povedal Vladimír Ilavský, člen petičného výboru.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta má slúžiť ako prístupová k južnému portálu tunela na budúcom severnom obchvate mesta Prešov.

„Z pohľadu NDS bude slúžiť iba na prístup integrovaného záchranného systému v prípade mimoriadnej udalosti v tuneli Bikoš. Ide teda o minimálny počet áut za rok. Uvedená cesta nebude mať z pohľadu zabezpečenia prístupu záchranných zložiek žiadny dopad na obyvateľov ulice Mirka Nešpora,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Podľa nej nebude slúžiť ani na odklonenie verejnej dopravy v prípade očakávanej alebo neočakávanej uzávery tunela Bikoš.

Mysleli si, že proces zastavili

Proti výstavbe Prešovčania bojujú už roky. Za povolenie a výstavbu môže podľa nich bývalé vedenie mesta.

V utorok sa konal ďalší tlačový brífing petičného výboru proti výstavbe ciest.

SkryťVypnúť reklamu

„Obe tieto cesty majú ísť v bezprostrednej blízkosti škôlky, detských ihrísk, okolo paneláka, takže občania s tým nesúhlasia. Urobili sme tak už pred troma rokmi, keď sme podali na mestskom úrade petíciu vyjadrujúcu nesúhlas s pripravovanou výstavbou. V tom čase sme dostali od mesta odpoveď, kde sa uvádza, že požiadavky považujeme za opodstatnené a v plnej miere im vyhovujeme,“ povedal Štefan Šimočko, člen petičného výboru.

Predchádzajúcu petíciu odovzdali ešte v roku 2015.

Odvtedy prešli tri roky a obyvatelia sa uspokojili s odpoveďou, po ktorej si mysleli, že mesto im vyšlo v ústrety.

To sa však v poslednom čase zmenilo.

„Pred pár týždňami tam znova prišiel buldozér a začal stavať cestu, o ktorej sme si mysleli, že už nebude,“ doplnil Šimočko.

„Rozhodnutie je právoplatné a vykonateľné. Občania mohli využiť riadny opravný prostriedok, resp. mimoriadny opravný prostriedok. Petícia v túto chvíľu nič nerieši. Petície, ktoré boli podané, boli podané približne rok po tom, ako bolo vydané právoplatné rozhodnutie,“ informovalo mesto.

Miestni začali proti výstavbe opäť bojovať

Obyvatelia žijúci v blízkych panelákoch sa nevzdávajú a spustili opäť kroky na zabránenie výstavby prístupovej cesty.

V posledných dňoch zorganizovali ďalšiu petíciu s 260 podpismi, ktorú v utorok odovzdali mestu.

V nej žiadajú o odstúpenie od zmluvy o nájme pozemku, ktoré malo mesto prenajať súkromným investorom za účelom budovania dočasnej panelovej cesty.

Ako dôvod uvádzajú nedodržiavanie stavebného povolenia.

"Stavba nebola patrične označená, hneď na začiatku výstavby boli pri odhrnutí ornice z trasy budúcej cesty poškodené korene viacerých borovíc a niektoré z nich už začali vysychať. Svahy Kráľovej hory sú v Územnom pláne mesta Prešov vyznačené ako územie ohrozené zosuvom pôdy. Výstavba rodinných domov a ciest pri tak sťažených geologických podmienkach sa nám zdá trochu zvláštna,“ myslí si Šimočko.

Obyvatelia sa sťažujú najmä na bezpečnosť, keďže sa tam pohybuje veľa detí.

Obávajú sa aj hluku, prašného prostredia, ale aj zníženia hodnoty ich bytov.

„Ďalší krok bol, že v zákonnej lehote sme podali pripomienku k zmenám územného plánu mesta Prešov, kde sme okrem iného žiadali, aby táto oblasť okolo detského ihriska bola zadefinovaná v územnom pláne ako plocha na rekreáciu a šport,“ vysvetlil Šimočko.

Obrátili sa aj na súd.

„Vyše 200 vlastníkov bytov sa obrátilo so svojou žiadosťou a uplatňujú si ochranu svojho vecného bremena, ktoré je spojené s vlastníctvom bytov na priľahlých pozemkoch,“ informoval právnik a bývalý kandidát na župana Ján Garaj, ktorý v tejto oblasti býva.

Podľa Garaja by sa mal na súde dokazovať vznik a existencia vecného bremena.

„Akonáhle bude už prebiehať súdne konanie, bude v sporovom procese a bude zabezpečený príslušný súhlas od všetkých sporových strán na podanie informácie, tak budeme verejnosť podrobne informovať,“ povedal Garaj.

Účelové trasovanie cesty?

Jedna z prístupových ciest k tunelu na budúcej rýchlostnej ceste R4 vyvoláva u obyvateľov aj ďalšie otázky, keďže jej tvar a pôvodné trasovanie bolo určené v lokalite o niekoľko stoviek metrov ďalej cez Tehelnú ulicu.

„V rámci projektovej dokumentácie boli navrhnuté štyri prístupové komunikácie k tunelom Bikoš a Okruhliak, ku každému portálu jedna. Trasy týchto prístupových komunikácií boli navrhnuté v rámci spracovania dokumentácie pre územné rozhodnutie,“ informovala Michalová.

Podľa diaľničnej spoločnosti bola Tehelná ulica zväčša súkromnou a v roku 2009 im bolo doručená aj petícia so 16 nesúhlasnými stanoviskami.

„Z dôvodu predchádzania zbytočným súdnym sporom NDS pristúpila k hľadaniu novej trasy prístupovej komunikácie, kde po dohode s mestom Prešov boli skúmané tri alternatívy,“ vysvetlila Michalová.

Vybrala sa trasa cez ulicu Mirka Nešpora, ktorá pokračuje výrazným oblúkom okolo pozemkov, kde prebehne budúca výstavba rodinných domov.

„Ostatné domy museli zaplatiť prístupové cesty za vlastné náklady a títo to budú mať za štátne peniaze. Takže daňoví poplatníci sa zložia na cestu,“ myslí si René Polačok, člen petičného výboru.

NDS: Trasa je najvýhodnejšia

Podľa diaľničnej spoločnosti by sa každá z možných alternatív prístupovej cesty začínala v obytnej zóne na Sídlisku III.

„Prístupová komunikácia je vedená veľmi členitým územím a preto, aby boli dodržané normové hodnoty pre maximálny pozdĺžny sklon, nebolo možné viesť cestu priamo. Takto vznikol ten výrazný oblúk do kopca,“ reagovala na obvinenia Národná diaľničná spoločnosť.

Podľa hovorkyne je prístupová komunikácia najlacnejšia zo všetkých štyroch prístupových komunikácií k jednotlivým portálom tunelov.

„To len podčiarkuje, že bolo vybrané najlepšie možné vedenie prístupovej cesty. Na túto prístupovú komunikáciu je vydané právoplatné územné rozhodnutie aj stavebné povolenie. Za posledných deväť rokov neboli na trasovanie prístupovej komunikácie k južnému portálu tunela Bikoš vznesené žiadne pripomienky občanov mesta Prešov, resp. obyvateľov ulice Mirka Nešpora,“ dodala Michalová.

Prístupová cesta má slúžiť okrem prístupu zložiek integrovaného záchranného systému aj obyvateľom mesta.

Po dokončení bude odovzdaná mestu Prešov a bude využívaná v zmysle územného plánu.

„Máme za to, že ide o maximálne efektívne využitie finančných prostriedkov, ktoré budú využité aj pre širokú verejnosť mesta Prešov,“ doplnila Michalová.

NDS odmieta podozrenia o vecnom bremene

Petičný výbor v utorok prejavil aj podozrenia ohľadne vecného bremena, ktorý sa nachádza na liste vlastníctva NDS.

Podľa informácií z výpisu je určené ako vecné bremeno v podobe prechodu a prejazdu v prospech jednej stavebnej spoločnosti (Eurovia SK).

„Kladiem to ako otázku, žeby už bol známy víťaz tendra?“ pýtal sa na tlačovom brífingu René Polačok.

NDS však takéto domienky zásadne odmieta.

„Nehnuteľnosti na LV č. 13333, na ktoré má vecné bremeno právo prechodu spoločnosť Eurovia, nesúvisia s výstavbou rýchlostnej cesty R4 ani s výstavbou prístupovej komunikácie k portálu tunela Bikoš. Ide o nehnuteľnosti, ktoré sa nachádzajú v križovatke Prešov západ (Vydumanec), v tesnej blízkosti obaľovacieho centra spoločnosti Eurovia a sú súčasťou stavby D1 Prešov západ - Prešov juh,“ informuje Michalová.

Vecné bremeno je uvedené z dôvodu, že na danej parcele je vybudovaná existujúca kanalizácia na odlučovače ropných látok obaľovacieho centra spoločnosti.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 15 258
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 876
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 923
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 669
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 400
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 4 372
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 088
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 509

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - rozhľadňa Dubeň
 2. Peter Biščo: Čo, keď je v politike SAS niečo, čo zatiaľ nevieme ?
 3. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 4. Marek Kytka: Oba góly Slovanu Bratislava proti Olympiakosu takmer zbúrali štadión!
 5. Za živé rieky: Ipeľ. Rozdelená krajina, rozdelená rieka
 6. Daniel Bíro: Mestské legendy - čo sú zač? A s ktorými príbehmi sa môžeme stretnúť?
 7. Věra Tepličková: Koniec strachu alebo Už len svetlé zajtrajšky (optimistická úvaha na víkend)
 8. Katarína Chudá: Amrita Sher-gil: škandalózny život indickej maliarky
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 130 157
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 350
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 219
 4. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 8 920
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 835
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 708
 7. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 5 378
 8. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 3 726
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.


12. aug

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - rozhľadňa Dubeň
 2. Peter Biščo: Čo, keď je v politike SAS niečo, čo zatiaľ nevieme ?
 3. Štefan Vidlár: Nedeľné minizamyslenie sa
 4. Marek Kytka: Oba góly Slovanu Bratislava proti Olympiakosu takmer zbúrali štadión!
 5. Za živé rieky: Ipeľ. Rozdelená krajina, rozdelená rieka
 6. Daniel Bíro: Mestské legendy - čo sú zač? A s ktorými príbehmi sa môžeme stretnúť?
 7. Věra Tepličková: Koniec strachu alebo Už len svetlé zajtrajšky (optimistická úvaha na víkend)
 8. Katarína Chudá: Amrita Sher-gil: škandalózny život indickej maliarky
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 130 157
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 13 350
 3. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 219
 4. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 8 920
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 835
 6. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 708
 7. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 5 378
 8. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 3 726
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu