LIPOVCE. Do obce Lipovce prišlo jedenásť dobrovoľníkov z deviatich krajín, aby pomohli pri archeologickom výskume na Lipovskom hrade.
Dobrovoľníci z Taiwanu, Mexika, Francúzska, Španielska, Srbska, Grécka, Ukrajiny, Českej republiky a Slovenska pracujú na hrade od konca minulého týždňa a pomáhať s prácami budú až do 21. júla.
Je to prvý krok smerujúci k záchrane posledných zvyškov v minulosti pomerne rozsiahleho hradu.
Hrozí, že zvyšky zmiznú

Ako v tejto súvislosti uviedol predseda občianskeho združenia Rákociho cesta Martin Sárossy, ide o najviac ohrozený a zároveň najmenej známy obnovovaný hrad v kraji, ležiaci nad obcou Lipovce.
„Zachovali sa už len zvyšky hradnej veže s oknom. Po každej zime sa z nej vplyvom mrazov uvoľnia desiatky kameňov. Hrozí, že Lipovský hrad zmizne z mapy kultúrnych pamiatok na Slovensku,“ upozornil Sárossy.
Prvú žiadosť o grant na výskumné a záchranné práce pripravili dobrovoľníci v spolupráci s obcou Lipovce už v roku 2014.
Žiadosť ministerstvo kultúry zamietlo z dôvodu, že ide o malý hrad. Prioritou v dotačnom programe ministerstva sú veľké hrady.
Po výskume návrh obnovy
Aspoň základný architektonicko-historický výskum pomohla zaplatiť obec Lipovce z vlastných zdrojov.
„Tento rok sa podarilo získať grant z Komunitnej nadácie Veľký Šariš vo výške 800 eur, z čoho zaplatíme archeologický výskum. Pomocné práce s výkopom zeminy a jej preosievaním vykonajú zahraniční dobrovoľníci. Ubytovanie pre dobrovoľníkov a príspevok na stravu poskytne obec Lipovce,“ uviedol miestny dobrovoľník Stanislav Miženko.
Po ukončení archeologického výskumu bude nasledovať spracovanie návrhu obnovy.
Mohlo by pracovať desať ľudí
Až po splnení týchto podmienok, ktoré stanovil Krajský pamiatkový úrad v Prešove, sa obec Lipovce bude môcť uchádzať o dotáciu z programu obnovy hradov so zapojením nezamestnaných.
Po schválení dotácie by budúci rok v spolupráci s úradom práce mohlo byť vytvorených do desať pracovných miest.
„To by bola šanca uskutočniť za jednu sezónu kompletné záchranné a rekonštrukčné práce zachovaných častí Lipovského hradu,“ dodal predseda OZ Rákociho cesta, ktoré sa ujalo iniciatívy na záchranu hradu.
V Prešovskom kraji sa vynakladá najviac úsilia na záchranu hradov v porovnaní s inými krajmi.
V spolupráci s úradmi práce a so zapojením nezamestnaných a tiež formou dobrovoľníckych aktivít sa tu obnovuje až 13 hradných zrúcanín.
Na podporu ich návštevnosti sa začne od budúceho týždňa Hradný maratón.
Otváracím podujatím kampane bude 20. - 22. júla Filmová noc na Šarišskom hrade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári