NOVÁ KELČA. Slovenský vodohospodársky podnik spolu s políciou v sobotu kontroloval a mapoval nelegálne čierne stavby v bezprostrednej blízkosti vodnej nádrže Domaša.
Kontrolovali stavby v katastrálnom území obce Nová Kelča v okrese Vranov nad Topľou.
Na úseku severne od polostrova Krym až po starý kelčiansky kostol zaregistrovali na niekoľkostometrovom úseku zhruba 20 čiernych stavieb.

Búdy aj chatky

Okrem jednoduchých búd zbitých z niekoľkých dosiek sú tu vybudované aj chatky stojace na pevných základoch.
Keď sa zdvihne voda, končia stavby aj s vecami vo vodnej nádrži.
„Nemôžeme povoliť osadenie objektov v tejto zóne," povedala pre televíziu Joj Eva Kolesárová, riaditeľka Správy povodia Bodrogu.
Najvážnejšia situácia je na Domaši
Pri sobotňajšej kontrole našli v niektorých čiernych stavbách aj dovolenkárov.
Väčšina však tvrdila, že nie sú majiteľmi stavieb a údajne nevedia, komu patria.
„Ja som si to požičal od kolegu, ktorý je vlastníkom. Ale nemám žiadny kontakt na neho," uviedol pre televíziu jeden z rekreantov, ktorý mal aj kľúče od objektu.
Identifikácia majiteľov je podľa Kolesárovej mimoriadne náročná.
"Podobná situácia je na viacerých vodných nádržiach, ale povedal by som, že situácia na Domaši je najvážnejšia," objasnil Pavel Machava, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Stavby musia odstrániť

Najväčším problémom týchto stavieb je, že sa v nich nachádzajú aj chemikálie alebo oleje, ktoré sa pri zaplavení dostávajú do vody.
Vážna je aj prax, že niektoré sú vybudované z brehového opevnenia. „Tento kameň chýba a vidíme, kde sa nachádza,“ dodala Kolesárová.
Majiteľov stavieb vyzvala polícia k ich odstráneniu, ak sa tak nestane v stanovenom termíne, situáciu bude riešiť stavebný úrad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári