Korzár logo Korzár Prešov
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Obyvatelia ulice Mirka Nešpora sú proti výstavbe dvoch ciest

Podľa nich sa má stavať pre súkromníkov cesta za štátne peniaze.

(Zdroj: Michal Ivan)

PREŠOV. Obyvatelia ulice Mirka Nešpora sú proti výstavbe ciest, ktoré majú viesť popri materskej škole a detskom ihrisku.

Výstavba prvej z nich sa už začala, chcú ju zastaviť.

Druhá je plánovaná ako prístupová cesta do tunela, ktorý je súčasťou budúceho severného obchvatu Prešova.

Podľa viacerých môže ísť o účelné trasovanie za štátne peniaze.

Diaľničná spoločnosť hovorí o najlepšom variante.

Nespokojnosť vyjadrili už pred rokmi

Už v roku 2015 sa obyvatelia ulice Mirka Nešpora pustili do boja proti dočasnej panelovej prístupovej komunikácii, ktorá má zabezpečiť prístup do lokality Kráľova hora za účelom povolenej výstavby rodinných domov a pre realizáciu stavieb, ktorých investorom je vodárenská spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Tá vedie pokračovaním ulice Mirka Nešpora a tiahne sa ďalej doprava tesne poza detské a futbalové ihrisko.

„Komunikácia bude slúžiť do doby, kým sa v území nevybuduje komunikácia, ktorej investorom je Národná diaľničná spoločnosť v rámci stavby R4 severný obchvat mesta Prešov, 1. etapa,“ informovala hovorkyňa mesta Prešov Martina Poláková.

Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť ešte v septembri v roku 2014.

O druhej ceste sa dozvedeli náhodne

Druhá cesta, ktorej investorom je NDS, by mala viesť taktiež cez ulicu Mirka Nešpora popri materskej škole, avšak pokračovať bude priamo do kopca poza súčasný chodník, ktorý sa nachádza v kopci až za ihriskami.

O jej výstavbe sa dozvedeli iba náhodne.

„Až v roku 2015, keď sme štrajkovali voči dočasnej panelovej komunikácii, sme sa dozvedeli od predstaviteľa stavebného úradu, že ide tu ešte jedna obslužná komunikácia,“ povedal Vladimír Ilavský, člen petičného výboru.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesta má slúžiť ako prístupová k južnému portálu tunela na budúcom severnom obchvate mesta Prešov.

„Z pohľadu NDS bude slúžiť iba na prístup integrovaného záchranného systému v prípade mimoriadnej udalosti v tuneli Bikoš. Ide teda o minimálny počet áut za rok. Uvedená cesta nebude mať z pohľadu zabezpečenia prístupu záchranných zložiek žiadny dopad na obyvateľov ulice Mirka Nešpora,“ informovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Podľa nej nebude slúžiť ani na odklonenie verejnej dopravy v prípade očakávanej alebo neočakávanej uzávery tunela Bikoš.

Mysleli si, že proces zastavili

Proti výstavbe Prešovčania bojujú už roky. Za povolenie a výstavbu môže podľa nich bývalé vedenie mesta.

V utorok sa konal ďalší tlačový brífing petičného výboru proti výstavbe ciest.

Skryť Vypnúť reklamu

„Obe tieto cesty majú ísť v bezprostrednej blízkosti škôlky, detských ihrísk, okolo paneláka, takže občania s tým nesúhlasia. Urobili sme tak už pred troma rokmi, keď sme podali na mestskom úrade petíciu vyjadrujúcu nesúhlas s pripravovanou výstavbou. V tom čase sme dostali od mesta odpoveď, kde sa uvádza, že požiadavky považujeme za opodstatnené a v plnej miere im vyhovujeme,“ povedal Štefan Šimočko, člen petičného výboru.

Predchádzajúcu petíciu odovzdali ešte v roku 2015.

Odvtedy prešli tri roky a obyvatelia sa uspokojili s odpoveďou, po ktorej si mysleli, že mesto im vyšlo v ústrety.

To sa však v poslednom čase zmenilo.

„Pred pár týždňami tam znova prišiel buldozér a začal stavať cestu, o ktorej sme si mysleli, že už nebude,“ doplnil Šimočko.

„Rozhodnutie je právoplatné a vykonateľné. Občania mohli využiť riadny opravný prostriedok, resp. mimoriadny opravný prostriedok. Petícia v túto chvíľu nič nerieši. Petície, ktoré boli podané, boli podané približne rok po tom, ako bolo vydané právoplatné rozhodnutie,“ informovalo mesto.

Miestni začali proti výstavbe opäť bojovať

Obyvatelia žijúci v blízkych panelákoch sa nevzdávajú a spustili opäť kroky na zabránenie výstavby prístupovej cesty.

V posledných dňoch zorganizovali ďalšiu petíciu s 260 podpismi, ktorú v utorok odovzdali mestu.

V nej žiadajú o odstúpenie od zmluvy o nájme pozemku, ktoré malo mesto prenajať súkromným investorom za účelom budovania dočasnej panelovej cesty.

Ako dôvod uvádzajú nedodržiavanie stavebného povolenia.

"Stavba nebola patrične označená, hneď na začiatku výstavby boli pri odhrnutí ornice z trasy budúcej cesty poškodené korene viacerých borovíc a niektoré z nich už začali vysychať. Svahy Kráľovej hory sú v Územnom pláne mesta Prešov vyznačené ako územie ohrozené zosuvom pôdy. Výstavba rodinných domov a ciest pri tak sťažených geologických podmienkach sa nám zdá trochu zvláštna,“ myslí si Šimočko.

Obyvatelia sa sťažujú najmä na bezpečnosť, keďže sa tam pohybuje veľa detí.

Obávajú sa aj hluku, prašného prostredia, ale aj zníženia hodnoty ich bytov.

„Ďalší krok bol, že v zákonnej lehote sme podali pripomienku k zmenám územného plánu mesta Prešov, kde sme okrem iného žiadali, aby táto oblasť okolo detského ihriska bola zadefinovaná v územnom pláne ako plocha na rekreáciu a šport,“ vysvetlil Šimočko.

Obrátili sa aj na súd.

„Vyše 200 vlastníkov bytov sa obrátilo so svojou žiadosťou a uplatňujú si ochranu svojho vecného bremena, ktoré je spojené s vlastníctvom bytov na priľahlých pozemkoch,“ informoval právnik a bývalý kandidát na župana Ján Garaj, ktorý v tejto oblasti býva.

Podľa Garaja by sa mal na súde dokazovať vznik a existencia vecného bremena.

„Akonáhle bude už prebiehať súdne konanie, bude v sporovom procese a bude zabezpečený príslušný súhlas od všetkých sporových strán na podanie informácie, tak budeme verejnosť podrobne informovať,“ povedal Garaj.

Účelové trasovanie cesty?

Jedna z prístupových ciest k tunelu na budúcej rýchlostnej ceste R4 vyvoláva u obyvateľov aj ďalšie otázky, keďže jej tvar a pôvodné trasovanie bolo určené v lokalite o niekoľko stoviek metrov ďalej cez Tehelnú ulicu.

„V rámci projektovej dokumentácie boli navrhnuté štyri prístupové komunikácie k tunelom Bikoš a Okruhliak, ku každému portálu jedna. Trasy týchto prístupových komunikácií boli navrhnuté v rámci spracovania dokumentácie pre územné rozhodnutie,“ informovala Michalová.

Podľa diaľničnej spoločnosti bola Tehelná ulica zväčša súkromnou a v roku 2009 im bolo doručená aj petícia so 16 nesúhlasnými stanoviskami.

„Z dôvodu predchádzania zbytočným súdnym sporom NDS pristúpila k hľadaniu novej trasy prístupovej komunikácie, kde po dohode s mestom Prešov boli skúmané tri alternatívy,“ vysvetlila Michalová.

Vybrala sa trasa cez ulicu Mirka Nešpora, ktorá pokračuje výrazným oblúkom okolo pozemkov, kde prebehne budúca výstavba rodinných domov.

„Ostatné domy museli zaplatiť prístupové cesty za vlastné náklady a títo to budú mať za štátne peniaze. Takže daňoví poplatníci sa zložia na cestu,“ myslí si René Polačok, člen petičného výboru.

NDS: Trasa je najvýhodnejšia

Podľa diaľničnej spoločnosti by sa každá z možných alternatív prístupovej cesty začínala v obytnej zóne na Sídlisku III.

„Prístupová komunikácia je vedená veľmi členitým územím a preto, aby boli dodržané normové hodnoty pre maximálny pozdĺžny sklon, nebolo možné viesť cestu priamo. Takto vznikol ten výrazný oblúk do kopca,“ reagovala na obvinenia Národná diaľničná spoločnosť.

Podľa hovorkyne je prístupová komunikácia najlacnejšia zo všetkých štyroch prístupových komunikácií k jednotlivým portálom tunelov.

„To len podčiarkuje, že bolo vybrané najlepšie možné vedenie prístupovej cesty. Na túto prístupovú komunikáciu je vydané právoplatné územné rozhodnutie aj stavebné povolenie. Za posledných deväť rokov neboli na trasovanie prístupovej komunikácie k južnému portálu tunela Bikoš vznesené žiadne pripomienky občanov mesta Prešov, resp. obyvateľov ulice Mirka Nešpora,“ dodala Michalová.

Prístupová cesta má slúžiť okrem prístupu zložiek integrovaného záchranného systému aj obyvateľom mesta.

Po dokončení bude odovzdaná mestu Prešov a bude využívaná v zmysle územného plánu.

„Máme za to, že ide o maximálne efektívne využitie finančných prostriedkov, ktoré budú využité aj pre širokú verejnosť mesta Prešov,“ doplnila Michalová.

NDS odmieta podozrenia o vecnom bremene

Petičný výbor v utorok prejavil aj podozrenia ohľadne vecného bremena, ktorý sa nachádza na liste vlastníctva NDS.

Podľa informácií z výpisu je určené ako vecné bremeno v podobe prechodu a prejazdu v prospech jednej stavebnej spoločnosti (Eurovia SK).

„Kladiem to ako otázku, žeby už bol známy víťaz tendra?“ pýtal sa na tlačovom brífingu René Polačok.

NDS však takéto domienky zásadne odmieta.

„Nehnuteľnosti na LV č. 13333, na ktoré má vecné bremeno právo prechodu spoločnosť Eurovia, nesúvisia s výstavbou rýchlostnej cesty R4 ani s výstavbou prístupovej komunikácie k portálu tunela Bikoš. Ide o nehnuteľnosti, ktoré sa nachádzajú v križovatke Prešov západ (Vydumanec), v tesnej blízkosti obaľovacieho centra spoločnosti Eurovia a sú súčasťou stavby D1 Prešov západ - Prešov juh,“ informuje Michalová.

Vecné bremeno je uvedené z dôvodu, že na danej parcele je vybudovaná existujúca kanalizácia na odlučovače ropných látok obaľovacieho centra spoločnosti.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 479
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 988
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 247
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 390
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 750
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 055
 7. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 997
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 069
 9. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 9 901
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 893
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Obchvaty Prešova

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Odberné miesta otvorili, testuje sa už tretí deň (minúta po minúte)

Cieľom pilotného celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Testovanie v Bardejove.
Historikovi pripomína monotónna biela omietka zateplený panelák.
Interiér krematória prešiel úpravou.
Vizsolyská biblie, inak nazývaná aj Károlyiho biblia. Je vzácna, keďže ide o prvý maďarský preklad Svätého písma z roku 1590.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Za prvé dva dni sa prišlo dať otestovať 120-tisíc ľudí (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 40 801. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 159 obetí.

Ilustračná fotografia.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vďaka patrí zodpovedným, ale to najťažšie nás len čaká

V tieto dni neplatia kategórie politickej odmeny alebo odplaty.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop