STROPKOV. Celkovo 32 drevorezieb ikon prezentujú v stropkovskom kaštieli v rámci výstavy pod názvom Modlitba v dreve písaná.
Ide o tvorbu rodáka zo Stropkova, gréckokatolíckeho kňaza Jaroslava Popovca, ktorý momentálne pôsobí ako farár v Čabalovciach v okrese Medzilaborce.
Jeho súkromnú zbierku môžu návštevníci Kaštieľa v Stropkove, pobočky Krajského múzea v Prešove, obdivovať do 17. augusta.
Od profesii ku koníčku
"Prešiel som od záchrany pamiatok, v ktorej som pôsobil 20 rokov, k svojmu koníčku. Nezachraňujem pre spoločnosť, ale pre svoju radosť a misijné poslanie," hovorí Jaroslav Popovec.
Návštevníci môžu nájsť na výstave aj detailne prepracovanú drevorezbu svätého Michala v boji s Luciferom či Krásnobrodskú Bohorodičku, ktorá sa výrazne podobá originálu z kláštora v Krásnom Brode.
K výnimočným kúskom patrí aj Kristus s tŕňovou korunou.
"Táto drevorezba je z lipového dreva. Výnimočnou ju robí aj reálna tŕňová koruna. Vychádza priamo z ikony a je vyrobená zo vzácneho tŕnia," hovorí historička Krajského múzea v Prešove - Kaštieľa Stropkov Nikoleta Lattová.
Vystavené ikony sú prevažne z lipového dreva a orecha.
V drevorezbách dominujú motívy ako Bohorodička, Kristus, anjeli a rôzni svätí. Najmilšou témou autora je Bohorodička - matka, orodovnica a záchrankyňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári